O krok blíže ke čtení myšlenek? Možná už brzy díky nově zkoumaným technologiím v medicíně

Snaha vědců dokázat, že lidem lze číst myšlenky, se díky novým objevům v oblasti neurovědy může stát realitou. Dopomoci by k tomu měl speciální implantát v mozku. Jaké jsou dosavadní výsledky výzkumu?

V rámci každoročně pořádané konference americké společnosti Society for Neuroscience, zabývající se nejnovějšími pokroky v neurovědě a příbuzných oborech, byla diskutována celá řada témat. Mimo dlouhodobě řešené otázky neurologů a neurochirurgů se zde probíraly také některé poměrně nové a aktuální, například dopady onemocnění covid-19 na lidský nervový systém. Nejvíce pozornosti však přitáhl výzkum studentky Sarah Wandeltové z amerického Caltechu, která zde prezentovala zařízení schopné předpovídat vnitřní řeč mozku, a svým způsobem tedy číst myšlenky.

Obrázek: O krok blíže ke čtení myšlenek? Možná už brzy díky nově zkoumaným technologiím v medicíně

Nově publikované výzkumy naznačují pokroky v oblasti čtení myšlenek. Zdroj: Pixabay

Nový výzkum byl publikován ve dvou studiích, které se věnovaly možnostem komunikace s pacienty trpícími vážným poškozením mozku či nervového systému, kteří díky tomu nejsou schopni plnohodnotně interagovat s okolním světem. Dosud se v těchto případech využívaly speciální snímače, které byly schopny zachytit drobné náznaky mimiky či pohybu očí, a které byly tyto projevy schopny převést na jakousi formu řeči mezi indisponovaným pacientem a lékařem. Problém ovšem nastává v případě, že je postižený kompletně apatický, a není tak schopen žádných fyzických projevů komunikace.

Právě to by však výzkum Wandeltové a jejích kolegů mohl změnit. Vědci v Caltechu totiž vyvinuli nové zařízení, které využívá elektrod implantovaných přímo do mozku. Nervový signál je pak elektrodami zachycen hned u zdroje, a díky připojenému počítači jej lze převést například na text či mluvené slovo.

15 let po ztrátě řeči může opět komunikovat

Podobný problém se v posledních letech snažil řešit také tým profesora Seana Metzgera z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA). Ten se v rámci svého výzkumu zaměřil na jednoho konkrétního pacienta označeným krycím jménem Pancho, který v důsledku zranění po autonehodě v roce 2003 trpěl ztrátou řeči trvající více než 15 let. V roce 2019 pak Pancho podstoupil experimentální operaci, během níž mu na povrch mozku implantovali celkem 128 elektrod, které sledovaly elektrické impulzy během snahy pacienta komunikovat. Postupným vývojem této technologie se z kombinace vzruchů Panchova mozku podařilo sestavit jakousi formu abecedy založenou na hláskovacím systému NATO – tedy „Alfa“ pro písmeno A, „Bravo“ pro B, „Charlie“ pro C apod. – díky které se podařilo navázat s pacientem ucelený kontakt. Na letošní konferenci Society for Neuroscience vědecký tým věnující se Panchovu případu prezentoval nové výsledky, z nichž vyplývá, že v průběhu posledních let bylo možné sestavit slovník Panchovy komunikační řeči čítající více než 1100 slov.

Obrázek: O krok blíže ke čtení myšlenek? Možná už brzy díky nově zkoumaným technologiím v medicíně

Nervová soustava a její mapování by mělo být klíčem v odhalení toho, co si daný člověk myslí. Zdroj: Pixabay

Tyto způsoby přímé interakce s mozkem pacienta jsou v rámci medicíny doposud relativně neprobádané, a nové poznatky by tak mohly přispět k inovaci medicínských přístupů k léčbě a péči o pacienty s vážným poškozením mozku. Dalším krokem by pak mohlo být rozšíření pole působnosti i na pacienty s plným vědomím, kdy bychom se tak v budoucnu skutečně mohli dočkat přístroje schopného číst naše myšlenky.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dvořák

výborné v neurologii, zneužití ve válce

Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním