Už teď je jasné, kdo bude primárně profitovat z toho, že se USA a většina Evropy rozhodla odstranit Huawei z 5G infrastruktury.
O čínské firmě panuje řada bezpečnostních obav, přičemž Spojené státy oficiálně EU varovaly, aby Huawei nedávala do svých sítí přístup. Část zemí, i díky varování vlastních tajných služeb, toto varování uposlechla.
V Belgii, která bude funkční 5G sítě nasazovat jako jedna z prvních zemí, dostane mnohem více prostoru Nokia a Ericsson – tedy severští, evropští infrastrukturní poskytovatelé. Belgičtí operátoři vybavení Huawei momentálně využívají pro 4G síť. Podobnou cestou jdou i britské telekomunikace.
Politika – a bezpečnost – dala výhodu Ericssonu
Mimo Evropu, u protinožců v Austrálii, má dokonce Huawei celostátní zákaz – do výstavby 5G sítí ani nezasáhne. Kanada a Nový Zéland oficiálně využití vybavení od Huawei operátorům nezakázali, ale žádný se pro čínskou korporaci nerozhodl.
Rozvoj 5G je bilionový byznys (skutečně bilionový, nikoliv miliardový – Nokia mluví o trilionech v krátké škále, tedy bilionech v dlouhé) a v blízké době se očekává mohutný rozvoj, a to i v České republice.
5G sítě dle veškerých dosavadních studií nepředstavují žádné zdravotní riziko pro kohokoliv. Jakékoliv zvěsti o škodlivosti nové technologie jsou dezinformacemi, hoaxy či prostými výmysly.
Ericsson bude z pádu Huawei v Evropě profitovat zřejmě nejvíce – jeho kampaň v jednotlivých zemích EU je masivní a pokouší se přesvědčit operátory k výběru služeb firmy dlouhodobě. Uspět může skoro kdekoliv – což švédského obra bezpochyby těší.
Evropská komise jako celek ale Huawei přístup k 5G sítím v Evropě nezakázala.
Zdroj: ZDnet