Na této stránce si můžete otestovat rychlost internetového připojení. Změřit rychlost internetu můžete na mobilu, počítači i jakémkoliv dalším zařízení s prohlížečem.

Krátký test zabere cca 30 sekund a zjistí rychlost internetu. Konkrétně je měřeno stahování (download), odesílání (upload) a odezva (ping).

Rychlost stahování (download):

První z hodnot ukazuje, jak rychle stahujete data z internetu. Tento ukazatel je důležitý např. při sledování filmů, stahování her či větších datových objemů. Pokud máte internet především kvůli sledování služeb typu Netflix, YouTube a Lepší.TV, doporučujeme internet o rychlosti alespoň 5-10 Mbit/s. Pro videohovory přes ZOOM, Skype, Microsoft Teams či Google Meet je zapotřebí internet o rychlosti minimálně 2 Mbit/s. Platí však, že čím více tím lépe.

Za pomalé lze považovat rychlosti pod 10 Mbit/s. V České republice již většina poskytovatelů nabízí připojení alespoň 10 Mbit/s. Průměrná rychlost stahování v České republice je na konci roku 2021 kolem 25 Mbit/s.

Rychlost odesílání (upload):

Upload ukazuje, jak rychle odesíláte data do internetu. Důležité je to především v situacích, kdy nahráváte fotografie a videa na sociální sítě, posíláte velké dokumenty a provádíte videohovory. Ideální jsou i zde rychlosti alespoň 10 Mbit/s.

V současné době je v České republice průměrná rychlost odesílání kolem 15 Mbit/s. Především v menších městech a odlehlejších oblastech se rychlost uploadu běžně pohybuje kolem 10 Mbit/s.

Odezva (ping):

Odezva určuje, jak rychle se pohybují data od vašeho routeru na další server umístěný v síti Internet. Na rozdíl od předchozích hodnot zde platí, že nižší číslo je lepší. Rychlou odezvu oceníte především při hraní online her a videohovorech.

  • Pro hraní akčních online titulů je ideální ping od 0-50 ms (milisekund).
  • Pro hraní méně náročných her stačí ping 50-100 ms.
  • Problémový může být pro hráče ping vyšší než 100 ms.

Jak provádět měření rychlosti internetu?

Test rychlosti připojení provádějte na zařízení, které je ideálně čerstvě po restartu a nemá otevřené další aplikace. Stačí však i vypnutí běžících aplikací a přerušení případných stahování a přehrávání online obsahu.

Rychlost internetu se může lišit v závislosti na denní době a na vytížení sítě dalšími uživateli. Ujistěte se proto, že v průběhu testování někdo z rodiny např. nesleduje Netflix. Výsledky tak budou přesnější.

Dobrá rychlost internetu a špatná rychlost

Za dobré výsledky lze považovat hodnoty stahování nad 20 Mbit/s a uploadu nad 10 Mbit/s při odezvě do 50 ms. Hodně však záleží na konrétním způsobu využití. Pokud nehrajete online střílečky, nebude vám vyšší ping vadit. Stejně tak pro čtení novin bohatě stačí i pomalý 5 Mbit/s internet. Obecně však platí, že čím vyšší rychlost, tím lépe. Nezapomeňte také na to, že rychlost od poskytovatele je jedna věc. Záleží však také na dalších síťových prvcích u vás doma.

Zlepšit rychlost internetového připojení vám může pomoci náš návod Jak zrychlit internet?