Polda 7 je zpět: Legendární česká hra se vrací už tento pátek

Nejnovější díl jedné z nejpopulárnějších českých her Polda od studia Zima Software vychází již v pátek 15. dubna. Detektiv Pankrác, jemuž opět propůjčil hlas známý herec Luděk Sobota, se pouští již posedmé do zapeklitého případu, tentokrát mezi řadou povědomých tváří na Celebrityconu.

Přesto, že se jedná o zástupce žánru klasických 2D point & click adventur, jsou postavy a řada herních předmětů tvořeny 3D modely vygenerovanými ve 2D kresleném stylu. Na jejich tvorbě se podílela také GPU GeForce GTX od NVIDIA. Na co se můžeme těšit?

Tisíce unikátních animací

V aplikaci 3D Studio Max vzniklo pro hru přes 1800 unikátních 3D animací, které zabraly na tisícovku hodin renderovacího času. Využití GPU při jejich tvorbě umožnilo nejen ušetřit stovky hodin strávených právě vykreslováním scén a postav, ale zajistilo také plynulý chod 3D aplikace a možnost na modelech pracovat v reálném čase i s texturami a nasvícením. Pohled do zákulisí prací na hře nabízejí vývojářské deníky. Podívat se můžete například na tvorbu postavy od původních skic, přes tvorbu 3D modelu  až po tvorbu textur a její finální rozhýbání. A jako bonus nabídnou zajímavý tip na zrychlení pohybu myši.

Největší výzvou bylo nastavení textur a shaderů pro 3D modely tak, aby pasovaly do ručně kreslených pozadí. Řešením bylo zapojení výtvarníků do výroby textur a následné použití těchto textur v cartoon shaderech a materiálech, které umí rozpoznávat kontury 3D modelů. Takto nastavené materiály jsou ovšem náročnější na výpočet a jejich rendering trvá delší dobu. Vzhledem k tomu, že renderujeme jen malé postavy nebo výřezy obrazovky a rendering probíhal v průběhu celého dvouletého vývojového cyklu, nebylo potřeba využít dedikovaných renderováních farem. Postačila pracovní stanice vybavená GPU GeForce GTX,“ říká jeden z autorů hry Jan Fiala.

I přes jednoduchou grafiku je při vývoji podobné hry zapotřebí vysoký výpočetní výkon. Základem zde byly GPU GeForce využívají CUDA jádra k efektivní akceleraci práce na tvorbě obsahu. Pro náročnější projekty lze také využívat GPU z rodiny RTX, které tvoří základ platformy NVIDIA Studio sdružující notebooky a pracovní stanice s garantovaným výběrem vhodných komponent pro tvorbu obsahu. Tyto GPU nabízejí navíc také dedikovaná RT a Tensor jádra pro akceleraci moderních technologií nebo funkcí využívající umělou inteligenci.

Zahrajete si i na starém železe

Pro hraní hry však stačí starý a pomalý počítač, na kterém jste hráli přechozí díly oblíbené české hry. Požadavky na hardware jsou až úsměvné, stačí stařičký procesor Pentium 800, 512 MB RAM, Grafická 3D karta s 64 MB a  operační systém Windows 98/2000/XP/7/8/10. Lze tedy říct, že hru spustí dnes úplně každý. A o to jde, u hry Polda vždy šlo spíše o zábavu, hlasy oblíbených herců a netradiční příběh.

Těšit se můžete na postavy typu doktor Rozmázl a sestra Bageta (narážka na seriál Ordinace v růžové zahradě) obsazené jejich originálními dabéry. Nechybí ani Andrej Babiš s hnízdem na hlavě.

Obrázek: Polda 7 je zpět: Legendární česká hra se vrací už tento pátek

Polda 7 potěší především svými vtípky a dabingem. I 2D zpracování je v době akčních 3D her příjemnou změnou. Foto: Se souhlasem Zima Software

Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Letadlo Virgin Atlantik přeletělo oceán poprvé čistě s udržitelným palivem
Letadlo Virgin Atlantik přeletělo oceán poprvé čistě s udržitelným palivem
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11
Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11