Život digitálních nomádů není jen o radosti, přináší i mnohé strasti

Před nedávnem jsme vám přiblížili život digitálních nomádů. V další části se podíváme na to, jak si vlastně kočovníci světa internetu žijí a jaké nástrahy na ně při cestování čekají. Není jich totiž málo. Nevěříte? Uvěříte.

„Noch einmal Bier bitte! Danke schön.“ Digitální nomádi to nemají jednoduché a jazyková bariéra zdaleka není tím jediným problémem. Technologie svým způsobem osvobozuje – umožňuje některá zaměstnání dělat skutečně odkudkoliv, kde lze chytit internet a kam jde zapojit laptop.

Jenže když se na svět pohlíží růžovými brýlemi, snadno se dají přehlédnout trable, které život na cestách přináší.

Tentokrát se zaměříme na „globální“ digitální nomády – tedy ty odvážlivce, kteří již prakticky nemají trvalé bydliště a skutečně cestují z města do města a ze země do země. Právě ti se totiž dávným kočovníkům podobají nejvíce.

Obrázek: Život digitálních nomádů není jen o radosti, přináší i mnohé strasti

1. Samota

Asi nejpřekvapivějším problémem pro digitální nomády všech druhů je samota. Na cestách světem se člověk seznámí s obrovskou spoustou lidí, pokud má zájem, to problém není; je však téměř nemožné vytvořit si hlubší přátelství. Jak? Na jednom místě setrváte dny, maximálně tak týdny.

Práce z domova je často pro dnešní pracovníky problematické právě kvůli pocitům sociální ostrakizace, odloučení, samoty. Digitální nomádi to však v tomto ohledu o mnoho lepší nemají: život po motelech, Airbnb, barech a kavárnách má svá lákadla, ale hlubším vztahům zkrátka nenahrává. Obdobně jako možná jazyková bariéra, která se sice dnes již překonává o mnoho lépe, ale pořád zůstává problematická. Nikoliv však nepřekonatelná.

Problémem je i partnerské soužití. To je možné jen v případě, že oba dva touží po neustálém cestování a pracují způsobem, který jim to umožňuje; i tak je to však nerealistický životní styl např. pro početí a výchovu dětí. I proto do budoucna zůstane digitální nomádství výsadou mladých, svobodných lidí, které doma nic nedrží a kteří chtějí poznat svět.

S tím souvisí i další problém, který potkává jak zaměstnance pracující z domova, tak digitální nomády: najít rovnováhu mezi životem osobním a životem pracovním, který postupem času splývá stále více a více.

E-maily chodí prakticky neustále, pracujete z různých časových zón s lidmi z celého světa. Vždy je co vyřizovat, na čem pracovat, co dělat.

Jenže na co cestovat, když si místa, na kterých setrváváte, ani neužijete?

U nikoho není důležitější si říci: „Tak, teď zavřu noťas a půjde si prohlédnout město.“ Workoholismus je dnes stále běžnější a digitální nomádi jsou jím ohroženi velice silně.

Obrázek: Život digitálních nomádů není jen o radosti, přináší i mnohé strasti

2. Úředničina

Papírování, papírování, papírování. Ať už pracujete jako běžný zaměstnanec, jste na volné noze, živnostník nebo digitální nomád, nevyhnete se neustálému otravnému papírování. Pokud cestujete a živíte se sami na sebe, máte to však o něco jednoduší – zaměstnáváte se sami a mnohé státní regulace se vás netýkají. Pokud jste však zaměstnancem firmy a „pouze“ máte tu možnost pracovat odkudkoliv, připravte se na řešení logistických potíží.

Nejen vy, ale i váš zaměstnavatel. Daňové zákony a omezení pro zahraniční práci jsou celosvětově rozšířené a velice odlišné. Jejich nastudování, pokud nedisponujete místním jazykem, opět věci jen stěžuje.

Další věc, na kterou si je nutné dát pozor, jsou doklady, primárně u mimoevropského cestování. Kam potřebujete vízum? Jak je to s daněmi, pokud zrovna pracuji někde v horách Nepálu? A potřebuji v této zemi pracovní povolení, přestože pracují vzdáleně pro firmu v jiné zemi?

Není jednoduché si v tomto udržet přehled a mít hlavu nad vodou, ale je to nutné. Jinak mohou digitální nomády čekat velké potíže.

A pozor – věci jako nutnost pobytu v nemocnici nebo krádeže, to je opět významný (často i finanční) problém, obzvláště s jazykovou bariérou. A nedej bože, aby se vám porouchal notebook…

Obrázek: Život digitálních nomádů není jen o radosti, přináší i mnohé strasti

3. Nestabilita

Asi nejsnáze uhodnutelným problémem je celková nejistota, nestabilita a celkové výkyvy v možnosti pracovat.

Nestabilní WiFi? Běžné obzvláště v méně rozvinutých zemích. Výpadky elektřiny nebo internetu na několik hodin? Rovněž časté. Málo míst, kde se vůbec dá dostat k WiFi zadarmo nebo alespoň k nějaké? Třeba na Novém Zélandu častý problém.

Problematické je to i při komunikaci, kdy prostě nevíte, kde za týden, za dva budete. Pro vaše blízké to není snadné pochopit a vrací nás to oklikou k bodu číslo jedna – k tomu nepříjemnému pocitu osamělosti.

Různé časové zóny – někdo vás nahání v tvrdí práci v osm večer, ale pro ně je brzké ráno – s tím významně souvisí.

Co se týče nestability, logistické problémy typu „kde si vyprat oblečení“ nebo „zrušili mi let a já musím být za několik hodin jinde“ ani nezmiňuji, ale ty jsou v životě digitálního nomáda rovněž standardem.

Digitální nomádi nemají jen pozitiva, typická představa, že jen „cestují, sedí v kavárních a baví se“ tak úplně nesedí, mnozí pracují i přes deset hodin denně a až pak si vezmou pár dní volna, kdy si vůbec prohlédnou město, ve kterém momentálně pobývají. Překážek mají v životě o mnoho více, než jsme zde vypsali, ale právě tyto tři patří mezi ty základní a v mnohém jsou i ty nejhorší.

Ale nebojte, na pozitiva nezapomínáme a na výsady potulného života se podíváme zase příště.

Obrázek: NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu