Americká společnost Sarcos Robotics představila nositelný robotický exoskelet určený pro využití nejen ve vojenské oblasti, ale také třeba v oblasti strojírenství.
Robotické exoskelety jsou stále spíše sci-fi než realitou, ale to se může rychle změnit; a je pravda, že na prototypech pracují i organizace známé pro své inovace ve vojenství, mimo jiné americká DARPA (nebo Rusko).
Sarcos se liší v tom, že aktivně oslovuje nejen firmy spjaté s armádou, ale i ty, které se zabývají výrobou či výstavbou. Mezi společnostmi, se kterými hledá možnosti spolupráce, patří třeba strojírenský gigant Caterpillar.
Robotický oblek pro dělníky i vojáky
Exoskelet Guardian XO už na první pohled připomíná podobné robotické obleky z různých her. Pravda, k Falloutu nebo Halo to má ještě daleko, ale podobni se najdou.
Bateriemi poháněný exoskelet může pomoci jeho nositeli bezpečně zvedat váhu až 90 kilogramů. Fakticky vzato jde o robota, který majitel nosí na těle; s normálním oblečením mnoho společného nemá.
Zajímavé je, že na rozdíl od většiny podobných konceptů se Guardian XO reálně vyrábí a zákazníkům se bude dodávat. Prozatím mají být první kusy předány výrobcům v oblasti automobilismu, letectví, strojírenství a dalších průmyslů. Právě široké spektrum zájemců napovídá, že by něco na prototypu mohlo být.
V příštím roce, a to už v lednu, má první kusy na testování obdržet také americká armáda. Guardian XO vyvíjí Sarcos už přes 20 let a prvopočátky jsou – nepříliš překvapivě – právě ve vojenské oblasti. Produkt je výsledkem už zmiňovaného původního výzkumu DARPA. Dalším příkladem společnosti, která vznikla z podobného základu, je Ekso Bionics; i ta se zabývá výrobou exoskeletů.
Sarcos má naději poprvé dostat exoskelety do hledáčku firem z různých průmyslových odvětví. Není to sice příliš pravděpodobné – lze jen těžko předpokládat, že budou odladěné všechny chyby – ale potenciál robotických exoskeletů je fantastický, už jen kvůli ochraně zdraví pracovníků v rizikových sektorech.
O robotickém exoskeletu DARPA jsme psali už v březnu letošního roku, a to ve spojitosti s vojenským využitím. Nyní se ale zdá, že reálné možnosti najde překvapivě hlavně v průmyslu.
Zdroj: ZDnet