Přijdete o práci i vy? Stroje začínají nahrazovat lidi, umělá inteligence je poráží

Do seznamu činností, ve kterých roboti válcují lidskou rasu,můžeme zařadit další… Tentokrát umělá inteligence porazila pilota NASA, jenž je světovou jedničkou v létání s drony.

Výzkumníci laboratoře NASA soustředící oblast svého bádání na pohonné systémy zveřejnili výsledky dvouleté práce strávené vytvářením algoritmů klíčových pro fungování autonomních dronů. Jde o stejnou technologii, jaká se používá u navigace kosmických lodí. Celý výzkum je financovaný společností Google.

Obrázek: Přijdete o práci i vy? Stroje začínají nahrazovat lidi, umělá inteligence je poráží

12. října se uskutečnil závod mezi Kenem Loo, pilotem dronů z NASA, a na zakázku vytvořenými speciálními drony, pojmenovanými Joker a Nightwing podle postav z Batmana. Takovéto drony jsou schopny dosáhnout rychlosti až 130 km/h. Je zřejmé, že lidský faktor jako soutěživost, únava a nervozita hrála “robotům” do karet.

Zrealizovali jsme závod mezi našimi algoritmy a lidskou bytostí.Všimněte si, že zatímco robot létal zcela hladce, let pilota byl divoký, plný prudkých zrychlení, brzdících manévrů a strmých zatáček,” říká Rob Reid, manažer projektu.

Stroj se každým krokem učí, člověk se unaví. Lidský pilot zatím vítězí

Přestože ze začátku Loo a umělá inteligence dosahovali velmi podobných výsledků, po pár kolech se systémy autonomních dronů dráhu naučily a dosahovaly tak lepších časů, zatímco lidský pilot se po určité době unavil a jeho výsledky se spíše zhoršovaly.“Naše autonomní drony jsou o mnoho rychlejší,” říká Reid, “jednoho dne je uvidíte závodit na profesionální úrovni.”

Je sice pravda, že na trati Loo dosáhl průměrného času 11, 1 sekund, což je lepší výsledek než u autonomních dronů, jejichž průměrná rychlost byla něco přes 13,9 sekund, avšak zatímco výsledky lidského pilota se u každého pokusu lišily, časy dosahované drony i trajektorie jejich letu byly více konzistentní.

Tohle byl určitě ten nejnáročnější závod, který jsem kdy letěl,” říká Loo. “Jednou z mých slabin jakožto pilota je to, že se velmi snadno unavím. Když psychicky “otupím”, začínám na trati bloudit a dělám chyby, i když jsem si ji předtím proletěl třeba desetkrát…

O fiasku pro tým “Člověk” se  rozhodně mluvit nedá. Drony se totiž občas pohybovaly příliš velkou rychlostí a rozostření způsobené pohybem bylo tak velké, že stroj přestával správně zpracovávat informace o okolních objektech. Taky se musí nechat, že Loo byl schopen mnohem působivějších akrobatických kousků, vývrtek a podobných manévrů, které robot nezvládne.

Čím je vaše práce kreativnější, tím menší riziko na nahrazení robotem máte

Umělá inteligence začala nahrazovat lidské pracovníky již před nějakou dobou, a to na spoustě míst. Podle CNN je až 7,5 milionu pracovních pozic “ohroženo” automatizací. Jde především o úkony, které nutně nevyžadují lidskou práci, a jelikož ty největší světové společnosti investují miliardy dolarů do vývoje samořídících vozidel, týká se toto riziko například zaměstnání řidičů.

Obrázek: Přijdete o práci i vy? Stroje začínají nahrazovat lidi, umělá inteligence je poráží

Podle The Guardian se až 72 % Američanů strachuje před budoucností, kdy budou roboti a počítače schopni nahradit většinu lidských povolání. Přibližně jen třetina z nich je takovouto vyhlídkou nadšena.

Lidstvo čeká ještě spousta složitých situací, které bude muset v souvislosti s AI a robotikou vyřešit.

Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu