Mapa pokrytí 5G v ČR: Aktuální přehled dostupnosti rychlé sítě

Mapa pokrytí 5G signálem ukazuje, v jakých oblastech České republiky je rychlé připojení dostupné. Operátoři přidávají nové vysílače na mapu pravidelně a už chvíli neplatí, že se připojíte jen na vybraných místech v Praze a v Brně.

5G telefony pomalu zaplavují trh. Koupíme je už od 5 000 Kč, což bylo ještě minulý rok nemyslitelné. Modely telefonů s 5G dostali na trh všichni velcí výrobci v čele s Xiaomi, Applem, Samsungem, Realme, Huaweiem, Motorolou či třeba čínským Oppo. Mají ale zákazníci v České republice dostatek míst, kde se k 5G sítím mohou se svými chytrými zařízením doopravdy připojit?

Obrázek: Mapa pokrytí 5G v ČR: Aktuální přehled dostupnosti rychlé sítě

Mobil s 5G je hezká věc. Máme se ale k síti 5. generace kde připojit? Foto: Freepik

5G v ČR na (pomalém) vzestupu

Mapa 5G sítí ukazuje, že se čeští operátoři snaží technologii rychlého mobilního internetu implementovat na mnoha místech v republice. Podívali jsme se, kdo z trojice Vodafone, T-Mobile a O2 je na tom z pohledu pokrytí 5G vysílači nejlépe. Odpověď může být na první pohled překvapivá. Nejlépe je na tom z pohledu dostupnosti 5G signálu v květnu 2021 Vodafone. Nejhůře je na tom zatím T-Mobile.

Operátor do 5G v ČR investoval značné částky a odpovídá tomu i mapa níže.

Vodafone pokrytím 5G sítě překvapil

Pokrytí 5G signálem je podle mapy stále slabé, lze si však všimnout velkých rozdílů a rychlosti pokrývání nových míst. Na rozdíl od konkurence pojal Vodafone 5G jako svou konkurenční výhodu i mimo velká města. Mapa pokrytí ukazuje stovky míst se signálem sítě 5. generace.

Obrázek: Mapa pokrytí 5G v ČR: Aktuální přehled dostupnosti rychlé sítě

Vodafone má v ČR nejlepší pokrytí 5G. Stále jsme však na začátku. Foto: Vodafone

Vodafone je nejmenší z trojice českých operátorů. Je ve složité pozici, neboť zbylá dvojice vzájemně sdílí některé prvky infrastruktury a pomáhá si tak ve snižování nákladů. I přes tento fakt dokázal původem britský operátor pokrýt nejvíce míst v České republice. Signál však zdaleka není dostupný všude a některá místa jsou pokrytá jen z malé části.

Vypadá to, že Vodafone pokračuje ve své strategii. V roce 2014 začal v rámci své kampaně jako první pokrývat menší města a vesnice 4G signálem.

O2 mapa pokrytí 5G v ČR

České O2 pokrylo 5G signálem především části velkých měst na severu a východě republiky. Pro stabilní pokrytí 5G signálem na většině území ČR bude potřeba velkého množství vysílačů a značných investic. Operátoři se tak zatím snaží pokrýt především místa s větší uživatelskou základnou.

Obrázek: Mapa pokrytí 5G v ČR: Aktuální přehled dostupnosti rychlé sítě

Modré fleky na mapě jsou oblasti pokryté signálem. Není jich mnoho. Foto: O2

O2 vnímá, podobně jako zbylí operátoři, za pravý začátek rozšiřování 5G sítí až rok 2021. Rok 2020 byl spíše ukázkou možností technologie a seznamování se s jejími možnostmi. Mapa pokrytí je tedy u O2 chudší jak u Vodafonu, ale lepší jako u T-Mobile.

T-Mobile 5G signálem pokryl jen malé území

T-Mobile zatím s 5G koketuje více v marketingu než v reálné implementaci. Operátor pokrývá jen malé území Prahy a Brna. Podobně jako O2 a Vodafone chce 5G signálem pokrývat větší území České republiky až v dalších letech.

Obrázek: Mapa pokrytí 5G v ČR: Aktuální přehled dostupnosti rychlé sítě

T-Mobile má co dohánět, podle své mapy na samotném začátku. Foto: T-Mobile

Absenci většího pokrytí 5G signálem zatím nevnímáme jako větší nevýhodu. Vzhledem k poměrně drahým mobilním datům je v ČR pro většinu uživatel dostačující 4G konektivita. Na zásadním významu budou 5G síti nabírat až v dalších letech.

Nejlepší pokrytí a podpora 5G jsou spíše marketingové taháky

Česká republice se po letech dočkala dobrého pokrytí 4G signálem. 3G končí a na 5G si na většině území ještě několik let počkáme. Rozdíly mezi 5G a 4G jsou pro zákazníka patrné především v přenosových rychlostech.

Při pohledu na mapy výše si musíme klást otázku, zda má v této době smysl koupit si smartphone s 5G konektivitou. V našem článku se mj. dočtete, že pro českého zákazníka je podpora 5. generace sítí spíše marketingovou nálepkou. Větší smysl bude mít až v budoucnu. 5G by pro většinu zákazníků zatím nemělo být rozhodujícím parametrem při výběru telefonu či výběru operátora. Zajímavé je jen pro úzkou skupinu uživatel.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlk

Vždyt je to k smíchu ! Vždyť tihle operátoři nemají pokrytí ani obyčejnou sítí na telefon a tady se budou honosit nad pokrytím 5G ? To je fakt legrace !

Oma

To co považuje O2 a T-Mobile za pokrytí je spíš jen test a neschopnost… Vodafone o trochu lepší, ale na to co máme za rok a jak se tato technologie vyvíjí, je to smutný pohled…

Radoslav Malý

Slyšel jsem, že do 5G investuje i CETIN. Jestli se nemýlím, tak nakonec místo Huawei používají Ericsson. Nevíte, v čem je hlavní výhoda této firmy? Jde hlavně o bezpečnost a to, že to není z Činy?

Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny
Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny
Obrázek: Nový update pro Nintendo Switch konečně podpoří zvuková zařízení Bluetooth
Nový update pro Nintendo Switch konečně podpoří zvuková zařízení Bluetooth
Obrázek: Maker Faire Prague 2021: Po Covidu zpátky na Výstavišti
Maker Faire Prague 2021: Po Covidu zpátky na Výstavišti
Obrázek: Xiaomi vzkřísilo chytré brýle. Vypadají jako vylepšené Google Glass
Xiaomi vzkřísilo chytré brýle. Vypadají jako vylepšené Google Glass
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware