Lidé mají omezené zásoby energie a přetížené nemocnice, jaké byly v čínském Wuhanu nebo v Itálii napínají síly doktorů, sestřiček a dalšího personálu na úplné maximum.
V budoucnu by s tímto problémem mohly, byť v omezené míře, pomoci roboti. Firma Orion Star kupříkladu v Číně testuje robota, který dokáže pomoci s předběžnou diagnózou a návrhem léčby, případně také dodáváním zdravotnických zásob do skladu. Testovaly a testují se i nyní, mimo jiné přímo v nemocnici Chuo-šen-šan ve Wuhanu.
- Elon Musk: „Koronavirus se přeceňuje“; podceňuje miliardář novou nemoc?
- Sledujte interaktivní mapu šíření koronaviru a počty vyléčených
Roboti mají zastat jednoduchou, ale běžnou a častou práci, která je pro personál nemocnic namáhavá a která by tak uvolnila jejich síly k tomu nejdůležitějšímu – záchraně životů. Roboti sami samozřejmě nemohou jakékoliv složitější úkony provádět, ale i to základní bude velká asistence.
Operační systém robotů je vybavený algoritmy strojového učení, rozpoznáváním obličeje a hlasu a schopností navigace uvnitř nemocnic. Dá se předpokládat, že i další modely od různých firem by fungovaly podobným způsobem; pandemie koronaviru Covid-19 upozornila na přetížení zdravotnického systému v celé řadě zemí mnoha různými způsoby.
Implementace robotiky a technologických inovací do nemocnic by se vlivem toho mohla zrychlit – a pro příště (je jen otázkou času, než se objeví další bakteriologické nebo virové onemocnění) by globální společnost mohla být v tomto ohledu ještě lépe připravena.
Nedostatek lůžek, vybavení a přetížení lékařů může být důvodem k více úmrtím, než která by jinak nastala vlivem působení samotné nemoci. Technologie nejsou odpovědí na všechno, ani zdaleka, ale při správném použití mohou pomoci.
Zdroj: ZDnet