Recenze otevřených sluchátek Bose Ultra Open Earbuds: Vánočka bez hrozinek

Ačkoliv jsou Bose Ultra Open Earbuds opatřeny masivní cenovkou a neméně masivním potenciálem, ne všechno se americké firmě povedlo na poprvé. Je to krok správným směrem, ale pokud si cenovku kolem 9 000 korun dovolit nemůžete nebo nechcete, alternativy na trhu máte.

Bose Ultra Open Earbuds tak připomenou výtečnou velikonoční vánočku, do které ale někdo zapomněl dát hrozinky; ačkoli si na svačině pochutnáte, prostě to není ono.

Harder, better, faster, stronger

Když jsem v polovině února dostal možnost vyzkoušet si Bose Ultra Open Earbuds, koncept jako takový mi padl do oka: Konečně žádné pocení ucha, překážení, bolest při delším nošení i odstranění některých bezpečnostních problémů, které klasické in-ear špunty mají – například neschopnost slyšet okolní dopravu (a umělý zvuk funkce hearthrough mi nevyhovuje).

Otevřený design nesedí – a nebude sedět – potřebám každého, obzvlášť těch, kteří zbožňují in-ear špunty právě kvůli tomu, že potlačí okolní hluk a uživatel neslyší nic než svůj k-pop, metal, rap, techno, podcast, ASMR či cokoliv jiného.

Potřebujete-li ale všestranné zařízení, sluchátka, která umí od všeho trochu, zní velmi dobře, dokážete je nosit celý den a zapomenout, že je vlastně na uších máte, a ještě chcete zajímavě vypadat (design je opravdu působivý), pak mohou být Bose Ultra Open Earbuds právě pro vás.

Nebo taky ne – levnější konkurence v podobě Huawei FreeClip už existuje a další produkty, např. Xiaomi Open Earphones, se rojí rychlostí vyšší, než jakou vyvine kosatka ve Středomoří při spatření lodi.

Obrázek: Recenze otevřených sluchátek Bose Ultra Open Earbuds: Vánočka bez hrozinek

Huawei FreeClip používají vojenské materiály a nosí se podobně jako sluchátka od Bose. Cena je však poloviční. Foto: Redakce inSmart.cz

 

Co funguje, co nefunguje a co by mělo fungovat

Přejděme však k zážitkům, které jsem za 14 dní každodenního testování se sluchátky zažil.

1. Dá se v nich spát

Pro mě dost překvapivý a nadmíru užitečný prvek. Přestože nepotlačují okolní hluk, takže například hlasité hosty ve vedlejším pokoji hotelu uslyšíte, obzvlášť telefonují-li ve tři ráno na balkoně, je přesto příjemné si před spaním pustit podcast či audioknihu.

Při usínání moc netlačí, potom, co se naučíte je nosit ve vámi ideální poloze, dá se docela dobře spát i na boku. Pochybuji však, že stejnou zkušenost bude mít každý; každý máme úplně jiné uši a každému sedí jiným způsobem na jiné části boltce/lalůčku, takže pro některé může být spaní na boku s těmito sluchátky nepřekonatelným problémem.

Obrázek: Recenze otevřených sluchátek Bose Ultra Open Earbuds: Vánočka bez hrozinek

Foto: Se souhlasem Bose

Výhodou je robustní konstrukce; pokud vám při spaní upadnou nebo si je před usnutím vyndáte a pohodíte někam vedle, nemusíte se bát, že by se jim něco stalo. V průběhu dvou týdnů mi padaly poměrně pravidelně, s pouzdrem i mimo něj, a nezdálo se, že by je to jakkoliv poznamenalo. Samozřejmě, opatrnosti není nazbyt – jde přeci jen o drahý kus techniky – ale pár pádů, zdá se, přežijí bez úhony.

2. Drží jako přibité

V pouzdře i na uchu. Magnetické nabíjecí pouzdro je jedno z nejlepších, s jakými jsem se zatím u špuntů setkal. Je trochu větší, než by mohlo být, ale sluchátka v něm drží naprosto perfektně. Když pouzdro otevřete, obrátíte vzhůru nohama a třesete s ním, sluchátka se ani nepohnou – perfektní.

Na uchu je to takové rozporuplné. Vlastně máte permanentní pocit, že vám nemohou držet a každou chvíli spadnou, obzvlášť, když je necítíte (váží jen 6 gramů) a v panice si saháte na boltec, jestli je ještě vůbec na uších máte. Drží ale jako přibité, ani při silném větru či rychlých pohybech mi neuletěly pryč.

Obrázek: Recenze otevřených sluchátek Bose Ultra Open Earbuds: Vánočka bez hrozinek

Foto: Se souhlasem Bose

U deště je to komplikovanější. Sluchátka mají certifikaci IPX4, ale že bych měl zrovna velkou důvěru v odolnost zvukotechniky vůči vodě, to úplně ne. V dešti jsem si v nich vykračoval a přežily bez problémů, nicméně při silnější průtrži mračen bez deštníku či kapuci bych je raději schoval – ostatně jako jakékoliv jiné špunty.

3. Zvuk: Někdy perfektní, někdy to není ono

Z hlediska kodeků jsou sluchátka dostačující a různé režimy poslechu – dynamický „imerzivní“ zvuk, který se „hýbe s vámi“ nebo klasické stereo – jsou zajímavým prvkem navíc, nicméně nelze se ubránit pocitu, že to občas prostě není ono.

Hodně záleží na tom, co přesně posloucháte a jak blízko máte reproduktory k uchu; tedy mj. i na tom, jak dobře vám na uchu drží, jak velké ucho máte a jak blízko máte dobře držící sluchátka ke zvukovodu. Příjemným prvkem je přizpůsobení hlasitosti okolí; funguje to docela dobře, při jízdě metrem se zvuk vyboostil podstatně výš a efektivně na změnu reagoval.

Osobně jsem měl velmi dobrý pocit při poslechu dance, hiphopu, country, cyberpunkových a různých elektronických skladeb; u rocku či metalu hodně záleželo na složitosti skladby a rozložení nástrojů, u tvrdšího metalu (Deathstars, Dymytry, Godsmack, Korpiklaani apod.) se místy dostavovalo neuspokojení ze zvuku, a to přesto, že jsou Bose Ultra Open Earbuds mírně přebasovaná, jak je u Bose zvykem.

Obrázek: Recenze otevřených sluchátek Bose Ultra Open Earbuds: Vánočka bez hrozinek

Na výběr je z dvojice barev. Foto: Bose

Zvuk působil místy, obzvlášť u vyšších tónů, kapku placatě a „nudně“, nejde ale o nic, co by se nedalo vyřešit ekvalizérem nebo co by volnočasový poslech např. v dopravním prostředku či na chodníku narušilo. Pro absolutní audiofily bych ale raději sáhnul po klasických in-ear špuntech, které dokáží díky kompletnímu utěsnění ucha přeci jen vyprodukovat zvuk atmosféričtější (ač ucho vám za to tedy nepoděkuje).

S hlasitostí jsem problém neměl, na maximum jsem je v praxi nedotlačil nikdy. Okolí zvuk z vašich sluchátek ve valné většině případů neuslyší. Pokud je vytlačíte na maximum, tak určitý sound leakage tam je, ale daleko méně, než bych býval čekal.

4. Volání neklaplo

Přestože volání přes špunty už je dnes standardem, Bose se s tím neporadilo dobře. Nevím, zda šlo o problém ovladačů, mobilu, na kterém testování probíhalo (Vivo X80 Pro) nebo jen vadný model, nicméně druhé straně se při pokusu telefonovat s těmito sluchátky ozývalo pouze syčení a škrábání.

Bohužel tedy v našem případě musím konstatovat, že k tomuto účelu vhodná nejsou. Jiní recenzenti měli zkušenosti lepší, je tudíž možné, že jsme v redakci jen měli smůlu. Na kvalitní hovory je ale bohužel doporučit nemůžeme, což mě osobně dojem poněkud kazilo.

5. Vypadají moderně…

… přeložte si to, jak uznáte za vhodné; osobně jsem se v nich necítil zrovna ideálně, na uších připomenou designové náušnice, což je, tuším, účel. Pro nadšence do módy je to ale perfektní kousek, který lze bez problémů sladit s různými oděvy dle libosti a potřeby jednotlivce.

Obrázek: Recenze otevřených sluchátek Bose Ultra Open Earbuds: Vánočka bez hrozinek

Foto: Se souhlasem Bose

Na testování jsem měl bílý model; tradičně preferuji spíše černá sluchátka, ale bílá Bose vypadají dobře. A protože se jako první v Česku prodávaly v obchodech iStyle, je bílá barva jasnou volbou pro každého věrného Appleholica.

Tipy pro zvědavce

A teď už se jen podívejme na pár zajímavých detailů, které si nezaslouží vlastní sekci, ale které jsem v praxi vypozoroval a mohly by se vám hodit.

  • Uslyšíte lidi, co na vás mluví. Super prvek třeba do kanceláře; můžete pak mluvit přes hudbu nebo si ji rychle zapauzovat fyzickým tlačítkem.
  • Fyzická tlačítka fungují dobře. Osobně mě dotyková tlačítka na špuntech nikdy neseděla, takže chválím Bose za správnou volbu, je to takhle mnohem pohodlnější.
  • Slyšíte dopravu. Vždy je potřeba být obezřetný, ale neměl jsem problém s tím, že bych neslyšet třeba cyklistu nebo automobil.
  • Vydrží dostatečně dlouho a nabíjí se docela rychle. Proklamovaná délka poslechu asi 7,5 hodiny odpovídá, délka nabíjení kolem jedné hodiny zhruba též. S imerzivním zvukem už je to ale jen 4,5 hodiny, což nemusí při delších cestách třeba vlakem stačit (kde ale většinou už máte po ruce zásuvku). Nabíjecí pouzdro přidává dalších circa 19 hodin poslechu na jedno úplné nabití.
  • Pouzdro nemá bezdrátové nabíjení, na to si musíte koupit samostatné, odlišné pouzdro. Trochu škoda, za masivní cenovku bych tuhle technologii již očekával jako standard.

Sečteno, potvrzeno, snězeno

Koupit či nekoupit, to je ta otázka, jež trápí lidstvo od počátku kapitalismu. V tomto případě je odpověď přinejlepším rozporuplná; jde o přebytečnou hračku, na níž je znát, že pro zdokonalení ještě pár let vývoje potřebuje.

Když je porovnám s vlastními otevřenými špunty, které jsem zakoupil před časem, Hyphen Aria, které se jinak připevňují, ale jinak fungují v podstatě identicky a mají poloviční cenovku (s kvalitou zvuku jen o něco málo horší), je těžké je bezvýhradně doporučit.

Obrázek: Recenze otevřených sluchátek Bose Ultra Open Earbuds: Vánočka bez hrozinek

Futuristický design zaujme, ale nebude sedět každému. Foto: Redakce inSmart.cz

Asi takto: Pokud na ně peníze máte, chcete si udělat radost, najdete pro ně využití, chcete sluchátka používat každý den a nejmodernější technika vás baví, pořiďte si je – počkejte třeba na slevu.

Pokud byste raději ušetřili, stačí vám občasný poslech, in-ear špunty vám nevadí a nepřekáží a nepotřebujete slyšet, co se kolem děje, tradičnější špunty vám budou stačit a o nic nepřijdete.

Doufám však, že Bose chystají do budoucna verzi 2.0: Pokud vyřeší méně kvalitní (v mém případě nefunkční) hovory, vyladí zvuk, nabídnou detailnější ekvalizér a přednastavené zvukové režimy a nabídnou například i jiné barevné variace, drží američtí profíci v ruce hitovku.

Zdroj: Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Obrázek: Stavebnictví budoucnosti: První hotel na světě postavený s pomocí obří 3D tiskárny roste v Texasu
Stavebnictví budoucnosti: První hotel na světě postavený s pomocí obří 3D tiskárny roste v Texasu
Obrázek: Nejdražší ohňostroj v historii: Evropa vyšle do vesmíru satelit, který obratem shoří v atmosféře
Nejdražší ohňostroj v historii: Evropa vyšle do vesmíru satelit, který obratem shoří v atmosféře
Obrázek: Vrátí se Intel na výsluní? Nová architektura grafických karet Arc by se mohla vyrovnat Radeonům od AMD
Vrátí se Intel na výsluní? Nová architektura grafických karet Arc by se mohla vyrovnat Radeonům od AMD
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu