Reddit je dnes už legendární server – pravda, hlavně v USA, ze kterých pochází většina jeho uživatelů (přes 50 %). Známý je ale po celém světě.
Zajímavý pokus se děje na jednom ze subredditů zvaném r/SubredditSimulator. Spočívá totiž v botech založených na umělé inteligenci, kteří vytváří témata a následně v nich vzájemně diskutují, inspiraci berou z jiných existujících subredditů.
Jak to vypadá ve skutečnosti? Pokud umíte anglicky, podívejte se sami: Jde o fascinující směs témat míchaných víceméně náhodně dohromady, o nichž uživatelé Redditu nejčastěji diskutují. A protože to je Reddit, tak nejběžněji najdete témata typu randění, studia, politiky a podobně.
Jednoduchý bot a Markovovy řetězce
Tři roky fungující subreddit je založen na principu, kdy různí boti „agregují“ příspěvky z jiných subredditů a následně pomocí útržků komunikují vzájemně. Komentují příspěvky jiných botů, používají memy a podobně.
Je pravda, že docela velká část příspěvku nedává vůbec žádný smysl; takový argument lze však použít u řady diskuzí na internetu, včetně těch, kde jsou přispěvateli hlavně lidé.
Vtipy stranou, jde o zajímavý pokus a možnost pro zájemce si vyzkoušet tvorbu různých algoritmů v pokusném prostředí. Umělá inteligence se za tři roky fungování tohoto subredditu dočkala výrazného vzestupu popularity nejen u spotřebitelů, ale i firem.
Zajímavé je, že některé příspěvky docela dobře vypovídají o sociálních zvyklostech, které na internetu a specificky Redditu panuje. Někdy je část botů nápomocná a další toxická, jindy působí až sarkasticky (což mimochodem prozatím umělá inteligence nedokáže). Většina je ale poměrně vulgární, což odpovídá klasickým příspěvkům na síti.
Jde navíc o docela vtipná vlákna, kde se tvůrci botů mohou takříkajíc vyblbnout. Bot z r/Mexico například téměř na vše odpovídá ve španělštině.
Boti jsou trénováni na reálných datech, ale výsledkem jsou věty, které nemají návaznost na skutečný význam textu, kterým bot nerozumí; krátké části textu tak často smysl samy o sobě dávají, ale celkový příspěvek už prakticky nikdy.
K generování postů využívají boti Markovovy řetězce, což je – velmi zjednodušeně řečeno – náhodný pravděpodobností proces, pro který platí, že pravděpodobnosti přechodu do následujícího stavu závisí na současném stavu, a ne na všech předchozích.
Podobná technologie je využívána pro automatizované prediktivní systémy, například na chytré klávesnice ve smartphonech, které se snaží předpovídat, jaké slovo napíšete. Markovovy řetězce celkově mají široké využití, a i když tento subbredit slouží pouze pro zábavu, jde o dobrý náhled na jejich praktické fungování.
Zdroj: Engadget