Novinky ze světa AI #96: Rasista Trump, předražený Veo 2 a telefony vybavené čínským modelem DeepSeek-R1

Světem umělé inteligence opět otřásají nejrůznější kauzy, zároveň se ale představují nové aktualizace i modely, které slibují další technologické pokroky. Ty přichází ze Západu, Východu i od našich nejbližších sousedů.

Umělá inteligence od Applu přepisovala slovo „rasista“ jako „Trump“

Technická chyba umělé inteligence v telefonech iPhone se v posledních dnech postarala o poměrně značné pozdvižení. Algoritmus totiž při převodu řeči na text přepsal slovo „rasista“ jako „Trump“. Sociální sítě jsou plné příspěvků, v nichž uživatelé na tuto závadu poukazují.

Incident vyvolal vlnu nevole především u příznivců současného amerického prezidenta, kteří požadovali nápravu chyby. Apple v reakci na stížnosti uvedl, že si je problému vědom, a přislíbil opravu. Podle vývojářů stojí za chybným přepisem slov obsahujících hlásku „r“, někteří nezávislí experti se však přiklánějí k názoru, že jde o změnu základního softwaru, kterou nejspíš způsobila lidská ruka. Apple nyní čelí obvinění z politické zaujatosti, a situace rozděluje již tak polarizovanou společnost v USA i dalších zemích.

Model Claude se dočkal významného upgradu, přináší kombinaci LLM a uvažování

Společnost Anthropic v pondělí vydala vylepšenou verzi svého modelu Claude. Pod názvem Claude 3.7 Sonnet je k dispozici všem uživatelům platformy. Zástupci firmy Anthropic na svém blogu uvedli, že jde o zatím nejinteligentnější AI nástroj z jejich dílny. Claude 3.7 je podle všeho schopen pokročilého uvažování, a díky svému výkonu zvládá efektivní práci s daty na vstupu i výstupu.

Charakteristickou vlastností modelu je pak hybridní fungování. Umělá inteligence totiž funguje jako standardní LLM a současně jako uvažující model. Během generování odpovědi tak AI dokáže přemýšlet nad informacemi, které zpráva obsahuje, a výstup tak v reálném čase ověřuje. Vývojáři Claude 3.7 tvrdí, že „uvažování by mělo být integrovanou schopností hraničních modelů, a nikoli zcela samostatným modelem.“

Google odhalil, na kolik vyjde jedna sekunda práce videogenerátoru Veo 2

Ne vždy máme možnost si udělat alespoň rámcovou představu o tom, na kolik si společnosti vyvíjející AI software cení práci jejich jazykových modelů. Díky nedávno zveřejněnému ceníku videogenerátoru Veo 2 společnosti Google ale přece jen můžeme. Technologický gigant se sídlem v Mountain View bude uživatelům generujícím videa prostřednictvím své platformy Vertex AI účtovat 50 amerických centů (asi 12 korun) za sekundu záběrů. Tato cena je poměrně vysoká vzhledem k tomu, že konkurenti nabízejí generování videí za mnohem přijatelnější ceny.

Obrázek: Novinky ze světa AI #96: Rasista Trump, předražený Veo 2 a telefony vybavené čínským modelem DeepSeek-R1

Jedna vteřina obsahu vytvořeného AI Google Veo 2 vás vyjde na 12 korun, což je mnohem více, než nabízí konkurence. Foto: Unsplash

Režim hodinové taxy nemusí být s ohledem na cílové využití AI generátoru ideální, protože ne všechna videa musí odpovídat požadavkům uživatelů. Například OpenAI totiž jde raději cestou kreditového systému, a v rámci předplatného nabídne možnost vytvořit si až 50 videí o délce 20 sekund. Při ceně služby ChatGPT Plus vás tak minuta videa vyjde na 1,2 dolaru, což je 25krát méně než u Veo 2. Uvidíme, zda-li se oznámená cenová politika Googlu ve výsledku vyplatí či nikoliv.

Mobilní telefony Infinix řady Note 50 se dočkají integrace AI DeepSeek-R1

Čínský výrobce smartphonů Infinix chystá již za pár dnů – konkrétně 3. března – uvést na trh novou řadu telefonů s označením Note 50. Podle nejnovějších zpráv pak budou tato zařízeny vybaveny nativním hlasovým asistentem společnosti Folax, který bude mít přístup k jazykovému modelu DeepSeek-R1. Ten se v poslední době dostal do středu pozornosti všech nadšenců do AI technologií, a to nejen úctyhodným výkonem, ale i kontroverzemi spojenými s nakládáním s uživatelskými daty.

Telefony Infinix Note 50 tak budou vůbec prvními smartphony, které umělou inteligenci DeepSeek integrují přímo do svých systému. Podle internetového deníku GSMArena se uživatelé mohou těšit na „působivý výkon“ a rychlé vyhledávání na základě hlasových příkazů. Detailnějších specifikací bychom se pak měli dočkat snad již brzy.

Generátor videí Sora je již k dispozici i v Evropě

Opěvovaný nástroj pro tvorbu videí pomocí umělé inteligence, Sora od společnosti OpenAI, je od tohoto týdne k dispozici i uživatelům v evropských zemích. Sora dokáže na základě textového zadání vytvářet až minutové videosekvence s mimořádně realistickým vzhledem, což vyvolává nadšení mezi technologickými nadšenci, ale zároveň obavy v umělecké komunitě.

Obrázek: Novinky ze světa AI #96: Rasista Trump, předražený Veo 2 a telefony vybavené čínským modelem DeepSeek-R1

Sora již funguje i v České republice. Stačí navštívit URL Sora.com a přihlásit se. Zapotřebí je předplatné ChatGPT Pro či Plus. Foto: Redakce inSmart.cz

Filmaři a umělci dokonce vyzývají k regulaci nebo úplnému zákazu této technologie, která podle nich ohrožuje autenticitu audiovizuální tvorby. OpenAI mezitím pracuje na prodloužení délky generovaných videí a dalších vylepšeních.

Polsko má vlastní AI. Model PLLuM bude sloužit místnímu rozvoji

Polské ministerstvo digitalizace se tento týden pochlubilo s vlastním velkým jazykovým modelem PLLuM, na kterém pracovalo během minulého roku. Umělá inteligence je výsledkem práce několika akademických institucí v čele s Vratislavskou technickou univerzitou. Model byl trénován výlučně na polských datech, a je tak zcela nezávislý na zahraničních systémech. Vývojáři nad ním díky tomu navíc mají i větší míru kontroly.

Obrázek: Novinky ze světa AI #96: Rasista Trump, předražený Veo 2 a telefony vybavené čínským modelem DeepSeek-R1

Polský jazykový model PLLuM by mohl posílit tamní infrastrukturu, země do něj investuje v přepočtu přes 200 milionů korun. Foto: Freepik

Rozpočet na vývoj projektu činil 14,5 milionu zlotých (přes 87 milionů korun), dalších 19 milionů zlotých (více než 114 milionů korun) spolkne implementace modelu do systémů polské veřejné správy. V plánu je ale i spolupráce se soukromými společnostmi či využití ve školství.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Obrázek: Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
8.4/10
Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
Obrázek: Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Skládačky netáhnou: Motorola předběhla Honor, Samsung se potýká s klesajícím podílem na trhu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší
AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
Jak ušetřit za Oneplay? S OKU trikem se zákazníkům daří získat i 40 % slevu
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma