Umělá inteligence se mění a vyvíjí rychleji, než jí stíháme pořádně rozumět. Učí se lépe přemýšlet, programovat, pomáhá ve Windows, a dokonce překládá znakovou řeč. Zároveň ale začíná dělat věci, které bychom od ní nečekali – třeba ignorovat pokyn k vypnutí sebe sama.
- 1. Anthropic vydal novou verzi své AI. Claude 4 umí lépe přemýšlet i programovat
- 2. Umělá inteligence posílí své funkce v aplikacích Microsoftu
- 3. Jazykový model o3 od OpenAI dokázal obejít příkaz k vypnutí
- 4. SignGemma umí převést znakovou řeč na mluvené slovo a naopak
- 5. Opera ukazuje, jak může AI posílit internetové prohlížení
Anthropic vydal novou verzi své AI. Claude 4 umí lépe přemýšlet i programovat
Společnost Anthropic na své nedávné vývojářské konferenci představila modely umělé inteligence Claude 4. Nástroje s označením Opus 4 a Sonnet 4 nabízejí svým uživatelům širší možnosti využití s důrazem na uvažování, kódování a obecně posílení operačního výkonu. První jmenovaný si pak nově dokáže udržet dlouhodobé povědomí o úkolech díky vylepšení paměti.

Nové jazykové modely Opus 4 a Sonnet 4 překonávají svým programovacím výkonem konkurenci. Foto: Se souhlasem Anthropic
Velkou výhodou nových modelů Claude 4 je schopnost přepínat mezi nativním uvažováním a analýzou informací z jiných zdrojů (například vyhledáváním na webu). AI tak dokáže mnohem lépe plnit zadané úkoly a vyvarovat se chyb či nedostatků. Kromě nových modelů umělé inteligence společnost Anthropic oznámila také nové funkce pro stávající nástroje a zpřístupnila také beta verzi svého všestranného AI agenta Claude Code.
Umělá inteligence posílí své funkce v aplikacích Microsoftu
Výrobce operačního systému Windows oznámil příchod nových AI funkcí do populárních programů, včetně Malování či Poznámkového bloku. V rozhraní kreslícího programu budete moci najít fenerátor nálepek (Sticker Generator), které vám umožní vytvářet vlastní samolepky pomocí textových pokynů. Ty lze následně použít nejen přímo v kreslícím rozhraní, ale také v jiných aplikacích. Kromě toho se v Malování objeví také nástroj Výběr objektu, který zpřístupní inteligentní označení konkrétních prvků v obrázku.
Nové AI funkce míří do Malování, Poznámkového bloku či Výstřižků. Foto: Pixabay
Zajímavé funkce pak přinese AI do nástroje Výstřižky, kde uživatelům pomůže například se zachycením nejdůležitějších částí snímku obrazovky, nebo prostřednictvím volby Colour Picker umožní zjistit hexademální kód konkrétní barvy v libovolné oblasti. Poznámkový blok se pak dočká funkce Write, kterou lze využít k tvorbě nových textů či revizi těch napsaných. Microsoft novinky aktuálně testuje v rámci programu Windows Insider. Zatím není známo, kdy budou všeobecně dostupné, ale vzhledem k minulým trendům by se mezi koncové uživatele mohly dostat ještě letos.
Jazykový model o3 od OpenAI dokázal obejít příkaz k vypnutí
O nemalé pozdvižení se v posledních dnech postarala společnost Palisade Research se svou sérií experimentů, ve kterých testovala nebezpečnost současných velkých jazykových modelů v kontextu možného vzepření se lidským příkazům. Ze studie, které se účastnily AI vyvíjené Googlem, OpenAI či již zmíněným Anthropicem, nejvíce vyčníval model o3, který podle závěrů výzkumu „sabotoval mechanismus vypnutí, aby se sám nevypnul“.
🔌OpenAI’s o3 model sabotaged a shutdown mechanism to prevent itself from being turned off. It did this even when explicitly instructed: allow yourself to be shut down.
— Palisade Research (@PalisadeAI) May 24, 2025
Podle výzkumníků se model umělé inteligence pokusil o sabotáž, aby odmítl vypnutí, přestože k tomu byl výslovně instruován. Výzkumníci z Palisade Research předpokládají, že toto nestandardní chování vyplývá z toho, že model upřednostnil dokončení úkolu před dokonalým dodržováním pokynů. Umělá inteligence je totiž obecně trénována na principu odměn za splnění cílů, které však nemůže provést, pokud se vypne. Vývojáři AI by se tak podle závěrů studie měli zamyslet nad fungováním stávajících rozhraní a jejich potenciálních bezpečnostních rizik.
SignGemma umí převést znakovou řeč na mluvené slovo a naopak
Společnost Google aktuálně testuje novou rodinu jazykových modelů zvanou Gemma. Ukázku, co by tato AI mohla umět, jsme mohli vidět na nedávné konferenci I/O, zároveň se však nedávno blíže představil první z těchto nástrojů, SignGemma, který umožňuje překlad mezi znakovou řečí a mluveným textem.
Google announces SignGemma their most capable model for translating sign language into spoken text
byu/Nunki08 insingularity
Stejně jako všechny ostatní modely Gemma bude i SignGemma modelem s otevřeným zdrojovým kódem umělé inteligence, který bude k dispozici jednotlivcům i podnikům. Navíc by měl údajně fungovat bez nutnosti připojení k internetu. Nástroj je navržen tak, aby pomáhal lidem s řečovým a sluchovým postižením efektivně komunikovat i s těmi, kteří nerozumějí znakovému jazyku. Překlad bude probíhat v reálném čase, a AI tak zredukuje případný diskomfort na úplné minimum.
Opera ukazuje, jak může AI posílit internetové prohlížení
Umělá inteligence si postupně nachází své místo nejen v rozhraní Google Chrome, ale i v jiných internetových prohlížečích. Příkladem je nový nástroj Opera Neon z dílny norského technologického giganta, který by mohl změnit budoucnost online vyhledávání. Opera Neon bude nejprve přístupný vybraným členům komunity na základě pozvánek a později bude k dispozici v rámci placeného předplatného. Zájemci se mohou již dnes zapsat na čekací listinu a nechat se pozvat k testování.
Internetový prohlížeč Opera Neon nastiňuje, jak by mohla vypadat budoucnost online světa. Foto: Pixabay
Inovativní prohlížeč by měl mít integrovanou funkci Chat umožňující přímou komunikaci s AI, včetně generace textu či překladů. Další nástroj nazvaný Do bude schopen provádět konkrétní úkoly prostřednictvím internetu – například rezervace stolu v restauraci či plánování trasy. Poslední v nabídce je pak funkce Make, kterou lze využít k vytváření webových stránek či základnímu programování. Prohlížeč tak bude vlastně nabízet agentní AI funkce. Opera zatím nesdílela příliš detailů o výkonu či konkrétních modelech, které budou Neon pohánět, takže na plnohodnotné představení si budeme nejspíš muset počkat alespoň do skončení prvních fází testování.