Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu

Evropská komise navrhla nový systém řešení právních sporů vzniklých v důsledku škod způsobených zařízeními ovládanými umělou inteligencí. Znamená to, že bude legislativa na takové situace lépe připravena?

Technologický pokrok je nezadržitelný a nezřídka se stává, že ostatní, zejména humanitní a společenské vědy zůstávají za výzkumem pozadu. Typickým příkladem je legislativní podchycení nově vyvinutých technologií. Výklad práva bývá v těchto případech mnohdy poněkud zastaralý a „prkenný“, díky čemuž není vždy snadné o sporu rozhodnout dle zákona.

Zjednodušit tento postup by v rámci EU mohlo pomoci nově navržené směrnice Evropské komise, které se zaměřuje zejména na problematiku řešení soudních sporů v oblasti škod, které má na svědomí umělá inteligence. Právě v této věci není vždy jednoznačné určit viníka vzniklé události. Je zodpovědný výrobce AI přístroje, člověk, který jej uvedl do chodu, nebo jiná osoba? Dá se snad obvinit přímo samotný stroj? A jak k celému procesu přistupovat z právního hlediska?

Obrázek: Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu

Evropská komise považuje legislativu ohledně AI za zastaralou, a navrhuje její aktualizaci. Zdroj: Freepik

Směrnice o odpovědnosti za výrobek (z angl. Product Liability Directive) se tuto problematiku snaží lépe definovat. Aktualizovat by tak měla předchozí směrnici z roku 1985, která původně sloužila ke stabilizaci evropského jednotného trhu. Obsahově pak zaštiťuje nejrůznější technologie fungující na principu umělé inteligence, tj. samořídící automobily, hlasové asistenty, internetové vyhledávače apod.

Z textu například vyplývá, že se oběti škod způsobených AI mohou v rámci odškodnění obrátit přímo na výrobce daného produktu. Právní ochrana by pak pro uživatele přístrojů měla platit i po jejich uvedení na trh, a měla by se tak vztahovat také na nejrůznější softwarové aktualizace či procesy spojené s učením AI (tzv. machine learning).

Přísnější požadavky na zabezpečení i tvrdší sankce

Pro samotné výrobce pak z nové směrnice EU vyplývají přísnější požadavky na kybernetické zabezpečení zmíněných technologií, které souvisí s nedávno navrženým Zákonem o kybernetické bezpečnosti. Dá se tedy předpokládat, že v případě hackerského útoku na AI systém a následného trestného činu způsobeného touto technologií budou výrobce zařízení čekat mnohem vyšší sankce a tvrdší právní následky.

Podle evropského komisaře Didiera Reynderse by nová směrnice měla lépe pasovat na moderní digitální dobu, než tomu bylo v legislativě doposud. V případě prokázání nesprávně fungující AI by tak mělo být pro poškozeného mnohem jednodušší se dovolat nárokovaného odškodnění, jelikož umělá inteligence nebyla z právního hlediska dosud konzistentně podchycena.

Vše pak bude záležet na výkladu zákona při řešení skutečného sporu, a dá se tak předpokládat, že první případ, který bude novou směrnicí (v případě, že projde schvalovacím procesem a vejde v platnost) posuzován, bude poměrně výrazně medializován, a jeho výsledek pak případně určí směr, kterým se bude budoucnost soudních sporů zahrnujících umělou inteligenci dále ubírat.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním