Google čeká další soudní spor, a opětovné antimonopolní řízení. Tentokráte stojí proti 37 americkým státům, a spolu s žalobami z Evropy má technologický gigant komplikace.
Jde o již čtvrté souběžné antimonopolní řízení v USA, tři započaly již v roce 2020. Žádné ještě není ukončené a výsledky prozatím nelze předvídat.
Jako ve většině ostatních žalob je hlavním problémem Play Store. Obchod Googlu určený pro zařízení se systémem Android je dlouhodobě trnem v oku společnostem, které přes obchod prodávají své aplikace. 30% marže, kterou si Google bere z každé transakce, je pro chutě většiny společností zkrátka příliš vysoká.
Svět vs Google
Své o tom může vyprávět Apple, který byl vlivem stejných podmínek na App Storu uvržen do dlouhodobého soudního sporu s firmou Epic. Vleklé právnické války probíhají po celém světě.
Google mírně polevil, a do prvního milionu dolarů obdržených skrze obchod Play Store si bude Google strhávat pouze 15 % z každé transakce; oproti tomu chce ale Google zavést jinou praxi, a to takovou, že firmy budou muset veškeré transakce zprostředkovávat pouze skrze transakční systém Play Storu a nikoli své vlastní metody – něco, co se samozřejmě vývojářům nelíbí.
A co je, mimochodem, rovněž systém App Storu, a kvůli čemuž Apple také čelí notné kritice a vyšetřování ze strany USA i EU.
Play Store je předinstalovaný na naprosté většině verzí komerčně dostupných variací systému Android; s trochou snahy se lze ale nutnosti využít Play Store kompletně vyhnout. U Applu se proprietárnímu App Storu vyhnout nelze, chce-li zákazník využívat alespoň nějaké aplikace.