Samsung využil klamavou reklamu. Namísto originálních fotografií prezentoval snímky Měsíce vylepšené s pomocí AI

Závažnému obvinění čelí výrobce mobilních telefonů a elektroniky v souvislosti s představením nejnovějších vlajkových lodí Samsung Galaxy S23. Podle nezávislého rozboru společnost v rámci propagace svých zařízení využila upravené fotografie, které vydávala za originální snímky.

Produkty značky Samsung jsou známé pro své často inovativní technologické prvky, které přináší na trh nejen mobilních zařízení. V případě vlajkových modelů telefonů Samsung Galaxy to pak platí dvojnásob, jelikož jsou tyto často jakousi výstavní skříní toho, co společnost za pomoci kombinace aktuálně dostupného hardwaru i softwaru dokáže vykouzlit.

Obrázek: Samsung využil klamavou reklamu. Namísto originálních fotografií prezentoval snímky Měsíce vylepšené s pomocí AI

Mohou být prezentované fotografie pořízené telefony Samsung ve skutečnosti dílem umělé inteligence? Zdroj: Pixabay

Space Zoom ukazuje i věci, které neexistují

V případě kouzel však jde mnohdy pouze o iluzi, která má diváka zmást a odvést pozornost od skutečnosti, a právě o to se nejspíš Samsung pokusil. Nejnovější řada telefonů Galaxy totiž inzerovala schopnost až 100násobného přiblížení fotoaparátu, která tak získala označení Space Zoom mimo jiné díky tomu, že tímto zvětšením lze fotit například Měsíc či jiné vesmírné objekty.

Space Zoom funguje na bázi kombinace zvětšení samotného fotoaparátu, digitálního zoomu a technologie AI Super Resolution, kterou se pyšní exkluzivně zařízení Samsung. Právě umělá inteligence však měla na reklamních fotkách, které společnost využila k propagací této technologie, možná větší podíl, než by se mohlo na první pohled zdát.

Na internetovém fóru Reddit se totiž objevil příspěvek od jednoho z uživatelů, který podrobil prezentované snímky podrobné analýze a zjistil, že se s největší pravděpodobností jedná o fotografie výrazně upravené umělou inteligencí. Tu sice Samsung přiznává, problém ovšem je, že software podle všeho umístil do rozmazaných míst na fotce krátery, které se na daném místě na povrchu Měsíce vůbec nenacházejí. Fotografie tak působí na první pohled mnohem detailněji, snímek však neodpovídá skutečnosti.

Kritiku nesklízí pouze Samsung. V minulosti podobným nařčením čelily například telefony Huawei

Snímky Měsíce nevolaly vlnu podezření ze zfalšování poprvé. Před několika lety se s podobnou aférou potýkala společnost Huawei, která se také pokusila prezentovat autentické snímky naší přirozené družice. V tomto případě pak software telefonu na základě dostupné databáze fotografií Měsíce nedostatečně vykreslená místa pořízený obrázek jednoduše doplnil překryvem s těmito snímky.

Obrázek: Samsung využil klamavou reklamu. Namísto originálních fotografií prezentoval snímky Měsíce vylepšené s pomocí AI

Detaily, které by člověk běžně mohl pozorovat pouze s pomocí teleskopu, zvládá dnes vykreslit AI software. Zdroj: Unsplash

Vyvstává zde otázka, zda-li by se výrobci mobilních telefonů měli pouštět skutečně až do tak ambiciózních plánů a snah jako například zvěčnit na displeji detailní snímek Měsíce. Takové záběry by nejspíš měly zůstat v rukou klasických fotoaparátů či teleskopů s funkcí focení. Výrobci telefonů si tak velmi pravděpodobně ukousnuli větší sousto, než ve finále dokázali zvládnout.

Použití upravených snímků pro reklamní účely

Editované fotografie k marketingu neodmyslitelně patří, a pochopitelně není na místě předpokládat, že bychom se v dohledné době dočkali výhradně autentických obrázků. V případě, že se však společnost rozhodne takto upravené snímky použít, je na místě fotografii doplnit popiskem, že se jedná o obrázek vylepšený například za pomoci umělé inteligence.

Obrázek: Samsung využil klamavou reklamu. Namísto originálních fotografií prezentoval snímky Měsíce vylepšené s pomocí AI

Na autentické snímky Měsíce pořízené mobilním telefonem si pravděpodobně budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Zdroj: Pixabay

Uvidíme, zda reakce uživatele na Redditu vyvolá nějakou odpověď přímo ze strany Samsungu a zda bude provedeno nějaké hlubší šetření celého incidentu. Nastíněná problematika však poukazuje na fakt, že AI začíná pronikat skutečně do všech různých sfér našich každodenních životů, a je-li za nějakým účelem použita, je na místě se na ni adekvátním způsobem odkázat.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3" OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3″ OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny