Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru

Exploze prototypu kosmické lodi Starship 18. listopadu minulý rok vytvořila v zemské atmosféře obrovskou díru. Způsobila to tlaková vlna, jež neutralizovala náboj okolních atomů. Jde o vůbec první popsaný případ nechcemické díry v ionosféře vzniklé explozí způsobené člověkem.

Prototyp kosmické lodi Starship společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska 18. listopadu 2023 odstartoval z kosmodromu Boca Chica v americkém Texasu ve 14:30 SEČ. Dopravní systém měl obletět téměř celou Zemi a dopadnout do Tichého oceánu.

Nic však nešlo podle plánu. Plavidlo se úspěšně oddělilo od nosné rakety Super Heavy, která měla zahájit vertikální sestup do vod Mexického zálivu. Osm minut po startu však místo toho explodovala a stejný osud později potkal i samotnou kosmickou loď.

Obrázek: Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru

Tentokrát bez výbuchu. Je to vítězství pro SpaceX, ale výbuchu byly leckdy opravdu krásné. Zdroj: SpaceX

Nová studie publikovaná v časopise Geophysical Research Letters zjistila, že tlaková vlna při explozích vytvořila v ionosféře, což je horní vrstva atmosféry složená z iontů, neutrálního plynu a elektronů, rozsáhlou díru.

Tlaková vlna podle vědců způsobila neutralizaci elektronů, jinými slovy doslova zrušila náboj okolních atomů. Co experty obzvláště podle serveru Futurism zaskočilo, bylo zjištění, že díra byla velká téměř 2000 kilometrů.

Pořád nerozumíme atmosféře

Jde první popsaný případ nechemické díry v ionosféře vzniklé nějakou explozí způsobenou člověkem. „Procesům, které probíhají v atmosféře, stále nerozumíme,“ uvedl hlavní autor výzkumu Yury Yasyukevich z Institute of Solar-Terrestrial Physics.

„Je to opravdu pozoruhodné. Takové díry se obvykle vytvářejí jako výsledek chemických procesů v ionosféře v důsledku interakce s palivem motoru,“ vysvětlil Yasyukevich. Díra už nicméně neexistuje, zacelila se 30 až 40 minut po explozi.

Obrázek: Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru

Neúspěšný start raketového systému Starship může společnosti SpaceX otevřít nové možnosti ve vývoji kosmických plavidel. Zdroj: Se souhlasem SpaceX

Její krátký výskyt však ukázal, jaký dopad mohou mít starty kosmických lodí na atmosféru, uzavírají odborníci. Nešlo o první test kosmické lodi Starship. Poprvé odstartovala už v dubnu a explodovala jen čtyři minuty po startu.

Plavidlo je důležité pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Ten chce s upravenou lodí SpaceX dopravit astronauty na povrch Měsíce. Cílovou destinací kosmického plavidla má být i Mars.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Radek Hamy

Pošlete to zeleným a Lejnové do EU

Roby

Musk a vědci jsou banda psychopatů….jaderné bomby, rakety, ovládání počasí, díry v atmosféře a další problémy po jejich ,,psychohrátek“.

Petr. R.

Já mislím, že nejdřif máme problém na zemi a nejsou peníze třeba na bydlení, když nemůžu najít roky práci, tak nejdřív ať se maji všichni dobře a pak at si lítaj, taky zdražili cygarety, ty penize atˇdaj nám chudejm a neničej nam ovzduší.

Pepa

No podle toho jak píšeš tak máš dost na dávkách a že jsou cigarety drahý tak nehul když říkáš že jsi chudej… A práci si myslím najde každej když chce ale lepší je brát dávky hulit cigára který jsou drahý a nadávat

GÁBOR O.

suhlasym s Peterem Rakatajem, ať nám rozdají penáze na fšecky te cygarety a iné a nevymíšlají somaryny mi už udeláme diru jak do atmossfery, tak do statného rozpočta samy

Pepa

Tvl další nemakačenko co nechodilo do školy a chtělo to dostávat peníze táhni makat příživníku

Tomáš

Tento článek je plný nesmyslů a hraničí se šířením poplašné zprávy. Takže: žádná díra v atmosféře nevznikla, let rakety Starship vytvořil tzv. „ionosférickou díru“, což je oblast se sníženým obsahem elektronů. Celý jev se odehrává v ionosféře, tedy vysoko nad atmosférou, se kterou nemá nic společného. Takzvané ionosférické díry nemají… Číst více »

Oldřich

A my si hrajeme na Green Deal

Mirďa

Prachatí magoři dělají po celém světě bordel a my se tu serem s nějakým Green Dealem. To je celé padlé na hlavu. Jestli by nebylo lepší prvně omezit tyhle magory.

Obrázek: Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Obrázek: Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Obrázek: Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Obrázek: Stavebnictví budoucnosti: První hotel na světě postavený s pomocí obří 3D tiskárny roste v Texasu
Stavebnictví budoucnosti: První hotel na světě postavený s pomocí obří 3D tiskárny roste v Texasu
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu