V uplynulých dnech jsme se měli možnost dozvědět nejen o velkých novinkách společnosti OpenAI, ale i dalších vývojářských studií a společností věnujících se umělé inteligenci. Ta se tak i na konci roku 2024 stále drží na předních příčkách technologického pokroku.
OpenAI zvažuje znovuotevření robotické divize, chce mít vlastní AI humanoidy
Společnost OpenAI se možná v budoucnu bude zabývat vývojem humanoidních robotů. Podle zahraničních médií se firma o tuto problematiku v poslední době aktivně zajímala, a dokonce vypsala i několik nabídek pracovních míst zaměřených na oblast robotiky.
Zájem OpenAI o roboty není zase tak překvapivý. Společnost již v minulosti měla vlastní aktivní robotickou divizi, její provoz však byl ukončen před vydáním modelu GPT-3. Od té doby však firma Sama Altmana finančně podpořila hned několik robotických startupů, včetně Figure AI či 1X Technologies. Pokud by OpenAI na trh přivedla vlastní humanoidní roboty vybavené jejími jazykovými modely, mohly by tyto stroje představovat velkou konkurenci například pro Boston Dynamics a jejich Atlas či pro Optimus z dílny společnosti Tesla.
Nové modely o3 a o3-mini dají umělé inteligenci možnost uvažovat
Další velkou zprávu týkající se společnosti OpenAI přinesl poslední den akce „12 Days of OpenAI“, která se konala během adventu. Informoval o ní sám generální ředitel firmy Sam Altman, který oznámil příchod nových tzv. rozumových AI modelů o3 a o3-mini. Ty budou navazovat na stávající řadu o1 představenou začátkem letošního roku.
Today, we shared evals for an early version of the next model in our o-model reasoning series: OpenAI o3 pic.twitter.com/e4dQWdLbAD
— OpenAI (@OpenAI) December 20, 2024
Nové modely by měly fungovat na principu simulovaného uvažování (simulated reasoning, SR), při němž se během odpovědi budou průběžně zamýšlet nad generovanými informacemi a budou vést vnitřní dialog, aby svá tvrzení podpořili. Tento koncept přesahuje rámec stávajících velkých jazykových modelů. Nástroje o3 budou zatím k dispozici pouze úzké skupině testerů, v příštím roce si je ale nejspíš bude moci vyzkoušet i širší veřejnost. Již nyní jsou ale k dispozici výsledky některých benchmarkových testů, ve kterých modely dosahují úctyhodných výsledků.
Google se při vývoji Gemini AI údajně srovnává s konkurenčním modelem Claude
Společnost Google údajně porovnává odpovědi svého modelu Gemini s odpověďmi, které generuje AI Claude z dílny společnosti Anthropic. Vyplývá to z informací, které má k dispozici server TechCrunch. Technologický gigant z Mountain View údajně požádal externí dodavatele, kteří pracují na vyhodnocování kvality odpovědí Gemini, aby také zhodnotili, zda jsou odpovědi Claude lepší. Ačkoli se jedná o poměrně běžnou praxi, využití modelů AI třetích stran pro tento účel vyžaduje povolení od jejich vývojářů. To, že Google toto povolení od Anthropicu má, se však potvrdit nepodařilo.
Zpráva také tvrdí, že dodavatelé mají k dispozici až 30 minut na jeden podnět, kdy mají za úkol určit, zda dávají přednost odpovědi Gemini nebo Claude. Někteří uživatelé přitom zaznamenali v reakcích obou modelů určitou míru podobnosti. Je tedy otázkou, zda jde v tomto případě skutečně „pouze“ o porovnání výkonů mezi konkurencí, či Gemini sám přejímá odpověď od Claude, pokud se ukáže jako lepší. Zástupci společnosti Google pak popírají skutečnost, že by byl jejich model trénován na modelech třetích stran.
Startup vyvíjí vědce vyzbrojené umělou inteligencí
Tetsuwan Scientific, startup se sídlem v San Francisku, vytváří roboty s umělou inteligencí, kteří mohou plnit úkoly vědců. Cílem společnosti je vytvořit inteligentní software, který lze integrovat s laboratorními roboty a automatizovat tak celý proces vědeckého objevování a vynalézání, od vytvoření hypotézy přes provádění experimentů až po vyvozování závěrů.
Firma Tetsuwan Scientific byla založena teprve v roce 2023, přičemž o svých projektech dlouhou dobu vůbec nemluvila. Nyní již startup spolupracuje s laboratořemi La Jolla Labs na vývoji terapeutických RNA léků. Cílem společnosti je přinést automatizaci a využití AI i do tak komplexního odvětví, jakým je vědecký výzkum a vývoj. Jsou to pak právě velké jazykové modely, které hrají v celém procesu klíčovou roli, jelikož umožní robotům vzájemně komunikovat i bez nutnosti vytváření složitých programových kódů. Zástupci Tetsuwan Scientific věří, že dokáží vytvořit nezávisle pracující robotické vědce vybavené umělou inteligencí, díky které budou tyto stroje schopné činit vlastní objevy a vynálezy.
Amazon a Universal Music Group společně bojují proti zneužíváním autorských práv prostřednictvím AI
Společnosti Amazon a Universal Music Group (UMG) v pondělí oznámily rozšíření svého partnerství. Obě strany zdůraznily, že cílem jejich společného úsilí je rozvoj principů zaměřených na umělce, včetně zvýšené ochrany proti podvodům souvisejících mimo jiné i s umělou inteligencí.
„UMG a Amazon budou také spolupracovat mimo jiné na řešení nezákonného obsahu generovaného umělou inteligencí a také na ochraně před podvody a nesprávným přisuzováním autorství.“
Hudba generovaná AI a imitující hlas skutečného interpreta je v hudebním průmyslu stále velmi palčivým problémem. Podobná díla jsou však z právního hlediska stále v šedé zóně, a americké ani jiné světové úřady zatím nebyly schopny přijmout důrazná opatření na ochranu umělců. Amazon a UMG však věří, že to dokážou změnit. Detaily o jejich strategii zatím zveřejněny nebyly.