Americké Vesmírné síly navyšují rozpočet. Armáda USA chce vesmírnou nadvládu

Založení speciálních vojenských jednotek sloužících k ovládnutí blízkého vesmíru zpočátku vypadalo jako scénář americké sci-fi komedie. V horizontu pár let však došlo k výraznému posunu, a Space Force nyní plánuje řadu vesmírných projektů, na které hodlá americká vláda vyhradit značný rozpočet.

Z počátku spíše pro smích, nyní plnohodnotní členové americké armády

Když v roce 2019 tehdejší prezident USA Donald Trump oznámil založení nové složky amerických ozbrojených sil zaměřujících se především na kontrolu vesmírného prostoru okolo planety Země, vyvolala zpráva mezi širokou veřejností poněkud smíšené pocity. Nově vznikající Space Force totiž působily tak trochu jako zástupci Vesmírné pěchoty, a mají se v plánu utkávat mimo jiné s nejrůznějšími formami mimozemského života.

S postupem času se ale koncept Vesmírných sil USA začal konkrétněji formovat, a dnes je ze Space Force plnohodnotný člen armády Spojených států amerických, který má pod svou správou síť satelitů a řady další špičkové techniky, a stráží tak vesmírný prostor nikoliv před případnou hrozbou z kosmu, ale především se snaží vést technologický závod o prvenství USA v oblasti astronautiky a vojenství.

Obrázek: Americké Vesmírné síly navyšují rozpočet. Armáda USA chce vesmírnou nadvládu

Space Force spravují na oběžné dráze síť špionážních satelitů s cílem zajistit globální bezpečnost. Zdroj: Se souhlasem Space Force

Důkaz o tom, že to USA s nejmladší větví vlastní armády myslí vážně, pak v nedávném prohlášení poskytl zástupce velitele Space Force, generál David Thompson. Podle Thompsona se Vesmírným silám podařilo úspěšně přesvědčit kabinet prezidenta Joea Bidena o důležitosti této vojenské složky, a Space Force tak získaly příslib navýšení rozpočtu pro nadcházející roky. Ten má pro rok 2023 činit přes 24 miliard dolarů (téměř 600 mld. českých korun).

V plánu je posílení satelitní sítě, ale také využití robotických pomocníků

Vesmírné síly USA již nyní realizují řadu operací ve vesmíru s cílem zejména posílit vlastní sít špionážních satelitů, které slouží k mapování drtivé většiny zemského povrchu. Tyto družice jsou vybaveny speciálními infračervenými senzory, které pomáhají detekovat například letící raketové střely, a měly by tak umožnit včasnou reakci na případný útok. Tuto satelitní síť tak v říjnu tohoto roku doplnila speciálně navržená družice GEO WFOV, která má pomoci jednotlivé satelity lépe synchronizovat a činit tak vzdušný i vesmírný prostor okolo Země ještě bezpečnější.

Space Force ale nezahálí ani na poli robotiky. Nedávno například podepsaly smlouvu s firmou PickNick Robotics, která se věnuje vývoji multifunkčních robotů. Ti by tak měli nahradit lidské operátory například na Mezinárodní vesmírné stanici, ale právě také při nejrůznějších úkolech pro americkou armádu. Spolupráce s Vesmírnými silami USA by tak mohla vést k rozvoji robotické technologie, kterou bychom v brzké době mohli využívat také na Zemi samotné, a nikoliv pouze v prostoru nad ní.

Obrázek: Americké Vesmírné síly navyšují rozpočet. Armáda USA chce vesmírnou nadvládu

S americkými Vesmírnými silami nedávno podepsala smlouvu o spolupráci společnost PickNik věnující se robotice. Zdroj: Se souhlasem PickNik Robotics

Kromě technologický a vědecký pokrok se Space Force hodlá zaměřit také na posun v oblasti mezinárodního soutěžení o nadvládu vesmírným prostorem okolo naší planety, ve které Spojené státy v posledních letech poměrně výrazně zaostávají oproti Číně. Nad našimi hlavami tak probíhá nová fáze studené války, která je zatím vedena v klidném duchu, avšak může velmi snadno vyústit v aktivní demonstraci vesmírné síly jednotlivých národů.

Zdroj: 1, 2, 3

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024