Nové služby AWS cílí na automobilismus, IoT i vědu

Americký gigant Amazon představil na své konferenci re:Invent řadu žhavých novinek pro svou cloudovou divizi AWS (Amazon Web Services). Ačkoli jde primárně o dílčí vylepšení, jejich hodnotu nelze ve stále digitalizovanějším světě opomenout.

Velmi zajímavou se jeví především bezplatná služba Amazon SageMaker Studio Lab, která zájemcům umožní volně experimentovat se strojovým učením. Umělá inteligence je dnes všudypřítomná, a v cloudovém prostředí představuje jednoduchý způsob, jak se do hlubin strojového učení vrhnout i v prostředí menších firem – a bez obav z nedostačujícího hardwaru.

Uživatel navíc k Sage Maker Studio Lab nebude potřebovat v podstatě nic – nemusí mít AWS účet, nemusí si registrovat kreditní kartu ani složitě nastavovat cloud; díky open source nástroji Jupyter Lab postačí pouze nadšení a špetka odhodlání.

Do automobilu a ještě dál

Neméně klíčovou jsou nová řešení Amazonu pro správu internetu věcí. IoT nabývá na důležitosti spolu s rozvojem IT v automobilismu a také s neustálým šířením dalších a dalších chytrých zařízení do firem i domácností.

AWS IoT FleetWise se zaměřuje právě na zmíněné automobily. Automobily generují skutečně ohromující množství dat, která je nutno rychle, efektivně, a hlavně bezpečně převádět do cloudu; to je ovšem samozřejmě nákladné. IoT FleetWise má za cíl srazit náklady na minimum, standardizovat datový formát pro snadnou a rychlou analýzu dat v cloudu a dále je třídit a zpracovávat; zkrátka vše, co firmy v oboru potřebují.

Obrázek: Nové služby AWS cílí na automobilismus, IoT i vědu

Moderní automobily generují velké množství dat. Ta je nutná levně a efektivně ukládat do cloudu. Foto: Freepik

Druhou službou cílenou na internet věcí je AWS IoT TwinMaker. Digitální dvojčata jsou důležitým prvkem některých informačních systémů, který se používá primárně v továrnách, průmyslových zařízeních nebo na výrobních linkách. Digitální dvojčata jsou virtuálním otiskem fyzického systému, pravidelně aktualizovaná o data z reálného světa. Umí tak jednoduše napodobit stav a chování fyzických objektů, a integrace dat z vícero zdrojů najednou se tím velmi usnadňuje.

Přístup k nástrojům na tvorbu digitálních dvojčat bývá i dnes obtížný, hlavně pro podniky menší a střední velikosti. Ani to už ale díky IoT TwinMaker neplatí.

Soukromá 5G síť pro každého a osobnější přístup

Neopomeňme dále nástroj pro analýzy Amazon SageMaker Canvas, který slouží obchodním analytikům. Ani ti se dnes bez pokročilých digitálních nástrojů neobejdou: A SageMark Canvas jim umožní snadno vytvářet tolik potřebné modely strojového učení a generovat přesné předpovědi bez toho, aby se museli učit programovat nebo měli odborné znalosti v AI oblasti. Přehledné a jednoduché uživatelské rozhraní dává intuitivní kontrolu nad daty v cloudu či v zařízení, dovolí kombinovat datové sady, zkoušet modely a generovat nové předpovědi, když přibudou data.

Jednou z důležitých je i networking. AWS 5G síť je určena pro podniky, které chtějí založit a škálovat soukromé 5G mobilní sítě v řádu několika málo dní. Ideální služba pro inovativní podniky, AWS samo dodává a spravuje integrované malé mobilní rádiové jednotky, servery, 5G jádra, RAN software i SIM karty potřebné pro provoz sítě. Komplexní služby odstraňují nutnost spoléhat se na dodavatele třetích stran, a AWS Private 5G automaticky nakonfiguruje zvolená zařízení a nasadí je do mobilní sítě.

Obrázek: Nové služby AWS cílí na automobilismus, IoT i vědu

Chcete vlastní 5G síť? Amazon to dokáže zařídit. Foto: Freepik

Ještě jednou klíčovou službou, kterou bychom neměli opomenout, je služba Amazon Personalize. Služba zaměřená na retail, média a zábavní průmysl usnadní personalizaci webových stránek, mobilních aplikací či marketingových kampaní. Amazon Personalize si zakládá přímo na zkušenostech Amazonu samotného, a za cíl si klade zpříjemnit uživatelskou zkušenost každé firmě a každému zákazníkovi.

Rychlejší instance pro AI

A co cloud samotný? I zde jsou samozřejmě zajímavé novinky představené na re:Inventu. Mezi ně patří tři nové instance Amazon Elastic Comput Cloud (Amazon EC2) poháněné čipy navržené přímo v AWS. Pro náročnější zákazníky je tu Graviton2 (EC2 C7g instance) vhodná pro výpočetně náročné procesy jako je HPC, automatizace elektronických designů, kódování médií, vytváření vědeckých modelů a podobně. Nová instance má až o 25 % vyšší výkon než procesory AWS Graviton2, protože je založena již na třetí generaci procesorů. Ty zároveň disponují pokročilou autentizací, což pomáhá zlepšit bezpečnost.

Instance Trainimum (Trn1 instance) je naopak zaměřená specificky na modely hlubokého učení, a nabízí hodně výkonu za málo peněz. NLP, počítačové vidění, vyhledávání, ranking a podobně – tam všude lze novinku využít, poháněna je čipem AWS Trainium, optimalizovaným právě pro výkonné hloubkové učení.

A poslední z řady vylepšení v rámci AWS cloudu samotného je AWS Mainframe Modernization. Služba umožní zákazníkům zrychlit a zjednodušit migraci sálových počítačů a s nimi spojených pracovních procesů do cloudu. Díky AWS Mainframe Modernization mohou zákazníci přesunout část pracovního vytížení ze sálových počítačů na AWS, především tedy starších aplikací. Ty budou nově fungovat v moderní cloudové službě založené na jazyku Java.

Obrázek: Nové služby AWS cílí na automobilismus, IoT i vědu

Amazon má po světě desítky datacenter. Cloudová divize tvoří významnou část příjmů společnosti. Amazon Web Services také brzy otevře infrastrukturu v České republice. Foto: Pixabay

Boj proti Covidu

Na konferenci zároveň Amazonu představil hned několik úspěšných příběhů od svých globálních klientů. Jako nejzajímavější se nám jevila společnost Pfizer, momentálně proslavená především svojí vakcínou proti viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění Covid-19. S Pfizerem AWS „spolupracuje na tvorbě inovativních cloudových řešení, které zlepšují vývoj, výrobu a distribuci nových léků pro klinické studie“.

Obě společnosti navíc založily iniciativu Pfizer Amazon Collaboration Team (zkratkou PACT). V rámci PACTu budou moci laboratoře a výrobní a dodavatelských řetězec Pfizeru využívat vše, co AWS nabízí v oblasti analytiky, strojového učení a zabezpečování dat v cloudu.

Na re:Inventu bylo znát, že Amazon se nebojí oslovit i menší a střední firmy, a jeho nabídka je každým rokem komplexnější a zároveň jednodušší na správu. Kdo ví, třeba se časem dočkáme doby, kdy založení a správu cloudu od A do Z zvládne i úplný laik. Prozatím utopie, ale snít můžeme.

Zdroj: Amazon re:Invent

Obrázek: Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?