O prázdninách pozor na falešné hry a aplikace. V ohrožení jsou vaše bankovní účty

S příchodem léta bezpečnostní experti varují před zvýšeným rizikem, kdy mohou uživatelé polevit ve své ostražitosti. Děti jsou obzvláště zranitelné, proto je důležité je poučit o nebezpečích digitálního světa. Jak se bránit a na co si dát pozor?

V květnu 2024 byly v Česku mezi nejčastějšími kybernetickými hrozbami pro platformu Android adware Andreed, bankovní trojský kůň Cerberus a downloader se špionážními funkcemi Agent.CZB. Tyto hrozby se šířily především prostřednictvím falešných verzí aplikací, zejména mobilních her, které často cílí na nejmenší uživatele, tedy děti. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.

Adware a bankovní trojský kůň se vydávají za hry

Adware Andreed, který dominuje statistikám hrozeb pro platformu Android v Česku, se šíří prostřednictvím falešných verzí her. V květnu byl tento škodlivý kód nalezen i v aplikacích nabízejících luštění křížovek. Andreed se chová nenápadně a projeví se až po čase agresivními reklamami, které mohou vést na nebezpečné a podvodné webové stránky.

Obrázek: O prázdninách pozor na falešné hry a aplikace. V ohrožení jsou vaše bankovní účty

Nesnažte se za každou cenu ušetřit. Místo pár desítek až stovek korun vás případný problém může v krajním případě připravit o všechny prostředky na bankovním účtu. Foto: Freepik

Bankovní trojský kůň Cerberus se také šíří prostřednictvím neoficiálních verzí her, například hry Fast Car Driving – Street City. Tento typ malwaru je obzvláště nebezpečný pro internetové bankovnictví a dlouhodobě se drží na předních příčkách detekovaných hrozeb. Infikované aplikace uživatelé většinou nevědomky nainstalují při instalaci .APK souborů z neoficiálních stránek.

Kombinaci adwaru s bankovním trojským koněm jako dvou největších hrozeb vidíme již několikátým měsícem. Trojský kůň Cerberus se také šíří prostřednictvím mobilních her, už se však jedná o závažnější typ malwaru, který je rizikem zejména pro internetové bankovnictví,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Špionážní viry umožní útočníkovi převzít kontrolu nad zařízením

Kromě adwaru a bankovního trojského koně byl v květnu třetí nejčastější hrozbou downloader Agent.CZB, který byl zachycen zejména 24. května v aplikaci ibisPaint. Tento downloader stahuje z internetu další škodlivý kód, který může zobrazovat adware, převzít kontrolu nad telefonem nebo získávat informace ze zařízení.

Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android za květen 2024 v České republice

  1. Android/Andreed trojan (16,42 %)
  2. Android/Spy.Cerberus trojan (8,63 %)
  3. Android/Agent.CZB trojan (6,32 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.HQS trojan (4,00 %)
  5. Android/Clicker.OZ trojan (3,37 %)
  6. Android/Spy.Bahamut trojan (2,95 %)
  7. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,32 %)
  8. Android/Spy.SpinOk trojan (2,32 %)
  9. Android/FakeApp.ACS trojan (2,11 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.MGC trojan (1,89 %)

Návrat aplikací se špionážními prvky můžeme sledovat již od dubna, kdy se opět objevil malware Spy.SpinOk. Downloader Agent.CZB stahuje z internetu další škodlivý kód, který pak nepozorovaně dokáže spustit v našem zařízení,“ vysvětluje Jirkal.

Obrázek: O prázdninách pozor na falešné hry a aplikace. V ohrožení jsou vaše bankovní účty

Foto: Freepik

Bezpečnostní experti upozorňují, že s příchodem léta mohou uživatelé polevit ve své ostražitosti vůči digitálním hrozbám. Letní období, plné dovolených a volnočasových aktivit, přináší více příležitostí pro šíření škodlivých kódů. Kromě neuváženého stahování aplikací z neprověřených obchodů jsou rizikem také veřejné Wi-Fi sítě, které nejsou dostatečně zabezpečené.

Většinou to není tak, že by kyberútočníci v letním období vynakládali více času a energie na vývoj nových hrozeb, přesto je toto období pro uživatele více nebezpečné. Kromě neuváženého stahování aplikací z neprověřených obchodů třetích stran a internetových fór se s létem pojí ještě další rizika. Jsou to například veřejné Wi-Fi sítě na letištích, v hotelech a kavárnách, které nejsou dostatečně zabezpečené před zneužitím,“ říká Jirkal.

V létě si dejte pozor

Bezpečnostní experti doporučují uživatelům, aby ani v letním období nepodceňovali kybernetická rizika. Kromě využívání komplexního bezpečnostního řešení je důležité také poučit děti o rizicích, která se mohou objevit při hraní her a používání internetu.

Iniciativa ESETu nazvaná Safer Kids Online se zaměřuje na edukaci rodičů a dětí o nástrahách digitálního světa. Kvalitní bezpečnostní software s funkcemi jako je virtuální privátní síť (VPN) může významně přispět k ochraně uživatelů všech věkových kategorií před aktuálními hrozbami.

Zdroj: TZ ESET

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
bohous1964

jo a dalsi nebezpeci – po instalaci her vas neprekvapi,ze mate zaplatit vstupni poplatek,ale po vyhre se do ni nikdy vice nedostanete,takze propada autorum—

Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?