Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení

Hranice a limity 3D tisku se posouvají každým dnem. Projekt BioHome nedávno přišel s další inovací – domem z 3D tiskárny, na jehož stavbu je použito 100 % přírodních a recyklovatelných materiálů.

Popularita 3D tiskáren v průběhu posledních 10 let exponenciálně narostla, stejně jako sféry aplikace těchto všestranných zařízení. 3D tisk se dnes již běžně využívá nejen v elektrotechnice, ale také v designu, šperkařství či medicíně. Poměrně mladým odvětvím využívajícím této techniky je pak také stavebnictví. Dnes tak již není problém nechat si z 3D tiskárny vytvořit kompletní dům, který bude navíc tvořen recyklovatelným materiálem.

Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení

3D tiskárny sloužící k „tisku“ domů mají do běžných kancelářských tiskáren daleko. Zdroj: Se souhlasem Wikimedia Commons

Za nápadem stojí vědci z americké University of Maine, kteří s touto novinkou přišli koncem roku 2022. Zatím se tedy nejedná o projekt, který by rovnou mířil na trh s nemovitostmi, jeho účelem je spíš ukázat veřejnosti různé aspekty této stavby a zdůraznit tak její hlavní výhody.

Těch má projekt BioHome 3D hned několik. V první řadě by měla stavba s pomocí 3D tisku řešit problematiku nedostatku kvalifikovaných pracovníků na stavbě. Ruku v ruce s tímto mnohdy palčivým problémem jde také otázka stavebního materiálu. Poslední léta ukázaly, že se řada zemí dlouhodobě potýkala s nedostatkem nejrůznějšího zboží díky výpadkům dovozu ze zahraničí, ale také narůstajícím nákladům tuzemských výrobců. V neposlední řadě by pak měl nově navržený dům poskytnout poměrně levnou alternativu ke klasickým stavbám, které si spousta domácností jednoduše nemůže dovolit.

Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení

Na domu BioHouse 3D byste na první pohled jen stěží poznali, že byl vyroben metodou 3D tisku. Zdroj: Se souhlasem University of Maine

Ráno začnete stavět, večer již bydlíte

Samotný dům je tak postaven z kompozitu tvořeného dřevovláknem a přírodní pryskyřicí. Z tohoto materiálu jsou postaveny podlahy, zdi i střecha. Kompozit je výsledkem dlouhodobého vývoje společnosti NatureWorks, jež se zaměřuje právě na výrobu biopolymerů a jiných recyklovatelných materiálů. Celkově se stavba skládá ze čtyř velkých modulů, které byly vytisknuty zvlášť a následně převezeny na samotné staveniště. Kompletace domu na místě pak zabrala zhruba půl dne.

Problém zde přitom není ani při řešení rozvodů elektřiny. Za pouhé dvě hodiny při práci jednoho elektrikáře bylo možné zavést elektrickou energii do všech místností. Kromě standardního vybavení je na síť navíc napojena také řada senzorů, které monitorují nejen klasické hodnoty jako teplotu či vlhkost, ale také sledují vliv vnějších podmínek na samotnou konstrukci a integritu celé stavby.

Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení

Po stránce designu se jedná o velmi útulné bydlení, kde lze zakomponovat moderní i retro styl. Zdroj: Se souhlasem University of Maine

Vědcům z Maine se zatím podařilo sestavit jeden veřejnosti přístupný prototyp domu BioHome 3D, který čítá zastavěnou plochu zhruba 56 metrů čtverečních. Tato stavba je aktuálně k vidění před institutem Advanced Structures and Composites Center, jenž je součástí univerzity.

Zda-li bude prezentovaná stavba skutečně tím klíčovým stupněm, který odstartuje revoluci udržitelného, recyklovatelného a nízkonákladového bydlení, ukáže až čas. Zatím se však jedná o poměrně lákavou možnost, zejména v dobách, kdy je lidská síla či prostředky často nedostatkovým zbožím.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024