Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?

Jak vybírat levný notebook? Ceny notebooků výrazně klesly a v cenových hladinách pod 10 000 Kč už lze najít modely, které by ještě před pár lety vyšly na dvojnásobek. Chcete rychlý SSD disk, dlouhou výdrž na baterii a dostatek výkonu na práci i zábavu? Máme pro vás pár tipů.

Pryč jsou doby, kdy nejlevnější notebooky stály kolem 15 000 Kč. Doba se posunula, cena klesla a v obchodech lze notebooky zakoupit za ceny začínající těsně pod 5 000 Kč. Pokud nemáte velký rozpočet, ale rádi byste si dobrý přenosný počítač pořídili, připravili jsme pro vás několik rad a tipů.

Jak ukazují prodeje notebooků, stávající ceny jsou výhodné především pro zákazníky lačnící po výhodném nákupu. Sklady e-shopů jsou plné, lidé málo kupují a ceny tak neustále klesají.

Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?

Jak ukazují ceny notebooků na českém trhu, levněji v tomto segmentu ještě nebylo. Foto: Redakce inSmart.cz

Proč volit notebook místo stolního počítače?

Stolní počítač rozhodně nezatracujeme. Sami na něm v kanceláři pracujeme. Notebook má ale pro práci v terénu i školáky a pracující rodiče na home office řadu výhod. Hlavními benefity jsou snadné přenášení a fakt, že jde o hotové zařízení – nic dalšího už teoreticky nemusíte kupovat.

  1. Přenosnost: Notebook snadno přenesete do jiné místnosti a vezmete si ho s sebou do práce/školy.
  2. Webkamera: Nemusíte kupovat webkameru, které se dnes špatně shání. V notebooku je už součástí.
  3. Vše v jednom: U stolního počítače byste potřebovali myš, klávesnici, reproduktory, monitor… Tohle všechno je už součástí notebooku. Zároveň se integrovaná baterie chová jako záložní zdroj energie a při výpadku proudu nepřijdete o rozdělanou práci.
Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?

Foto: Pixabay

Nový notebook vs. repasovaný

Mnoho zákazníků má pocit, že je nezbytné kupovat nové zařízení. Opak může být u levných kousků pravdou. Tzv. repasované notebooky, tedy již použité notebooky, které byly vyčištěny a uvedeny do původního stavu, jsou mnohdy mnohem lepší volbou. Za stejné peníze lze tímto způsobem získat i několikrát výkonnější zařízení. Prodejem repasovaných notebooků se zabývá řada obchodů a jelikož se nabídka rychle mění, je třeba ji pravidelně sledovat. Odměnou vám může být notebook, který výkonem i další výbavou překoná všechny levné nové modely.

Výbava: Podle jakých parametrů vybírat?

Při výběru je třeba koukat po několika základních parametrech. Cena by neměla zůstat jediným měřítkem a občas i rozdíl několika stokorun může znamenat značný rozdíl ve výbavě. Platí to o to více, že jde o levné zařízení a stovky Kč mohou znamenat obrovský rozdíl ve výkonu, kvalitě i velikosti úložiště.

1. Operační systém

Nejrozšířenější operační systém na trhu s počítači, Microsoft Windows, bude ve valné většině to, na co jste zvyklí. Výhodou je široké množství aplikací a fakt, že na Windows funguje i české školství a většina firem. V ceně do 10 000 Kč lze u některých modelů spatřit Google Chrome OS, který je úzce propojený se službami Googlu. Pro některé uživatele může jít o vhodnou volbu, pokud si však nejste jistí, volte raději Windows. Dostupné jsou nejčastěji verze Windows 10 S a Home, ani s jednou neprohloupíte.

Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?

Foto: Freepik

2. Velikost úložiště

Čeho si lze na první pohled všimnout u levných modelů je nižší kapacita úložiště. Častokrát má zařízení jen 64GB úložiště, což je doopravdy málo. Najdou se i modely se 128GB úložištěm, což už je rozumná hodnota. Raději než klasické HDD volte verzi s SSD či flash úložištěm. Podle parametrů by se sice mohlo zdát, že notebook s 1TB úložištěm je skvělá volba, ale vzhledem k faktu, že jde klasický HDD bude disk brzdou. Jak jsme psali dříve, SSD je nejlepší způsob, jak výrazně zrychlit počítač. U nového notebooku  do 10 000 Kč chtějte SSD s kapacitou 128 GB – 256 GB.

3. Operační paměť

V dané cenové hladině není moc na výběr. U nových kousků jsou standardem 4-8 GB RAM. U použitého zařízení je reálné sehnat i model s 16 GB operační paměti. Levné notebooky se vyznačují obecně i tím, že jde o typ paměti osazený přímo na základní desku počítače a nelze jej mnohdy rozšířit o další modul. Nemusí to však platit vždy.

4. Velikost obrazovky

Obrazovka je z mnoha důvodů zásadní součástí notebooku. Všechno se bude odehrávat právě na ní, ať už půjde o práci, školu či sledování filmů. Proto je dobré zvolit dostatečnou velikost. Velmi populární jsou nyní hodnoty kolem 14″ (velikost displejů se udává v palcích). Je to však jen a jen na vás, co je dostačující a vhodné pro vaše použití. Pro práci si troufneme tvrdit, že je 12″ displej rozumnou dolní hranicí. Ideálem jsou hodnoty od 13 do 15,6″. Větší kousky bývají těžké a velké na přenášení.

Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?

Foto: Pixabay

5. Procesor

Mozkem počítače je procesor. U levných modelů se lze často setkat s procesory Intel Celeron N, které patří k tomu nejpomalejšímu, ale pro běžnou kancelářskou práci a prohlížení internetu postačí. Z řad Intelu je ideálem alespoň procesor řady Core i3, nebo ideálně alespoň Core i5. U repasovaných notebooků narazíte na Core i5 modely poměrně často i v hladině pod 10 000 Kč. u AMD lze pod 10 000 Kč sehnat modely s řadou Ryzen 3, která je někde na úrovni Core i3 od Intelu. Těsně do 10 000 Kč se vejdou i některé výkonnější modely s Intel Core i5 a AMD Ryzen 5. Nutno podotknout, že na velké hraní to s notebookem pod 10 000 Kč nebude tak či onak. Ale nějaké ty starší klasiky na nižší detaily by neměly být problém. Alternativou může být streaming her, kdy ve grafika vypočítává na serveru a vám tak k hraní stačí velmi slabý stroj.

6. Další výbava

Potřebujete, aby měl notebook numerickou klávesnici? Aby měl klávesnici pro změnu podsvícenou? V dané cenové kategorii to nebude jednoduché, ale např. u repasovaných notebooků to není nic nereálného. Pečlivě si tedy v popisku produktu zkontrolujte, zda zařízení splňuje i tyto představy. Pokud je problém informaci dohledat, pomůže vyhledávač a hledání ve stylu „HP Stream 14 webkamera“.

Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?

Foto: Freepik

7. Váha

Pokud budete notebook často přenášet, rozhodně by neměl být těžký. Ideální váha je pod 1,5 kg v závislosti na velikosti baterie a displeje. Velkou roli zde budou hrát i použité materiály. Překvapivě se nemusíte spokojit pouze s plastovými modely, dostupný je v dané ceně i hliník.

8. Výdrž na baterii

Výdrž je u přenosného počítače často klíčovým parametrem. Ideálně chtějte zařízení s výdrží alespoň 4 hodiny na jedno nabití, což by neměl být problém.

Sledovat lze řadu parametrů, ale v dané cenové kategorii je vždy nutné myslet na to, že se kompromisům budete těžko vyhýbat. Lze si však poradit. Např. malý SSD disk můžete doplnit diskem externím, kam budete ukládat všechny filmy a další velké soubory. Pro hraní her lze naopak doporučit cloudové herní platformy typu NVIDIA GeForce Now, kde si zahrajete nejnovější hry ve vysoké kvalitě i s velmi slabým počítačem. Stát vás to bude měsíční předplatné.

Sledujte uživatelské recenze, mnohé napoví

Levné notebooky jsou často přehlíženy redakcemi a testery. Ti většinou hledají výkonné stroje, které něčím vynikají. Modely, které vynikají nízkou cenou je ale napadnou málokdy. I proto je dobré při výběru sledovat uživatelské recenze, které e-shopy běžně u produktů mají. Mall.cz, CZC.cz a Alza.cz mají u svých produktů největší počet recenzí. Minimálně se tak můžete dozvědět, co trápí majitele notebooku a co tedy můžete očekávat. Dobrým zdrojem jsou v tomto ohledu také recenze na Heureka.cz, kde jich bývá nejvíce. I když nejde o recenzi odbornou, stále jde o praktické poznatky někoho ze zákazníků, což může být k nezaplacení.

Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?

Foto: Alza.cz, redakce inSmart.cz

Oblíbenou značkou se zde neřiďte

Každý má nějakou oblíbenou značku a výrobce, v této cenové kategorii si ale není prostor hrát na podobné preference. Pokud chcete to nejlepší za málo peněz, mělo by vám být jedno, zda jde o Lenovo, Asus, Acer, MSI, HP či třeba méně známý Umax. Řiďte se recenzemi a radami výše a nemůžete prohloupit.

Tipy redakce

Současná nabídka je skutečně rozmanitá. Podívali jsme se na ni a vybrali modely, které bychom si za ceny kolem 5 – 10 000 Kč klidně sami zakoupili. Vzhledem k faktu, že nabídka repasovaných notebooků se neustále mění, výběr níže se skládá z modelů běžně dostupných v českých e-shopech. Žádný z nich není ideálem pro lokální hraní her, ale vyřešit to jde jejich streamováním a hraním v cloudu.

Pro běžnou kancelářskou práci, školní výuku, videohovory, prohlížení internetu a sledování filmů na Netflixu ale bohatě postačí.

Do 5 000 Kč: Umax VisionBook 14Wr Plus potěší cenou

Umax je na našem trhu pravděpodobně nejlevnější značkou notebooků. Při pohledu do českých e-shopů nás zaujal model s 14,1″ Full HD displejem a procesorem Intel Celeron N4120 Gemini Lake. 4 GB RAM jsou standard a nechybí webkamera, mile překvapí konektory USB 3.2 a USB-C. Na data je připraveno jen 64 GB, nicméně jde o rychlou flash paměť. Použitý Windows 10 Pro je milým bonusem vzhledem k faktu, že se bavíme o stroji za pouhých 6 500 Kč. Pochválit lze i snadnou roršířitelnost o další disk.

Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?

Foto: Se souhlasem společnosti Umax

Do 5 000 Kč: Asus E410MA je lehký a rychlý

Asus má v portfoliu od nejlevnějších modelů po špičkové profesionální stroje. Model s 14″ Full HD displejem pohání Intel Celeron N4020 (až 2,8 GHz) a najdete zde hned trojici USB (1× USB-C, 1× USB 3.1, 1× USB 2.0). Samozřejmostí je webkamera, potěší čtečka paměťových karet a nízká váha 1,3 kg. Jako operační systém byl použit Windows 10 Home ve verzi S. Úložiště je zde již 128GB, což považujeme pro běžného uživatele za minimální rozumnou hodnotu bez toho, aby hned sahal po externím disku.

Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?

Notebook je dostupný v trojici barevných variant. V touchpadu je ukrytý numerický panel pro rychlé psaní čísel. Foto: Se souhlasem společnosti Asus

Do 5 500 Kč: Acer Extensa EX215 s velkým úložištěm a bez OS

Acer nabízí do 10 000 Kč model s 4 GB operační paměti DDR4 a 256GB SSD M.2 PCIe NVMe úložištěm. Notebook potěší velkým 15,6″ Full HD displejem, plnohodnotnou klávesnicí s numerickým blokem a čtyřjádrovým procesorem Intel N5100. Díky většímu tělu je však těžší – váží 1,9 kg a z důvodu nižší ceny mu chybí operační systém.

Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?

Díky velké obrazovce je notebook větší a má plnohodnotnou klávesnici s numerickým blokem. Chybá mu však operační systém. Foto: Se souhlasem společnosti Acer

Pokud tedy máte koupenou licenci na Windows 10, nebo chcete používat bezplatný Linux či Chrome OS, jde za danou cenu o skvělé zařízení pro práci i zábavu. Jen myslete na to, že instalace operačního systému je na vás.

Do 7 500 Kč: Lenovo IdeaPad 3 14IIL05 potěší výkonem

Ideální stroj pro domácí použití, studenty i běžné pracovní nasazení. O dostatek výkonu se stará 4jádrový procesor Intel Core i5-1035G1 (1GHz, TB 3.6GHz, HyperThreading), 8GB operační paměti DDR4, grafika Intel UHD Graphics, 14″ Full HD displej (220nits), disk 256GB SSD M.2 PCIe NVMe

I zde platí, že na operačním systému se dá výrazně ušetřit. Linuxové distribuce typu Ubuntu dnes nabízí grafické rozhraní podobné Windows a navíc je zdarma. Stejně tak lze ale licenci k OS Windows sehnat za pár stovek.

Do 10 000 Kč: Lenovo V15 IIL s velkým displejem a dostatkem výkonu

Podobně jako předchozí model nabízí i toto Lenovo 4jádrový procesor Intel Core i5-1035G1 (1GHz, TB 3.6GHz, HyperThreading), 8GB operační paměti DDR4 a integrovanou grafiku Intel UHD Graphics

Zde však potěší větší 15,6″ Full HD displej (1920×1080 bodů) a předinstalovaný operační systém Windows. Pokud však chcete opravdovou pecku, připlaťte si 500 Kč a sáhněte po modelu ASUS VivoBook 15, který je teď k dispozici za směšné ceny.

Lehce nad 10 000 Kč: Připlaťte si, ASUS VivoBook 15 je skvělý notebook s krásným OLED displejem

Za směšně nízkou cenu lze nyní koupit ASUS VivoBook 15, který ještě nedávno stál kolem 15 000 Kč. Za 10 500 Kč je už cena vyloženě směšná. Ve výbavě je 8GB RAM, 6jádrový procesor AMD Ryzen 5 5500U a 256 GB SSD M.2 PCIe NVMe. Nechybí ani možnost nainstalovat další HDD.

Pokud hledáte notebook se skvělým displejem, dostatkem výkonu a kvalitním zpracováním v podobné cenové hladině, máte vybráno.

Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?

Závěrem: Notebook do 10 000 Kč není nic nereálného

Ačkoliv nižší rozpočet do jisté míry svazuje, vybrat levný notebook lze za každé situace. K dispozici jsou nové i repasované modely, které pro účely školy, zábavy a práce z domova bohatě postačí. Prakticky žádné zařízení se dnes nezapotí u Netflixu, práce s kancelářskými balíky ani při běžném prohlížení internetu. Pokud si ohlídáte, aby měl váš počítač jako hlavní disk SSD a ne starý plotnový HDD, poběží většinou svižně a bez sekání.

Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu