Nová studie: Influenceři jsou prodavači strachu a hrozbou pro veřejné zdraví

Influenceři se zaměřují při propagaci zdravotních prostředků na emoce spíše než na vědecky ověřená fakta. Jinými slovy, místo věrohodných informací šíří strach, aby svým vrstevníkům doporučili a prodali produkty související se zdravím. Jejich marketing není prospěšný, ale nebezpečný, tvrdí nová studie australských vědců.

Influenceři jsou fenoménem sociálních sítí dnešní doby. Jsou to mladí lidé, kteří jsou úspěšní, protože cílí na stejné věkové kategorie, v jejichž očích jsou důvěryhodní a sdílí s nimi zájmy i hodnoty. Nová studie expertů ze Sydneyské univerzity však varuje před jejich silným, ale pro veřejné zdraví nebezpečným vlivem.

Obrázek: Nová studie: Influenceři jsou prodavači strachu a hrozbou pro veřejné zdraví

Influenceři v oblasti zdraví prodávají strach, nikoli ověřená fakta. Zdroj: Pixabay

Většina jejich příspěvků týkajících se zdravotních prostředků neodkazuje na vědecké důkazy a je emocionálně zabarvená. Snaží se prodat polovravdy a nezmiňuje možná rizika.

Vědci hodnotí práci většiny influencerů v oblasti zdraví jako dezinformační s propagačním záměrem, jenž slouží jejich finančním zájmům. Navíc je znepokojuje, že při propagaci zdravotních potřeb se důvěryhodně prezentují jako znalí této problematiky. Podle autorů výzkumu ale jejich vědomosti nejdou do hloubky a oni sami nemají ucelený obrázek.

„Naše výsledky naznačují, že sociální média jsou otevřeným kanálem lékařských dezinformací,“ cituje server The Guardian autory studie, jež byla publikována na webu s otevřeným přístupem JAMA Network Open.

„Velká většina příspěvků (influencerů) byla v drtivé většině zavádějící,“ upozornila hlavní autorka studie doktorka Brooke Nickelová.

Špatné rady, špatná rozhodnutí

Vědci analyzovali téměř tisícovku příspěvků influencerů na dvou sociálních sítích, týkajících se pěti kontroverzních lékařských screeningových testů. Tato videa oslovila asi 200 milionů sledujících. Mezi těmito testy bylo vyšetření celého těla magnetickou rezonancí, genetické testování, které podle influencerů odhaluje včasné příznaky 50 druhů rakoviny, krevní testy měřící hladinu testosteronu, test na anti-mulleriánský hormon (AMH), jenž zkoumá množství ženských vajíček, a test střevního mikrobiomu.

Obrázek: Nová studie: Influenceři jsou prodavači strachu a hrozbou pro veřejné zdraví

Influenceři se snaží prodávat lidem nespolehlivé zdravotní testy. Zdroj: Pixabay

„Propagují (lékařské testy) pod záminkou včasného screemingu jako způsob, jak převzít kontrolu nad vlastním zdravím. Problém je v tom, že pro většinu lidí jsou zbytečné a v některých případech je vědecká opora jejich účinnosti značně nejistá,“ dovysvětlila expertka a zmínila v této souvislosti test AMH, který má u žen měřit plodnost, lékaři ho ovšem nepovažují za spolehlivý. Může chybně udávat nízkou hodnotu, což může ženy dohnat ke zbytečným a drahým zákrokům, varuje vědkyně.

Zhoubný je i marketing namířený na muže. Někteří mají strach z nedostatku mužnosti, čehož influenceři využívají. Měřítkem mužnosti se v jejich kampaních stává testosteron, jehož hladinu ukáže právě zmíněný testosteronový test. Ten propagují marketingem: „změřte si svou mužnost“. Ti samí influenceři v dalším příspěvku propagují testosteronové doplňky „zvyšující mužnost a sexuální výkonnost“. Zdravotní rizika užívání takových doplňků nejsou dostatečně známa.

Co s tím? Jediným řešením je kontrola a ověřování faktů samotnými sociálními médii a platformami, tedy regulace. Tento problém se netýká jenom zdravotních testů, ale celého spektra otázek, kde mohou amatérské a mnohdy špatné rady ohrozit lidské zdraví a v nejhorších případech rovnou i životy.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Obrázek: Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Obrázek: Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Obrázek: Na vlastní oči: Je displej v kontaktních čočkách budoucnost, nebo past na investory?
Na vlastní oči: Je displej v kontaktních čočkách budoucnost, nebo past na investory?
Obrázek: Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Obrázek: Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Obrázek: Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Obrázek: Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem