Velký kus čínské rakety dopadne na Zemi 31. července: Váží přes 20 tun

Velký kus vesmírného smetí spadne zpět na Zemi koncem měsíce, předpovídají odborníci. Jedná se o 22,5 tuny vážící základní stupeň rakety Dlouhý pochod 5B, která v neděli (24. července 2022) vynesla na oběžnou dráhu druhý modul pro vznikající čínskou vesmírnou stanici Tiangong. Kam trosky dopadnou?

Podle výzkumníků z amerického centra CORDS zůstane část rakety na oběžné dráze kolem Země pravděpodobně asi týden. Odborníci analyzovali údaje shromážděné sítí pro sledování vesmíru amerických vesmírných sil a předpovídají, že část rakety se vrátí do zemské atmosféry 31. července kolem 9:30 CET. Odhad je zatím poměrně nepřesný a výzkumníci operují s možnou odchylkou celých 22 hodin. Z toho plyne i fakt, že neznáme ani přesné místo dopadu.

Podle dráhy však víme, že k návratu do atmosféry dojde někde mezi 41. stupněm severní šířky a 41. stupněm jižní šířky. Současně také víme, že celý objekt neshoří v zemské atmosféře a část trosek dopadne na povrch.

Obrázek: Velký kus čínské rakety dopadne na Zemi 31. července: Váží přes 20 tun

V pořadí již třetí raketa Dlouhý pochod 5B odstartovala 24. července 2022 a Čína si opět nepohlídala bezpečný návrat trosek na Zemi. Foto: Se souhlasem CALT

Na Zemi dopadne několik tun vesmírného smetí

Obecné pravidlo říká, že na zem dopadne 20-40 % hmotnosti velkého objektu, ale přesné číslo závisí na konstrukci objektu,“ napsala společnost The Aerospace Corporation ve vysvětlivce o nadcházejícím pádu rakety. „V tomto případě bychom očekávali přibližně 5,5 až 9,9 metrických tun.

Základní stupně většiny raket orbitální třídy jsou navrženy tak, aby krátce po startu bezpečně klesly do moře nebo nad řídce osídlené části pevniny – nebo aby provedly přistání, které umožní jejich opětovné použití, jak to dělají první stupně Falcon 9 a Falcon Heavy společnosti SpaceX. V případě rakety Dlouhý pochod 5B tomu tak však není.

Podobné neřízené pády jsme viděli i při dvou předchozích misích raket Dlouhý pochod 5B. Raketa debutovala 5. května 2020 a nyní půjde o 3. neřízený dopad trosek stejného typu rakety. V prvním případě se těleso neřízeně zřítilo u západního pobřeží Afriky a část trosek dopadla na Pobřeží slonoviny. Druhý Dlouhý pochod 5B dopadl do Indického oceánu v květnu 2021, 10 dní po vypuštění hlavního modulu Tiangong, který je známý jako Tianhe.

Máme se bát? Podle odborníků nikoliv

Při žádném ze zmíněných incidentů nebylo hlášeno žádné zranění. Riziko zde však existuje, což je také důvodem, proč mezinárodní společenství alespoň symbolicky pokáralo Čínu. Dobrou zprávou je, že České republice se trosky určitě vyhnou.

Země, které využívají vesmír, musí minimalizovat rizika pro lidi a majetek na Zemi, která jsou spojena s opětovným vstupem vesmírných objektů, a maximalizovat transparentnost těchto operací,“ napsal ředitel NASA Bill Nelson v prohlášení zveřejněném krátce před loňským pádem tělesa Tianhe Dlouhý pochod 5B.

Je zřejmé, že Čína nedodržuje odpovědné standardy týkající se kosmického odpadu,“ dodal Nelson. „Je velmi důležité, aby Čína a všechny země a komerční subjekty, které míří do vesmíru, jednaly ve vesmíru zodpovědně a transparentně a zajistily tak bezpečnost, stabilitu, bezpečnost a dlouhodobou udržitelnost vesmírných aktivit.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Letadlo Virgin Atlantik přeletělo oceán poprvé čistě s udržitelným palivem
Letadlo Virgin Atlantik přeletělo oceán poprvé čistě s udržitelným palivem
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11
Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11