Co je to Matter? Konečně univerzální chytrá domácnost pro propojení všeho

Unikátní projekt Matter si klade za cíl přivést na trh jednotný standard propojení nejrůznějších produktů chytré domácnosti různých výrobců pod jeden ekosystém. Jak má celý projekt fungovat, a co si od něj vývojáři slibují?

Co je Matter a jaké má cíle?

Ambiciózní plán s názvem Matter je ve světovém měřítku poměrně výrazně sledovaným projektem, a to již od svého prvního oznámení koncem roku 2019. Jedná se o jednotný standard konektivity zařízení chytrých domácností, který má fungovat bez vazby na autorská či jiná vlastnická práva. V principu tedy půjde o platformu, která by měla zaštítit všechny poskytovatele hardwaru i softwaru pro Smart Home, a přinést tak na trh jeden společný systém, na kterém budou moci chytré domácnosti fungovat.

Obrázek: Co je to Matter? Konečně univerzální chytrá domácnost pro propojení všeho

Konec desítek různých aplikací, které spolu neumí spolupracovat. Matter bude standardem pro chytrá světla, hlasové asistenty, chytré termostatické hlavice, chytré spotřebiče a spousta dalšího vybavení chytré domácnosti. Foto: Freepik

Standard konektivity posunuje chytré domácnosti na další úroveň

Produkty určené pro technologie Smart Home donedávna trpěly zejména právě na náročnější kooperaci napříč jednotlivými výrobci. Pokud jste tak například doma vlastnili chytré osvětlení od značek Xiaomi a současně i Philips, mnohdy jste nejspíš museli řešit problémy spojené s nedostatečným propojením jednotlivých ekosystémů. Pro konkrétní scénář fungovaly lépe výrobky jedné značky, pak zase naopak. Ve většině případů pak snahy individuálních výrobců nesměřovaly k řešení potřeb zákazníka, ale spíše k propagaci vlastních ekosystémů jako výhradních.

Právě na tento problém se vývojáři platformy Matter v prvé řadě zaměřili. Díky snaze odstranit potíže spojené s připojením různých zařízeních rozdílných výrobců by se tak označení Matter stalo symbolem pro jednotný standard konektivity, který by učinil stávající chytré domácnosti ještě chytřejšími.

Obrázek: Co je to Matter? Konečně univerzální chytrá domácnost pro propojení všeho

Projekt Matter by měl chytrým domácnostem usnadnit propojení zařízení různých výrobců. Zdroj: pixabay

Do projektu se zapojují Amazon, Google, Huawei i IKEA

Aby mohl Matter spolehlivě a efektivně fungovat, je nutné zajistit součinnost řady firem věnujících se výrobě a prodeji chytrých zařízení.  To se projektu naštěstí daří, a to zejména díky zvučným jménům, které za původní myšlenkou platformy stojí.

Na konci roku 2019 oznámily firmy Google, Amazon, Apple a další založení projektu Connect Home over IP (CHIP), který bude mít na starost společnost Zigbee Alliance zabývající se vývojem bezdrátových technologií. V roce 2021 se pak pracovní název CHIP změnil na Matter, přičemž v průběhu posledních let se do projektu zapojila řada mezinárodních firem. Mezi společnosti spolupracující na platformě Matter tak patří například Huawei, LG, Texas Instruments nebo také IKEA, která si v poslední době také pohrává s vlastním konceptem chytré domácnosti.

Právě tyto velké společnosti by tak mohly v budoucnu přesvědčit i další výrobce smart zařízení, aby se do projektu Matter zapojili, a vytvořili tak jednotný Smart Home ekosystém.

Výhody a úskalí projektu Matter

Na první pohled je zřejmé, že Matter by měl být pro svět chytrých technologií téměř výhradně přínosem. Sjednocení pod jeden systém s sebou nese nejen usnadnění přístupu a ovládání jednotlivých zařízení, poskytuje také bezpečnostní vrstvu v případě hrozby nabourání se do jednotlivých platforem.

Potíže však mohou nastat v případě, že se platforma neosvědčí jako spolehlivá, a firmy v ní dosud angažované se rozhodnou od spolupráce upustit. Pokud totiž nebude v Matter působit dostatek společností, pozbude projekt sjednocení chytrých zařízení většího smyslu. Podle dosavadních výsledků na trhu však toto nebezpečí zatím nehrozí.

Která zařízení půjde do standardu Matter připojit?

U projektu Matter se do budoucna počítá s vývojem nových zařízení, která budou se systémem automaticky spolupracovat. To však nutně neznamená, že máte-li doma stávající smart technologie, budete muset řešit koupi nových přístrojů. Vše se totiž bude odvíjet od podpory jednotlivých výrobců, kteří by měli dostat k dispozici nástroje pro softwarový upgrade, který umožní i starším zařízením se do standardu Matter připojit. Nemusíte se tak s příchodem nové platformy předem obávat zbytečných výdajů na obnovu vaší Smart Home infrastruktury.

Obrázek: Co je to Matter? Konečně univerzální chytrá domácnost pro propojení všeho

Podporu pro Matter brzy najdeme v zařízeních napříč trhem. Nehledě na výrobci. Foto: Unsplash

Kdy dorazí Matter na trh?

Jednotný standard Matter vstoupil na trh chytrých technologií ve verzi 1.0 již 4. října tohoto roku. První verze systému si klade za hlavní cíl ukázat společnostem, které do projektu dosud nebyly nijak involvovány, jaké možnosti a benefity budou moci přechodem do Matter využít. Cílem je také pochopitelně vychytat počáteční mouchy a problémy spojené se startem prakticky každé nové technologie.

V dalších fázích projektu se pak počítá s příchodem zařízení přímo podporujících propojení do platformy Matter. Tyto výrobky budou označeny příslušným certifikátem, který bude jejich konektivitu garantovat. Tato certifikace by pak měla daným zařízením usnadnit cestu na trh, a také zvýšit následné prodeje díky možnosti demonstrace schopností Matter v rámci nejrůznějších propagačních akcí a eventů.

Budoucnost standardu je v rukou výrobců

Koncept Matter je v mnoha ohledech revoluční myšlenkou, která by v budoucnu měla usnadnit přechod stávajících domácností na systém Smart Home. Vše však bude záviset na tom, zda se projektu podaří udržet si spolupráci se stávajícími výrobci chytrých technologií, a současně rozvíjet možnosti jednotné konektivity s novými partnery.

Odměnou by nám tak snad v brzké době mohl být stabilní, spolehlivý a hlavně právě jednotný standard konektivity, kterého má Matter potenciál dosáhnout.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024