Historický úspěch NASA na Štědrý den? Sonda Parker proletí na Vánoce doposud nejblíže Slunci

Sonda Parker bude čelit extrémním teplotám a radiaci a zůstává nejrychlejším objektem, který kdy lidstvo vyrobilo. Přesně na Štědrý den bude nejblíže Slunci v dosavadní historii a pokud se vše podaří, dozvíme se to s třídenním odstupem až 27. prosince. Proč tomu tak je a co si vědci od průletu slibují?

Načasování tentokrát vědcům z NASA vyšlo perfektně. Sonda Parker (Parker Solar Probe) se na Štědrý den dostane do blízkosti 6,2 millionu kilometrů od povrchu Slunce, což je opravdu blízko – i když to tak možná nemusí vypadat. Jen pro srovnání, Země je od Slunce 147,14 milionů km a nejbližší planeta Markur 56,489 milionů kilometrů. Kvůli blízkosti průletu u Slunce bude sonda bez signálu až do 27. prosince, kdy se teprve dozvíme o úspěchu či neúspěchu mise.

Obrázek: Historický úspěch NASA na Štědrý den? Sonda Parker proletí na Vánoce doposud nejblíže Slunci

Umělcova představa o průletu sondy Parker koronou Slunce. Zdroj: NASA

Vědci doufají, že Parker nasbírá dostatek cenných dat, podle kterých budou moci zpřesnit své modely fungování Slunce. Sonda Parker byla vypuštěna v roce 2018 a od té doby využívá opakované gravitační manévry u Venuše pro dosažení lepší dráhy pro co nejbližší průlet kolem naší hvězdy.

Kolem Slunce již proletěla 21× a vánoční průlet bude ten doposud nejbližší. Možná to nezní tak blízko, ale jak uvádí vedoucí vědkyně NASA Nicola Fox: „Od Slunce jsme vzdáleni 147 milionů kilometrů, takže pokud umístíme Slunce a Zemi do vzdálenosti jednoho metru, Parker Solar Probe je od Slunce vzdálena čtyři centimetry – což je doopravdy blízko.

Nejrychlejší člověkem vytvořený objekt v historii

Jak sonda vydrží obrovské teploty poblíž hvězdy? Citlivé přístroje chrání speciálně navržený štít vytvořený z uhlíkového materiál v podobě pěny o tloušťce 11,5 cm a průměru 2,5 metru. I když budou venkovní teploty přesahovat 1 000 °C, uvnitř sondy by nemělo být více než 29 °C. Sonda by se navíc ve zmíněné vzdálenosti neměla zdržet dlouho. Kolem hvězdy doslova prosviští rychlostí 692 018 kilometrů za hodinu (192 km/s). Jak podotýká BBC, taková rychlost by stačila k překonání vzdálenosti mezi New Yorkem a Londýnem cca 29 sekund.

Slunce je nyní na svém maximu aktivity a lze očekávat, že průlet přinese nová důležitá data a pozorování. K doposud nejbližšímu průletu dojde ve 12:53 našeho času. Na výsledek si ale budeme muset počkat až do pátku.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Obrázek: Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Obrázek: Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
8.4/10
Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
Obrázek: Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší
AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?