Množí se případy amerických států či větších měst, které blokují technologie pro rozpoznávání tváří v bezpečnostních kamerách.
Zatímco města jako Boston, San Francisco či Oakland tak učinily jen v případě veřejné sféry, Portland je první, který zakázal kontroverzní technologii i soukromým firmám. Některé velké korporace jako IBM už prohlásily, že se vzdají vývoje a výzkumu technologie i jejího prodeje, obzvláště represivním složkám států. Naopak Amazon lobuje pro další využívání technologie, přestože nedávno firma Jeffa Bezose souhlasila s ročním stopem na poskytování jejího softwaru Rekognition policii.
Budoucnost technologie je nejasná
V USA se technologie na rozpoznávání obličeje a identity jedince hlavně kvůli údajným předsudkům využívaných algoritmů, které mají diskriminovat podle věku a rasy lidí; to je specificky americká záležitost, ale ve zbytku světa rezonují obavy o zneužití technologie, popírání základních lidských práv či špatné identifikaci jedinců policií.
Je pravda, že podíváme-li se třeba na případ Číny, je jasné, že zneužít podobné technologie je velmi jednoduché.
Lze předpokládat, že zákazy technologie se v současné společenské atmosféře postupně rozšíří na naprostou většinu území Spojených států a je klidně možné, že se upraví zákony i na federální úrovni. Zda budou stejný formát následovat i další země světa včetně Evropy – kde se rozpoznávání obličeje rovněž různými způsoby reguluje – zůstává nejasné.
Naopak je pravděpodobné, že země, kde stojí lidská práva na méně důležité úrovni a kde si vládnoucí vrstvy potřebují upevnit moc, se rozpoznávání obličeje stane všudypřítomným standardem, jako v již zmíněné Číně.
Zdroj: Verge