Dostali jste nový telefon? Poradíme, jak snadno přenést kontakty, zprávy a data

Při přechodu na nový mobilní telefon často potřebujeme přenést data jako kontakty, fotografie nebo zprávy. V tomto článku se podíváme, jak snadno data přesunout z Androidu i iPhonu do nového telefonu.

Nový mobilní telefon neznamená, že musíte stará data zahodit. Kontakty, zprávy a fotografie mají pro většinu z nás cenu zlata. V článku vám poradíme, jak snadno provést přenos dat ze starého telefonu do nového a nestrávit tím půl dne.

Mobilní telefon, především ten chytrý, mají dnes prakticky všechny generace. Mnozí, kteří jej ještě nemají, jej dostali právě k Vánocům či jako dar při jiné příležitosti. Dávno jsou pryč doby, kdy stačilo přehodit SIM kartu do nového telefonu. Mobilní telefon je už spíše malý výkonný počítač a data v něm zabírají mnoho místa. Při přechodu na nový model chce většina uživatelů zálohovat nejen kontakty a zprávy, ale mnohem víc.

Dobrou zprávou je, že dnes už není nutné provádět složitou zálohu a tu následně obnovovat. Služby a aplikace, které si ukážeme v článku, vše zvládají automaticky.

Jaká data při přechodu na nový telefon přenést ze starého?

 • Kontakty,
 • SMS zprávy,
 • fotografie a videa,
 • hudbu,
 • záznamy v kalendáři,
 • oblíbené aplikace,
 • nastavení vybraných aplikací.
Obrázek: Dostali jste nový telefon? Poradíme, jak snadno přenést kontakty, zprávy a data

Přenos data z iPhonu do Androidu a naopak není dnes problém. Foto: inSmart.cz

Jak data z mobilu do mobilu přesunout bez propojování s počítačem a instalace spousty nepraktických aplikací si ukážeme dále v článku. Zatím si dejte oba telefony nabít, abyste měli jistotu, že vše proběhne hladce a nebudete muset čekat. Některé aplikace totiž mohou vyžadovat stav baterie nad určitou hodnotu (někdy i 80 %), aby vám dovolily provádět a obnovovat zálohy.

Jak přenést data z Androidu do Androidu?

Nejsnadnější cestou je přechod uvnitř systému. Největší podíl na trhu mají telefony s operačním systémem Android. 3 ze 4 zařízení běží na něm a tak lze předpokládat, že mnozí z nás nahradí starý telefon s Androidem novým, opět s tímto systémem. Přechod je v tomto případě snadný a k dispozici je nespočet aplikací od jednotlivých výrobců.

Android využívá Samsung, Huawei, Xiaomi, OnePlus, OPPO, Alcatel, Asus, Realme, Honor, vivo, LG, Sony a další značky běžně dostupné na českém trhu. Ideální cestou je většinou použití aplikace daného výrobce. Výrobci mají totiž připravená povedená řešení na snadné přetažení dat ze starých telefonů (i od jiných značek) do nových. Přeci jen, je i v jejich zájmu, aby vše proběhlo bez problémů.

Výrobce telefonu může mít vlastní aplikaci. Z Androidu na Android je řada možností

Pokud právě používáte Android telefon a dostali jste nový, můžete svá data přenést zdarma s řadou aplikací. Poté, co přestala fungovat populární aplikace CLONEit jsme delší dobu hledali odpovídající náhradu. Slušné výsledky nabízí např. Copy My Data, ale ideální není. Bezplatná aplikace je ke stažení v obchodu Google Play a nezbytné je ji nainstalovat jak na původní, tak na nový telefon. Jaká data dokáže přenášet? 

 1. Kontakty,
 2. zprávy (SMS a MMS),
 3. historii volání,
 4. data aplikací,
 5. všechna data na SD kartě (videa, fotky, hudbu),
 6. kalendář, nastavení systému (WiFi hesla, záložky v prohlížeči apod.)

Přenos kontaktů, fotografií a dalších dat probíhá mezi dvojicí zařízení prostřednictvím Wi-Fi sítě, kterou si zařízení samo vytvoří. Nemusíte se tedy bát, že by vám přesun dat „sežral data“. Vše probíhá lokálně a bez operátora.

Než začnete, povolte instalaci aplikací z neznámých zdrojů. Běžně je lepší, aby tato předvolba zůstala vypnutá, zde je ale lepší ji nechat dočasně zapnutou. Pro zapnutí jděte do Nastavení > Osobní > Zabezpečení > Správa zařízení > Neznámé zdroje. Díky této volbě si pojistíte, že se správně zkopírují všechny aplikace z původního telefonu. Po skončení klonování instalaci z neznámých zdrojů pro jistotu raději vypněte.

Přesun dat do nového mobilu krok za krokem

 1. Nainstalujte aplikaci do obou zařízení – původního a nového.
 2. Otevřete aplikaci na obou telefonech a potvrďte přístup k funkcím systému, které na vás vyskočí.
 3. Na původním, starém, zkrátka tom, odkud chcete data převést, klikněte na tlačítko „Odesílatel. Dojde k vytvoření lokální Wi-Fi.
 4. Na novém telefonu klepněte na tlačítko „Příjemce“ a následně potvrďte spojení.
 5. Nyní vyberte, jaká data chcete přenést z jednoho zařízení do druhého.
 6. Potvrďte přesun a nyní už jen počkejte, až dojde ke kompletnímu přenosu dat.
 7. Paměťovou kartu do nového zařázení přendejte až po kompletním přesunu dat.

Aplikace je velmi jednoduchá a navíc v češtině. Díky tomu je přenos otázkou chvilky. Po dokončení přenosu si zkontrolujte, zda vám v novém telefonu nic nechybí a až poté případně starý telefon vymažte.

Přesun dat do Samsung telefonu

Samsung vyrábí skvělá zařízení, ale přátelský v komaptibilitě s hardwarem i softwarem ostatních výrobců příliš není. A nic na tom nemění fakt, že jde také o Android zařízení. Pro přenos dat ze starého telefonu do nového Samsungu je tak lepší použít oficiální aplikaci Samsung Smart Switch Mobile. Ta je zdarma dostupná v Google Play a přenese data podobně jako výše zmíněný CLONEit.

Jak přenést data z Androidu do iPhone?

Pokud se rozhodnete změnit systém a přejít na zařízení typu iPhone či iPad, můžete využít přímo aplikace od Applu. Aplikace Move to iOS slouží k přesunu stávajících dat z Android telefonu do iPhonu.

Obrázek: Dostali jste nový telefon? Poradíme, jak snadno přenést kontakty, zprávy a data

Z Androidu na iOS? Pomůže oficiální nástroj Move to iOS. Foto: Se souhlasem Apple

Přechod na iOS
Přechod na iOS
Tvůrce: Apple
Cena: Zdarma

Přechod z Androidu na iOS krok za krokem:

 1. Nainstalujte bezplatnou aplikaci Move to iOS do starého telefonu s Androidem.
 2. Na iOS zařízení vyberte při úvodním nastavení import dat z Android zařízení.
 3. Kód, který se zobrazí na obrazovce iPhonu zadejte do Android telefonu.
 4. Dojde ke spojení obou zařízení a proběhne přesun vybraných dat.

Pokud se budete držet postupu výše a budete postupovat podle videa, nemáte co pokazit.

Jak přenést data z iPhone do Androidu?

Pokud naopak řešíte přesun dat z iOS do Androidu, i zde myslel výrobce na jednoduchý způsob. Opět je zdarma a zabere krátkou chvíli. Nutné je však myslet na to, že v tomto případě probíhá přesun přes data, takže je lepší se připojit k Wi-Fi síti.

 1. Nabijte iPhone a nechte jej na nabíječce.
 2. Nainstalujte aplikaci Google Drive z obchodu App Store.
 3. Otevřete aplikaci Google Drive a klikněte na Zálohovat.
  Obrázek: Dostali jste nový telefon? Poradíme, jak snadno přenést kontakty, zprávy a data
 4. Vyberte, jaká data chcete zálohovat a počkejte až záloha proběhne.
 5. Vypněte v nastavení iPhonu aplikace iMessage a FaceTime, abyste po přechodu na Android nezmeškali žádné zprávy a hovory.
 6. Na Android telefonu se přihlašte do svého Google účtu, kam jste prováděli zálohu. Tímto by mělo dojít k obnovení dat.

Jak přenést data z iPhonu do iPhonu?

Při přechodu ze staršího iPhonu na novější je nejsnadnější možností využít iCloud. Data se postupně nahrají do online úložiště a na novém iOS zařízení už se jen přihlásíte a vše si stáhnete zpět. Jedná se o spolehlivý a jednoduchý postup. Na starém iPhonu si aktivujte zálohování do iCloudu. Následně na novém zařízení připojte svůj iCloud účet a spusťte obnovu.

Jak přenést data ze starých zařízení bez Androidu a iOS?

Nejjednodušší cestou je v tomto případě přesunutí dat do počítače a odtud až do nového zařízení. Pokud máte např. starý telefon se Symbianem, bude nejsnadnější cestou jeho propojení s počítačem, přetažení dat a kontaktů do PC a následně jejich import do nového zařízení v některém z podporovaných formátů. U zpráv např. CSV.

TIP: Co dělat, když se SIM karta nevejde do telefonu?

Pokud jste zjistili, že telefon má příliš malý slot na SIM kartu a nemůžete tam vložit tu stávající, nemusíte čekat na konec svátků. Stačí sáhnout po ostrých nůžkách či noži a postupovat podle návodu.

Pokud si na úpravu netroufáte, zajděte raději na nejbližší pobočku operátora a během několika minut dostanete novou SIM zdarma.

Ve většině nových zařízení najdete slot na micro SIM karty či dokonce NANO SIM. Především ti, kdo přechází ze starého telefonu mohou být nemile překvapeni, že se jim SIMka nevejde do telefonu. Modernější varianty SIM karet umožňují vyloupnutí potřebné velikosti i bez zastřihování.

Návod pro Huawei telefony

Pokud jste dostali nový telefon Honor či Huawei, který nemá Google služby, můžete využít klonovací aplikaci Phone Clone. Při převodu se u většiny zařízení přenese i většina Google služeb a jedná se o jednoduchou cestu, jak do mobilu dostat např. YouTube. Telefony Huawei mají aplikaci předinstalovanou od výroby. Podobně jako CLONEit dokáže přenášet aplikace, data, fotografie, kontakty apod. Není tak nutné složitě vytvářet zálohu.

Návod pro Xiaomi mobily

Přes Google účet nepřenesete všechna data a aplikace. Xiaomi pro svá zařízení připravilo vlastní aplikaci s názvem Mi Mover. Slouží ke stejnému účelu jako aplikace zmíněné výše. Aplikaci stahujte pouze z oficiálních obchodů, na internetu se totiž objevila řada podvodných .APK souborů. Mi Mover je ke stažení zdarma. Po nainstalování na nový i starý telefon stačí spustit přenos souborů a vše se udělá automaticky.

Aplikace má skvělé hodnocení a podle uživatelů na Google Play funguje prakticky bezchybně. Pokud máte s přenosem problém, zkuste restartovat zařízení a provést přenos dat znovu.

Jak na převod SMS do nového telefonu?

Pokud při přesunu dat do nového mobilu ze starého nedošlo k přesunutí SMS a MMS zpráv, můžete sáhnout po speciální aplikaci SMS backup & restore. Ta vedle zpráv přesune i protokoly hovorů a na Androidu funguje prakticky bezchybně. K dispizici je navíc zcela zdarma a v češtině.

Po instalaci proveďte zálohu, tu přesuňte do nového zařízení a otevřete ji v nainstalované aplikaci SMS backup & restore. Textové zprávy se obnoví v novém telefonu a můžete tak navázat tam, kde jste skončili.

Přesun dat do nového telefonu zvládnete snadno

Výrobci a vývojáři připravili pro přechod na nová zařízení pohodlné cesty a musíme uznat, že se situace za posledních několik let výrazně zlepšila. Zkopírovat všechna data do jiného zařízení je dnes otázkou chvíle a bez problémů jej zvládne i méně zkušený uživatel.

Až přesun dat úspěšně dokončíte, vyčkejte ještě chvíli se smazáním ze starého telefonu. Může se totiž snadno stát, že si vzpomenete na nějaký ten zapomenutý soubor či užitečnou aplikaci. Starý telefon ideálně vymažte až v případě, kdy máte jistotu, že máte v tom novém vše potřebné.

Jaké aplikace nainstalovat do telefonu? Nejlepší aplikace do mobilu jsme pro vás vybrali v našem detailním průvodci. Najdete v něm tipy na desítky užitečných aplikací a nástrojů zdarma.

Úvodní fotografie: AI DALL-E

Odebírat
Upozornit na
guest
35 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sakai

CLONEit funguje skvěle, ale SMS nepřevede. Ani je k převodu nenabízí.

Ondřej Košťál

Na SMS doporučuji mnou roky odzkoušený SMS backup & restore. Umí i protokoly hovorů, kdo potřebuje.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore&hl=cs

Satma

Dekuji, moc mi to pomohlo a SMS backup & restore funguje skvele. Zatim co Cloneit je k nicemu, nejdou sms..

Blanka

Zdravím

Když nemám v novém mobili telef.kartu, jak převést data ze starého? To tu nikde nepíšete. Chci přenést data z Huawei P9 do Samsung galaxy 21s. Ty návody fakt stojí za ……A nebo jsou pro géniuse ?! Děkuji

peter

SIM karta sa dáva do nového telefonu pred prenosom dat alebo až po,alebo je to jedno?Dakujem

Jana

To je asi podstatná informace, která v původním návodu opravdu chybí.

Kasl

Bylo, staci pouze cist pozorne.

Olda

U této aplikace jsem ztroskotal téměř hned na začátku. U telefonu označeného „příjemce“ se mi zobrazilo „Seznam se nepodařilo načíst“ a ani po 10 minutách se to nehlo. Chtěl jsem přetahovat aplikace z novějšího (Xiaomi Note 8) do staršího (Honor 5X) telefonu, protože novější jde na reklamaci. Možná to bude… Číst více »

Jirka

A nemůže to být starší verzí androidu. Někde to psali, ale nevím, zda se to může týkat i tohoto programu.

PATRICK

Ani po 15 minutách se nechytá. Odesíláno z XPERIA ZX PREMIUM na SAMSUNG NOTE 9 .Sony odesílá a Samsung nenalézá….tak kde je sakra problém??????…jinak stažení o.k.,a srozumitelnost taky …

Homoaquarius

Prevede mi to i blacklist? Dekuji 🙂

Ondřej Košťál

Obávám se, že nikoliv. Blacklist by možná mohl být synchronizován s účtem výrobce telefonu, pokud jej máte vytvořený a pokud přecházíte na telefon od stejného výrobce. Nicméně pokud na telefonu používáte telefonní aplikaci od Googlu, tak je velmi pravděpodobné, že by se tyto informace mohly synchronizovat na Google účet a… Číst více »

patta pavel

stáhl jsem cloneit na samsung galaxy ace4 i na samsung galaxy a20e oba hledají ale nespojí se kde je chyba připomínám je mi 75 let a té moderně nejsem zrovna doma

děkuji

Iveta Procházková

Dobrý den,
prosím převede CLONEit i fotografie z SD karty? Můj nový Honor totiž postrádá slot na paměťovou kartu. Přenášet všechny fotografie do PC a následně do nového mobilu se mi nechce. Neexistuje nějaká jiná možnost či aplikace?
Předem moc děkuji za odpověď.
Procházková Iveta.

Mirek K.

Jak z paměti telefonu Huawei, u kterého nejde display, přesunout (zkopírovat) SMS zprávy na jiný telefon? Díky za info.

Ivo Musil

Pokus z Huawei P9 na LG Velvet – LG nenajde P9. CloneIt v tomto případě nefunguje. Nějaká rada?

Pavlina

Jde prenest ze samsung do samsung internetové bankovnictví ? A jiné aplikace ?

Patik

Podle mne je nejlepší apk MyPhone Explorer

Veronika

Dobrý den, mohu se zeptat, jak přenést kontakty, sms, fotky atd. u telefonu Samsung Galaxy A50, při výměně sim karty za novou (bylo mi doporučeno starou sim kartu vyměnit kvůli ukončení 3G sítě, a to do konce května).

Martina

Dobrý den mohu se zeptat jde převést z tel do tel smartbanking? děkuji

Šárka

Chci přehrát data ze Samsung J5 do Nokia 7.2
Mobily se mi nechtějí spojit, poraďte prosím, kde dělám chybu.
Děkuji Šárka

Zdeněk

Nedělejte „reklamu“ CloneIt, je to shit. Nespojí dva mobily ani po hodině. Doby, kdy tato apka perfektně fungovala, jsou pryč. Teď jen nasírá mnoho majitelů nových mobilů, protože je stále k mání na tom hracím gúglu a nikomu nevadí, že je to nepoužitelné svinstvo. Nedokážu ani vyčíslit počet marných pokusů… Číst více »

Vladimír

Na mobilu Sony Z1 (odesílatel) a Realme 8 5G (příjemce) se sice aplikace Clone It spustí, ale ani jeden ten druhý mobil nevidí, takže ta aplikace je celkem k ničemu 🙁
Budu muset hledat klasickou cestu „po drátě“.

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte