Jak zachránit utopený telefon? Pomůže alkohol a stelivo pro kočky. Co rýže?

Jak vysušit utopený mobil? Pokud se vám povedlo skočit do bazénu s mobilem v kapse, spadl do vody, polili jste smartphone vodou či se do telefonu dostala vlhkost, máme pro vás snadný postup jak ho vysušit a zachránit před rozbitím. Jak dostat vodu a vlhkost z mobilu a co vše udělat, aby po zapnutí opět fungoval?

Ať je telefon vodotěsný či nikoliv, voda se do něj dostat může. Co dělat, když spadne mobil do vody, nebo vám jej někdo polije? Vzácné nejsou ani případy, kdy mobil spadne do záchodu, vany či bazénu. Připravili jsme pro vás několik ověřených rad, které dokáží zachránit nejen smartphone, ale většinu nositelné elektroniky jako jsou sluchátka a chytré hodinky.

Rychlý postup, jak vysušit utopený telefon:

  1. Utopený telefon vypněte.
  2. Sundejte všechny kryty (pokud je to možné).
  3. Vyjměte baterii (pokud je to možné).
  4. Očistěte telefon od vody a nečistot.
  5. Osušte jej manuálně jak jen to jde.
  6. Vložte mobil do uzavíratelné krabičky a zasypte silikonovým stelivem pro kočky. Rýže se spíše nedoporučuje kvůli drobným částečkám škrobu, které se mohou dostat do útrob zařízení.
  7. Počkejte 24-48 hodin.
  8. Zkuste zařízení zapnout.
    • Pokud se vše povedlo a start proběhl úspěšně, proveďte co nejrychleji zálohu dat.
    • Pokud zařízení nefunguje, vyhledejte odborný servis.
Mobil spadlý do bazénu

Pokud se do mobilu dostane voda, je důležitá včasná reakce. Zdroj: Getty Images

Co nedělat s utopeným telefonem:

  1. Nesušte zařízení fénem či v sušičce.
  2. Nezapínejte jej netrpělivě před vysušením.
  3. Po zapnutí nespoléhejte, že je vše v pořádku a raději zálohujte.

1. Mokrý mobil okamžitě vypněte a vyjměte baterii

Hned poté, co zařízení zachráníte z vody či jiné tekutiny (pivo a další limonády nejsou výjimkou) jej vypněte nejrychlejší možnou cestou – většinou podržením zapínacího/vypínacího tlačítka. Pokud je to u vašeho modelu možné, sundejte kryty a vyjměte baterii. Bohužel u novějších modelů již bývá baterie ukrytá pod pevně přilepeným a přišroubovaným krytem. V takovém případě baterii nechte na místě.

Obrázek: Jak zachránit utopený telefon? Pomůže alkohol a stelivo pro kočky. Co rýže?

2. Zbavte utopený telefon vody a nečistot

Pokud se dovnitř dostala čistá voda, můžete přejít k sušení telefonu. Pokud se však jednalo o jinou tekutinu, např. limonádu, pivo či dokonce slanou vodu, je lepší jej nejprve vyčistit destilovanou vodou či čistým lihem a odplavit tak nejrůznější látky, které by mohly způsobovat korozi a zkraty.

Následně vše osušte papírovou utěrkou či hadříkem a snažte se manuálně zbavit všech viditelných nečistot a vody. Lithiové baterie uvnitř telefonů špatně snáší vlhkost a po utopení či polití často vypovídají službu.

Telefon, do kterého se dostala voda, nejprve usušte a zazálohujte. Mokrý telefon nenabíjejte!

3. Mobil do rýže? Raději do steliva pro kočky – absorbuje vlhkost

Očištěný telefon vložte do plastové uzavíratelné nádoby. Do nádoby nasypte silikonové stelivo pro kočky (v krajním případě pak suchou rýži), uzavřete víkem a takto nechte zařízení minimálně 24 – 48 hodin. Zvědavost se nevyplácí a lepší je nechat zařízení sušit déle. Rýže funguje podobně jako gelové kuličky, které znáte z balení různých produktů a vstřebává vlhkost. Nevýhodu má v částečkách škrobu, které se mohou dostat dovnitř zařízení.

Jak dlouho nechat mobil sušit v rýži? Ideálně alespoň 24 hodin. Pokud je to jen trošku možné, přesuňte co nejrychleji telefon z rýže do vysoušecího gelu nebo kočičího steliva. Pokud se nacházíte v oblasti, kde se nachází servis, můžete s vypnutým telefonem v rýži zaběhnout tam a požádat o odborný servis.

Obrázek: Jak zachránit utopený telefon? Pomůže alkohol a stelivo pro kočky. Co rýže?

Silica gel a kočičí záchodové stelivo fungují na vlhkost skvěle. Rýže by měla být až poslední volbou.

Pokud byste náhodou měli po ruce vysoušecí sáčky obsahující silica gel, ideálně sáhněte po nich. Koupit se dají běžně na internetu či v chovatelských potřebách v podobě silikonového steliva pro kočky.

Silica gel a kočičí stelivo jako takové totiž účinkují lépe než rýže. Je ale pravděpodobné, že snáze v danou chvíli seženete spíše rýži. Apple v takovém případě doporučuje dát telefon na suché a dobře větrané místo a rýži se vyhnout.

Funguje? Po zapnutí utopený mobil zazálohujte

Pokud se vše povedlo a zařízení po vysušení naběhne, okamžitě přejděte k záloze veškerých dat. Využít k tomu můžete nástroje vestavěné v systému, nebo přejděte k manuální záloze. Pomohou i šikovné zálohovací aplikace pro iOS či Android. Dostat data lze tak či onak pouze ze zapnutého telefonu, z vypnutého telefonu data nedostanete. Před pokusem o zálohu musí být mobil pečlivě vysušený.

Utopený mobil

I přes opětovné zapnutí totiž nemusí být vyhráno. Jako potvrzuje zkušenost našeho redaktora, zařízení může jeden den bez problémů fungovat a druhý den již nenaběhne. I proto je důležité okamžitě provést zálohu a být připraven na nejhorší. Dobrým pomocníkem je automatické zálohování v iOS a na Androidu, které pravidelně synchronizuje vaše kontakty a fotografie do cloudu.

Pokud si obratem pořídíte nové zařízení, můžete si data a kontakty přesunout do nového mobilu.

Jak vysušit iPhone?

iPhone, stejně jako každý jiný telefon, se snažte co nejrychleji vysušit. V ideálním případě zařízení osušte papírovou utěrkou a dejte do krabičky se silikonovým gelem. Pokud máte utopený iPhone se vším všudy, udělejte výše zmíněné kroky a vyhledejte servis, kde vám telefon rozeberou a důkladně vysuší.

Co radí Apple?

Pokud vidíte varování ohledně tekutiny v konektoru, měli byste zpozornět.

Pokud je váš iPhone nebo příslušenství mokré, odpojte kabel od iPhonu a druhý konec kabelu odpojte od napájecího adaptéru nebo příslušenství. Kabel znovu nezapojujte, dokud iPhone a kabel zcela nevyschnou!

Osušte iPhone jemným poklepáním iPhonem o ruku s konektorem směrem dolů odstraňte přebytečnou tekutinu. Nechte iPhone na suchém místě s proudícím vzduchem.

Po uplynutí alespoň 30 minut zkuste iPhone nabíjet pomocí kabelu Lightning nebo USB-C nebo připojit příslušenství.

Pokud se upozornění zobrazí znovu, v konektoru nebo pod kolíky kabelu je stále tekutina. Ponechte iPhone na suchém místě s prouděním vzduchu až jeden den. Během této doby můžete zkusit znovu nabíjet nebo připojit příslušenství. Úplné vysušení může trvat až 24 hodin.

Pokud telefon vyschl, ale stále se nenabíjí, odpojte kabel od adaptéru a odpojte adaptér ze zásuvky (pokud je to možné) a poté je znovu připojte.

Co podle Applu nedělat?

  1. Nesušte iPhone pomocí externího zdroje tepla nebo stlačeného vzduchu. Fén tedy raději nepoužívejte.
  2. Nevkládejte do konektoru cizí předmět, například vatovou tyčinku nebo papírový ručník. Mohli byste poškodit konektor a přijít o záruku.
  3. Nevkládejte iPhone do sáčku s rýží. Drobné částečky rýže by mohly iPhone poškodit. Použití rýže má řadu rizik.

Kolik stojí oprava utopeného mobilu?

Pokud budete jednat rychle a budete mít štěstí, můžete mít čištění mobilu politého kapalinou  (káva, pivo apod.) vyřešené odborně. Cena se pohybuje kolem 500 Kč a máte jistotu, že vše proběhne v pořádku. V servisu provedou čištění a provedou vysušení v ultrazvukové sušičce, která odstraní i poslední zbytky kapaliny.

Jak se zbavit vlhkosti pod displejem telefonu?

Častým jevem, na který mnohdy narazí i majitelé tzv. „voděodolných“ telefonů, je srážení vlhkosti pod displejem. Potvrzuje to i australská žaloba na Samsung, jak jsme informovali v článku Voděodolnost telefonů neplatí u bazénu ani v moři: Samsung čelí žalobě kvůli vodotěsnosti svých zařízení.

Co tedy dělat, pokud se pod displejem objeví zarosená místa? Podobně jako v předchozím případě i zde lze doporučit rychlé vypnutí, sundání krytů a vyndání baterie (pokud je to možné) a umístění do uzavřené nádoby s vysoušecím gelem. Nyní stačí počkat alespoň 24 hodin a následně můžete zařízení vyndat. Vlhkost by měla zmizet.

Problémy s namočeným mobilem

Spadl mi mobil do vody a nejde zvuk

Pokud máte vodotěsné zařízení a po pádu do vody nefunguje zvuk mobilu, můžete to snadno napravit. Vodu dostanete z reproduktoru díky speciálním aplikacím generujícím zvuk na různých frekvencích.

Zdroj: Apple, redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marek X.

Tak mi mobil spadl do vody a tento návod pomohl. Díky. Hlavně jednat rychle a vysušit ho.

Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem