Jak si vybrat vhodnou klávesnici pro hraní i psaní

Nejen psaním živ jest člověk, ale pravdou je, že většina z nás píše hodně – někteří na mobilu, jiní na notebooku, a ještě další na stolním počítači.

Výběr klávesnice se na první pohled může zdát primitivní – má to tlačítka a můžu na tom psát, beru. Klávesnic je ale celá řada, a správný výběr může ovlivnit naši práci, herní výkon i to, zda nás po celodenní práci u počítače budou bolet ruce nebo ne.

Než se zaměříme na konkrétní tipy, podívejme se na několik základních rozlišovacích prvků mezi klávesnicemi.

  1. Mechanická nebo membránová?

Nejdůležitější otázka při výběru klávesnice je, zda vybrat variantu mechanickou nebo membránovou. Výhody mechanické jsou takové, že si člověk může vybrat zdvih a odpor jednotlivých kláves velmi do detailu díky různým spínačům; mechanické klávesnice jsou responzivnější, odolnější a psaní na nich je obecně radost.

Obrázek: Jak si vybrat vhodnou klávesnici pro hraní i psaní

Nevýhoda? Pokud si uživatel nevybere specificky tiché spínače, jsou velmi hlasité – do kanceláře se tak bohužel příliš nehodí. Jsou také výrazně dražší než membránové klávesnice.

  1. Jaké spínače?

To je otázka, která bude nejvíce trápit uživatele, co se už rozhodli pro mechanickou klávesnici. Naše rada je: Vyzkoušejte si je. To může být nejen v současné době obtížné, ale pokud víte o místě, kde si můžete klávesnice a jejich spínače otestovat, udělejte to – některé mechanické klávesnice mají balení vytvořeno tak, že je na něm připevněna jedna volná klávesa se spínačem, aby si zákazník mohl vyzkoušet, jak mu na stisk vyhovuje.

Je to celkem věda a výběr spínače je asi nejdůležitějším prvkem mechanické klávesnice. Základní typy spínačů jsou následovné:

  • Lineární spínače: Nejjednodušší typ spínačů je podobný membránovým klávesám a jde o pouhé stisknutí tlačítka, které nevydává silnější odpor vůči stisku a ani nedá stisknutí dát najevo specifickým zvukem. Obecně jde o nejvhodnější typ pro hráče, pro časté pisatele tak dobrý není.
  • Taktilní spínače: Na stisk poskytnou uživateli zpětnou vazbu, vprostřed stisku je cítit mírný odpor vůči prstu – uživatel tak ví, že už klávesu stiskl a může se přesunout na další. Někteří pisatelé (mezi nimi i autor) na tento typ spínačů nedají dopustit.
  • Hlasité spínače: Ty fungují stejné jako taktilní, ale bývají o špetku „tvrdší“ na stisk a stisk také oznámí velmi hlasitým zvukem, podobně, jako kdyby třeba uživatel psal na psacím stroji.

Obrázek: Jak si vybrat vhodnou klávesnici pro hraní i psaní

Pro ty, které zajímají další charakteristicky mechanických spínačů tu máme stručné shrnutí:

  • Operační síla: Jak silně musíte tlačítko stisknout, aby zaznamenalo stisk, obvykle měřeno v centinewtonech.
  • Aktivační bod: Místo, kde je zmáčknutí tlačítko zaznamenáno; tedy jak „hluboko“ musíte tlačítko zmáčknout, často bývá v polovině. Měří se v milimetrech, anglicky se často uvádí jako „Actuation point“.
  • Celková délka stisku: Kam až lze klávesu promáčknout, jak moc dolů spínač „zajede“. Měří se v milimetrech.
  • Taktilní pozice: U taktilních a hlasitých spínačů jde o místo, kde uživatel ucítí zpětnou vazbu.
  • Místo resetu: Místo, kde klávesnice přestane snímat stisk a uživatel tlačítko pustil.

Je to trochu věda, že? Většina zákazníků se ale tímto zaobírat zpočátku moc nemusí, důležitější je výběr typu spínače a vhodné klávesnice.

Značek, které se specializují na spínače, je hned několik. Zdaleka nejběžnější je Cherry MX, která stále trhu dominuje; následují menší značky jako Kailh, Gateron, Matias nebo Outemu. Dvě firmy také vyrábí své vlastní zpínače: Logitech má Romer-G a Razer též, které implementoval do své série Razer BlackWidow, vlastní má i Roccat a stále častěji firmy vyvíjí vlastní, proprietární varianty.

Obrázek: Jak si vybrat vhodnou klávesnici pro hraní i psaní

Proprietární spínače jsou stále častější

  1. Jakou velikost?

Klávesnice bez numerické klávesnice umí být významně menší než plnohodnotné klávesnice. V tomto případě jde hlavně o velikost stolu. Hráči obvykle preferují dostatek místa na pohyb myši a často tudíž volí menší klávesnice; pokud často píšete, je lepší raději zvolit velkou klávesnici s pořádným Enterem a Shiftem a numerickou klávesnicí – plnohodnotný zážitek.

  1. Materiál

Tady jde jen o cenu. Plastové klávesnice jsou obecně méně odolné a méně příjemné na dotek – kovové jsou těžší, ale vydrží úplně všechno. Pokud si můžete dovolit utratit víc, volte kovové, vydrží déle.

  1. Bezdrátová nebo s kabelem?

Na InSmartu máme tendenci u všeho volit bezdrát, ale v případě klávesnice je to pro většinu uživatelů zbytečné nebo rovnou nepraktické. Hráči pocítí delší registraci stisku klávesy u kompetitivních multiplayerových her a ti z nás, co často píšou, jen málokdy klávesnici přenáší. Bývají navíc vcelku těžké.

Obrázek: Jak si vybrat vhodnou klávesnici pro hraní i psaní

Nekorunovaným králem mezi bezdrátovými klávesnicemi je, tradičně, Logitech

Obecně platí, že bezdrátovou klávesnici nepotřebujete. Pokud ano, výběr není zrovna široký a rozhodovat by měla váha klávesnice.

Toliko k obecným rozlišovacím prvkům. Teď se spolu s námi můžete podívat na některé osobní tipy redakce.

  1. Nejlepší mechanická klávesnice: Razer BlackWidow

Kolem 4 000 korun obvykle stojí Razer BlackWidow, vlajková loď herní společnost Razer, případně kolem 5 000 korun její vylepšená varianta Elite. Nenechte se zmást Razerem jakožto herní značkou: Jejich klávesnice jsou jedny z nejlepších na světě i pro účely každodenního, dlouhého psaní.

Nabízí toho hodně. Na poměry Razeru velmi překvapivou výdrž a odolnost, velmi kvalitní spínače, celokovové provedení, nejpohodlnější opěrku na ruce na trhu (nevěřili byste, jak užitečná taková věc je) a krásně podsvícené RGB (což je naopak poměrně zbytečný prvek, ale vypadá to hezky). Razer pro ni nabízí troje spínače, Green, Orange a Yellow. Hráči často přísahají na Green, pro pisatele jsou určeny Yellow, v redakci preferujeme Orange – nabízí nejlepší kombinaci obojího a jsou skvělé jak pro psaní, tak pro hraní.

Obrázek: Jak si vybrat vhodnou klávesnici pro hraní i psaní

Nevýhody? Zabere 2 USB sloty – jeden na podsvícení, jeden pro klávesnici samotnou – je velice těžká a software je poměrně složitý, doporučujeme si přečíst manuál se podívat na pomocná videa. Je také hlasitá, i když v porovnání s ostatními mechanikami to není nic hrozného. Ne všechny varianty také mají české popisky. Pro ty, co píšou všema deseti, to problém nepředstavuje, pro ostatní může a je možné, že budou muset sáhnout po přelepkách. Tento problém je ale pro mechanické klávesnice typický, řada z nich českou variantou nedisponuje.

Pokud ale na ní máte rozpočet, je Razer BlackWidow naší suverénně nejlepší volbou pro nadšence do psaní i hraní: Nic moc lepšího na trhu není.

Alternativa: Roccat Vulcan 121 AIMO

Fantastická mechanická klávesnice s proprietárními spínači Titan je na psaní skvělá. Po prvotních problémech s klávesnicích, kdy odlupovala barva z kláves, už funguje bez problému.

Obrázek: Jak si vybrat vhodnou klávesnici pro hraní i psaní

Podložka na ruce je pohodlná, na mechanickou klávesnici je docela tichá a opět představuje výtečný kompromis mezi hraním a psaním. Cena přibližně odpovídá Razeru a přesahuje 4 tisíce korun.

  1. Nejlepší membránová klávesnice: Logitech G213 Prodigy

Mezi membránovými klávesnicemi je nekorunovaným králem Logitech, který dlouhodobě nabízí vysokou kvalitu za slušné ceny, navíc do nich často implementuje prvky známé právě z klávesnic mechanických. Logitech G213, sehnatelná za nějakých 2 000 korun, v podstatě mechanické klávesnice replikuje, ale s pocitem stisku membránové klávesnice, které mohou někteří uživatelé preferovat – a za snesitelnou cenu.

Obrázek: Jak si vybrat vhodnou klávesnici pro hraní i psaní

Je také slušně voděodolná, má antighosting, RGB podsvícení a software Logitech Gaming Software je dnes už nejen použitelný, ale i dobrý.

Alternativa: Razer Cynosa

A doporučíme opět razer. Odolná klávesnice s příjemným designem opět v ceně kolem 2 000, Razer zkrátka klávesnice umí. Tichá klávesnice je skvělá především na psaní třeba v kanceláři, kde neruší hlasitým stiskem, dá se však stejně dobře využít i pro hraní.

Obrázek: Jak si vybrat vhodnou klávesnici pro hraní i psaní

Na vodotěsnost bych zde moc nespoléhal, ale jemné rozlití normální tekutiny by přežít měla.

  1. Nejlepší klávesnice pod 1 000 korun: Logitech Wireless Keyboard K340

Skvělá varianta pro připojení k notebooku a na cesty, K340 je skladná, má FN tlačítko a je bezdrátová. Píše se na ní relativně dobře a vydrží dlouho nabitá. Poněkud nepříjemný je lesklý rám, který se rychle zašpiní, a osobně nám v redakci chyběl indikátor zapnutého nebo vypnutého NumLocku – to by měl být standard u každé klávesnice.

Obrázek: Jak si vybrat vhodnou klávesnici pro hraní i psaní

Přesto představuje K340 asi nejlepší variantu klávesnice pod 1 000 korun, obzvláště pro cestovní využití.

Alternativa: CONNECT IT Neo Pro Gaming Keyboard

Connect IT vyrábí tradičně velmi levné klávesnice, kde kvalita často dost pokulhává. V případě Neo Pro však dostane uživatel velmi pěkně provedené podsvícení, relativně kompaktní design a na membránovou klávesnici slušnou odezvu na stisk.

Obrázek: Jak si vybrat vhodnou klávesnici pro hraní i psaní

V poměru cena výkon je velmi dobrá, běžně bývá za nějakých 700 korun i méně – může se navíc pyšnit poměrně vysokou spolehlivostí, která není v této cenové kategorii vždy standardem.

Jakou klávesnici používáte vy, a jaké jsou vaše tipy? Tisíc lidí, tisíc chutí – podělte se s námi v komentářích!

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024