Na této stránce si můžete snadno otestovat rychlost internetového připojení. Změřit rychlost internetu můžete na mobilu, počítači i jakémkoliv dalším zařízení s prohlížečem.

Krátký test zabere cca 30 sekund a zjistí všechny podstatné údaje. Konkrétně je měřeno stahování (download), odesílání (upload) a odezva (ping).

Jak správně provést test rychlosti připojení?

  1. Pro co nejpřesnější výsledky zavřete probíhající přehrávání či stahování obsahu.
  2. Přesnost výsledků mohou ovlivňovat další uživatelé sítě. Ideální je, když jsou v danou chvíli odpojeni.
  3. V horní části stránky klikněte na kulaté tlačítko „Spustit test“.
  4. Vyčkejte na výsledky dokončení měření rychlosti internetu.
  5. Co jednotlivé výsledky znamenají se dočtete níže.

Rychlost stahování (download):

První z hodnot ukazuje, jak rychle stahujete data z internetu. Tento ukazatel je důležitý např. při sledování filmů, stahování her či větších datových objemů.

Jaká je ideální rychlost stahování? Pokud máte internet především kvůli sledování služeb typu Netflix, YouTube a Lepší.TV, doporučujeme internet o rychlosti alespoň 5-10 Mbit/s. Pro videohovory přes ZOOM, Skype, Microsoft Teams či Google Meet je zapotřebí internet o rychlosti minimálně 2 Mbit/s. Platí však, že čím více tím lépe.

Za pomalé lze považovat rychlosti pod 10 Mbit/s. V České republice již většina poskytovatelů nabízí připojení alespoň 10 Mbit/s. Průměrná rychlost stahování v České republice je na konci roku 2021 kolem 25 Mbit/s.

Rychlost odesílání (upload):

Upload ukazuje, jak rychle odesíláte data do internetu. Důležité je to především v situacích, kdy nahráváte fotografie a videa na sociální sítě, posíláte velké dokumenty a provádíte videohovory.

Jaká je ideální rychlost uploadu? Upload by měl dosahovat ideálně alespoň 10 Mbit/s.

V současné době je v České republice průměrná rychlost odesílání kolem 15 Mbit/s. Především v menších městech a odlehlejších oblastech se rychlost uploadu běžně pohybuje kolem 10 Mbit/s.

Odezva (ping):

Odezva určuje, jak rychle se pohybují data od vašeho routeru na další server umístěný v síti Internet. Na rozdíl od předchozích hodnot zde platí, že nižší číslo je lepší. Rychlou odezvu oceníte především při hraní online her a videohovorech.

Jaká je ideální odezva připojení?

  • Pro hraní akčních online titulů je ideální ping od 0-50 ms (milisekund).
  • Pro hraní méně náročných her stačí ping 50-100 ms.
  • Problémový může být pro hráče ping vyšší než 100 ms.

Jak provádět měření rychlosti internetu?

Test rychlosti připojení provádějte na zařízení, které je ideálně čerstvě po restartu a nemá otevřené další aplikace. Stačí však i vypnutí běžících aplikací a přerušení případných stahování a přehrávání online obsahu.

Rychlost internetu se může lišit v závislosti na denní době a na vytížení sítě dalšími uživateli. Ujistěte se proto, že v průběhu testování někdo z rodiny např. nesleduje Netflix, YouTube či Disney+. Výsledky tak budou přesnější.

Výsledky měření: Co je dobrá a špatná rychlost internetu?

Za dobré výsledky lze považovat hodnoty stahování nad 20 Mbit/s a uploadu nad 10 Mbit/s při odezvě do 50 ms. Hodně však záleží na konkrétním způsobu využití. Pokud nehrajete online střílečky, nebude vám vyšší ping vadit. Stejně tak pro čtení novin bohatě stačí i pomalý 5 Mbit/s internet. Obecně však platí, že čím vyšší rychlost, tím lépe. Nezapomeňte také na to, že rychlost od poskytovatele je jedna věc. Záleží však také na dalších síťových prvcích u vás doma.

Máte problém s rychlostí internetu? Zlepšit rychlost internetového připojení vám může pomoci náš návod Jak zrychlit internet?