Vrátí se Google do Číny? USA se nelíbí projekt cenzurovaného vyhledávače

Projekt Dragonfly. Údajný kontroverzní plán částečně cenzurovaného vyhledávače a dvou „zpravodajských“ aplikací pro uživatele v Číně už vyvolal hodně zdvižených obočí, a teď se na něj zaměřila i vláda Spojených států.

Do Googlu se v projevu opřel viceprezident USA Mike Pence, podle kterého by projekt Dragonfly „posílil cenzuru země ze strany Komunistické strany Číny a ohrozil soukromí čínských zákazníků“.

Takto jasné vyjádření ze strany vysokých představitelů americké vlády je poměrně překvapivé, protože Google dosud oficiálně nepotvrdil existenci projektu; ani jej ovšem nepopřel. Jako první o něm informoval server The Intercept a další zprávy jsou kusé, navíc obvykle bez uvedení opravdu jasných zdrojů.

Politizace IT se prohlubuje

Zprávu o projevu Mika Pence přinesl Wall Street Journal, zde pochybnosti o realitě nejsou. Je také pravdou, že Google byl pouze součástí delšího seznamu výtek a doporučení, které Pence směrem k technologickým gigantům vyslal.

Obrázek: Vrátí se Google do Číny? USA se nelíbí projekt cenzurovaného vyhledávače

Oficiální aktivity Googlu v Číně skončily v roce 2010, kdy společnost zemi opustila po politických neshodách s vládou v Pekingu; v té době firma operovala z méně kontrolovaného Hongkongu. Že by se Google mohl chtít vrátit dává z čistě finančního hlediska – což je samozřejmě hlavní motor každého podnikání – velký smysl. Miliarda uživatelů internetu a potenciál tohoto obrovsky rychle rostoucího trhu je značný, srovnatelný snad jen s Indií.

Nátlak USA je nepochybně součástí vlny politických střetů Spojených států s Čínou. Patentový a obchodní boj mezi čínskými a americkými společnostmi můžeme vnímat již delší dobu, celní válka Washingtonu s Pekingem navíc rozhodně trhu nepřidává.

Je pravděpodobné, že počet podobných doporučení ze strany USA se bude dále zvyšovat. Přestože zatím zůstávají největší ekonomikou a domovem informačních technologií, extrémní pokrok čínských značek od Lenova přes Huawei po Tencent Spojené státy velmi dobře vnímají. Nejsou už hegemonem IT: v souboji technologií je Čína hrdým konkurentem, a to je jen jeden rozměr celkového politického tření obou zemí.

Zdroj: The Verge

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Konec vyhazování rozbitých spotřebičů: Philips vám umožní 3D tisk náhradních dílů přímo doma
Konec vyhazování rozbitých spotřebičů: Philips vám umožní 3D tisk náhradních dílů přímo doma
Obrázek: Brněnské výstaviště bude již po osmé hostovat herní konferenci Game Access
Brněnské výstaviště bude již po osmé hostovat herní konferenci Game Access
Obrázek: Velký návrat Intelu? Intel 18A má objednávku od Microsoftu, zájem má i Google
Velký návrat Intelu? Intel 18A má objednávku od Microsoftu, zájem má i Google
Obrázek: Jsou Pražáci opravdu atraktivnější než Brňáci? Experiment, kterému nevěříme
Jsou Pražáci opravdu atraktivnější než Brňáci? Experiment, kterému nevěříme
Obrázek: Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat
Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Češi, neklikejte na WhatsApp odkazy: Zákeřný typ podvodu se vydává za žádost o půjčku od kamaráda
Češi, neklikejte na WhatsApp odkazy: Zákeřný typ podvodu se vydává za žádost o půjčku od kamaráda
Obrázek: Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem