Jak vypadala Praha po bombardování v roce 1945, za obrozenců a jak dnes? Aplikace PRAHA VČERA ukazuje rozdílné tváře města

Zajímalo vás někdy, jak vypadalo místo, kde dnes bydlíte například před sto lety? Nebo kudy původně tekla Vltava? Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy představil interaktivní online mapu Prahy napříč více než dvěma sty lety.

Aplikace PRAHA VČERA přináší široké veřejnosti nevídaný pohled na naše hlavní město. Pomocí posuvníku si můžete prohlédnout rozdílné tváře Prahy napříč časem. Nejstarší mapa v aplikaci ukazuje naší metropoli z roku 1816, dnešní Malou Stranu a Nové a Staré Město pyšně stojící za hradbami. Můžete si tak prohlédnout rozdíl mezi tehdejší a dnešní Prahou velice příjemným a vzhledným způsobem.

Obrázek: Jak vypadala Praha po bombardování v roce 1945, za obrozenců a jak dnes? Aplikace PRAHA VČERA ukazuje rozdílné tváře města

Sympaticky řešený posuvník přepínající mezi pohledy stylem roleta je trefa do černého. Jistě díky němu strávíte dlouhé chvíle rychlým posouváním roletového náhledu. Za zmínku stojí i tipy od vývojářů v pravém horním rohu. Přednastavili nám tam zajímavé okamžiky a milníky, které formovaly podobu Prahy. Unikátní jsou například výškové záběry po bombardování americkými letouny v únoru 1945. Díky srovnání v aplikaci PRAHA VČERA si tak můžeme prohlédnout, jak se naše matka měst vyrovnávala s touto tragédií. Můžeme si prohlédnout, jak město později rostlo a jak probíhaly opravy zasažených oblastí včetně Palackého a Karlova náměstí, či Vinohradské třídy.

Představení aplikace doprovázela přednáška historičky Martiny Koukalové, kterou doporučujeme shlédnout. Konala se v Centru architektury a městského plánování, které pořádá mnoho podobných akcí pro veřejnost. Záznam z přednášky je kvalitní a materiál plný zajímavých informací.

Aplikace PRAHA VČERA demonstruje, jak může vypadat sdílení veřejných informací v uživatelsky přijatelném prostředí. A demonstruje to výborně. Aplikace je přehledná, zdarma a tipy zajímavých milníků potěší každého. V aplikaci můžete vyhledávat i specifickou adresu, či upravovat průhlednost a tím získat popisky ulic. Rozhodně je to dobrý krok od státních organizací směrem k občanům, který můžeme pochválit.

Zdroj: 1, 2

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024