Metropolitní policie v Londýně začala v plném provozu používat technologii rozpoznávání obličejů ze specializovaných (nikoliv CCTV) kamer.
Kontroverzní technologie se nachází na klíčových místech v zemi, cílem je upozornění strážníků na hledané zločince. Policie využívání technologie potvrdila mj. na Twitteru. Tvrdí, že žádná data nejsou z kamer uchovávána a pokud dá systém strážníkům varování, tak ti sami rozhodují, zda budou na upozornění reagovat nebo ne.
Technologie dle tvrzení londýnské policie funguje jakožto zcela oddělený systém, který není propojen ani s CCTV kamerami, ani s ničím dalším.
Jde o bezpečnost, věří policie
Metropolitní policie experimentuje s okamžitým rozpoznáváním obličeje už dlouho, ale, jak se dá očekávat, má technologie spoustu kritiků. Reálné nasazení technologie do praxe potvrdila policie až včera v dopoledních hodinách.
Ačkoliv londýnská policie brání využívání technologie jakožto preventivní opatření, ne všichni občané země jsou s tímto vysvětlením spokojeni. Londýnu nejsou násilné trestné činy cizí, není však jasné, zda zrovna rozpoznávání obličeje kolemjdoucích může zajistit vyšší míru bezpečnosti.
Problémem může být i spolehlivost. Studie University of Essex, kterou si nechal poručit přímo Scotland Yard, ukázala, že technologie Metropolitní policie je v 81 % případů nepřesná. Což je číslo, které opravdu nedodává optimismu, ze 42 upozornění se jako správných potvrdilo jen 8.
Policie ovšem vůči tomu argumentovala, že lepší výsledky by přineslo měření, které by se zaměřilo na všechny obličeje zpracované systémem; poté by míra omylu činila pouhých 0,1 %.
Evropská komise se hodlá v nejbližší době pokusit o omezení technologií s okamžitým rozpoznávání obličejů, a to až na pět let. Do té doby by EU měla vyladit legislativu tak, aby šlo technologii využívat předem schváleným, s odborníky pečlivě prokonzultovaným a ideálně eticky nezávadným způsobem.
Pokud takový vůbec existuje.
LIVE FACIAL RECOGNITION | We are using the latest technology to tackle crime and keep Londoners safe.
Live Facial Recognition will assist us locate and identify those wanted by police for violent offences and serious crimes.
👉 https://t.co/ZhhNeJPHT5 pic.twitter.com/0IWaCZOzln
— Metropolitan Police (@metpoliceuk) January 24, 2020
Lpění na bezpečnosti je samozřejmě důležité a stejně tak je dobře, pokud má policie dostatek nástrojů k odhalení zločinců. Tady je ovšem problém, že využití podobných technologií se může zvrhnout (stačí se podívat na Čínu). Některým kritikům se také nelíbí potlačování „práva na soukromí“.
Zdroj: Engadget, MET, Skynews