Fermiho paradox: Kde jsou mimozemšťané a proč zanikají civilizace?

Každý z nás se někdy podíval na hvězdy a zeptal se sám sebe: Je tam někdo? Jsme tu sami? Těžko říct. Je pravda, že když se na tuto věc podíváme z čistě matematického hlediska, nedává to smysl. Můžu tu na vás hodit hodně čísel s ještě víc nulami, ale omezím se na jedno. Měly by existovat desítky milionů obyvatelných planet. Takže, kde jsou mimozemšťané?

Právě tuhle otázku si v roce 1950 položil Italský fyzik Enrico Fermi a to, co jsem teď popsal je značné zjednodušení po něm pojmenovaném Fermiho Paradoxu. Paradox v tomto kontextu znamená rozpor mezi dvěma fenomény, který sledujeme, ale nedovedeme ho s našimi znalostmi vysvětlit. Nejprve ale musíme udělat malou odbočku.

Obrázek: Fermiho paradox: Kde jsou mimozemšťané a proč zanikají civilizace?

Někde by tam měl být život. Matematika to ukazuje a vše tomu nasvědčuje. Ale důkazy zatím nemáme. Foto: Unsplash

Co potřebujeme pro vznik života?

Co potřebujeme, aby vznikl život? Jednoduchá otázka a jeví se jednoduchá odpověď – kamenná planeta obíhající kolem hvězdy ve správné vzdálenosti, aby byla na povrchu kapalná voda ideálně s atmosférou, díky které bude moct život postupem času vystoupit i na povrch. Ale zeptám se i jinak, není trochu hloupé očekávat, že život musí všude vypadat jako my? Neodvažuji se ani spekulovat, jak všemožně může život vypadat, založený na úplně jiném základu než my. Nic neříkám, ale taky nám evoluce mohla dát třeba křídla. Vůbec bych se nezlobil.

Usnadněme si to ale. Pokud budeme vycházet z perspektivy naší planety a předpokladů pro život podobným naší Zemi, dojdeme nevyhnutelně k nelogickému konci. Každá civilizace je expanzivní. Viděli jsme to na zemi a viděli jsme to během závodu o Měsíc. Dá se očekávat, že vyspělá civilizace bude pokračovat dál v honbě za nerostnými zdroji energií nebo něčím jiným a nevyhnutelně ji dojde nejprve její planeta, potom energie jejich hvězdy, a tak se budou muset obrátit na jiné hvězdy.

Obrázek: Fermiho paradox: Kde jsou mimozemšťané a proč zanikají civilizace?

Pro vznik života podobného tomu našemu je zapotřebí voda v kapalné podobě a kamenná planeta. To ale není zdaleka všechno. Foto: NASA

Zase je poněkud hloupé si myslet, že budeme chápat motivy civilizace, která disponuje technologiemi, umožňujícími mezihvězdné cestování. Dá se ale skoro jistě očekávat, že každá civilizace potřebuje rostoucí množství energie. Pozorujeme to sami na sobě. Dřevo –> uhlí –> jaderné elektrárny. Přeci jen teď pochopitelně nemluvíme v řádech stovek ani tisíců, ba jednotek milionů let. Jenže teď jsme právě narazili na druhou část našeho paradoxu.

Vesmír je mnohem starší než život na Zemi

Vesmír existuje již 13,5 miliardy let a život na Zemi zhruba 3,5 miliardy let. Z toho jasně vychází, že některé civilizace by měly mít poměrně velký náskok. Nedává smysl, proč by za tak nesmírně dlouhou dobu nějaká civilizace nestihla kolonizovat celou naši Galaxii.

Obrázek: Fermiho paradox: Kde jsou mimozemšťané a proč zanikají civilizace?

Vezměte si, jak rychlý vývoj jsme zaznamenali jako civilizace. 10 tisíc let zpátky jsme byli v jeskyních, 250 let zpátky se objevil parní stroj a začala průmyslová revoluce a překotný vývoj a hodně lidí už bylo naživu, když se prvnímu člověku povedlo před 60 lety vyletět do vesmíru a chvíli potom jinému chodit po Měsíci. Ve srovnání s předchozími miliardami tyto působí zcela úsměvně. Na tuto otázku existuje jediná, velice nepříjemná odpověď. Musí existovat něco, co životu zabraňuje, aby se rozvíjel dál.

Dinosauři měli smůlu. Jak daleko je ve svém vývoji lidstvo?

Představte si schody. Na prvním stupni najdeme nějakého prvoka, tu nejjednodušší formu života, co existuje, úplně nahoře by pak byla civilizace na úrovni bohů, něco, co si ani nejde představit, ovládající celé galaxie. Kde jsme na těchto schodech my? Někde uprostřed? Pochopit, kde na těchto stupních se nacházíme je zcela klíčové, pro objasnění naší otázky a odpovědi jsou v zásadě dvě a ani jedna není příliš uklidňující.

První možnost je, že jsme měli neuvěřitelné štěstí a něco, co jsme v minulosti udělali/prožili se většině civilizací nikdy nepovedlo. Nabízí se hned několik bodů, kdy k tomuto mohlo dojít. Pár jich je už v dávné historii, ale za všechny zmíním jednu. Kdyby před 65 miliony let jeden asteroid letěl o pár hodin později, tak by se místem, kde tohle teď čtete, proháněli dinosauři.

Obrázek: Fermiho paradox: Kde jsou mimozemšťané a proč zanikají civilizace?

Evoluci již vědci popsat dokáží, okamžik vzniku života zatím nikoliv. Foto: Freepik

Daleko uchopitelnější souvislosti se ale objevují až v nedávné době. Jeden příklad za všechny, Karibská krize. Nechybělo moc a vyhladili bychom se. A upřímně, měli jsme tehdy až děsivou kliku. Aby toho nebylo málo, pořád nevíme, jak vzniká život. Evoluci jsme již celkem pochopili, ale stále nevíme, co bylo tím prvním impulzem.

Obrázek: Fermiho paradox: Kde jsou mimozemšťané a proč zanikají civilizace?

V historii se našla řada momentů, kdy stačilo špatné rozhodnutí několika málo osob a mohlo dojít k zániku civilizace. Foto: Pixy

Druhá možnost je však ještě horší, je možné, že podobných civilizací jako je ta naše je ve vesmíru mnoho, ale zlikvidují se svým chováním. Nabízí se koncepty jako globální oteplování, ale i spousta technologií, o kterých ještě nemáme ani ponětí a které se vymknou kontrole. Nanotechnologie, vyspělá AI nebo jednoduše forma většího konfliktu.

Jak už řekl Einstein: „Nevím, s čím se bude bojovat ve 3. Světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“ Protože, co si budeme, ani ty jaderné zbraně jsme zatím úplně nedořešili a stále stačí „zmáčknout to červené tlačítko.“

Velký filtr nás může zastavit i zničit

Těmto událostem říkáme velké filtry. Velký filtr je událost, která je nějakým způsobem náročná k překonání. Pokud na ní civilizace narazí, její vývoj se zastaví, v horším případě se sama zničí. Přičemž možností, kde se nachází, je daleko víc a mohl bych se celý tenhle článek věnovat jen jim.

Je tu ale ještě jedna odbočka, která souvisí s druhou možností, ale je ze všech možná nejvíc znepokojivá. Jak jsem už psal, nedává smysl, proč ještě neexistují velké civilizace. A upřímně, pokud existují, bylo by lepší na ně nikdy nenarazit. Pokud budeme vycházet z historie lidstva, tak kolonizátoři nikdy nebyli zrovna ohleduplní vůči těm, na které v nových světech narazili. Přijeli pro přírodní zdroje a původní obyvatelstvo považovali za jejich součást.

Obrázek: Fermiho paradox: Kde jsou mimozemšťané a proč zanikají civilizace?

Mimozemská civilizace by s námi nemusela mít zrovna přátelské úmysly. I kdyby se lidstvo vydalo ke hvězdám, bude čelit řadě problémů – po čase si s lidmi na Zemi přestane rozumět. Foto: Freepik

Mohli byste namítnout, že mimozemšťané budou na daleko vyšší kulturní úrovni než my, jenže problém je, že vývojová propast mezi námi by byla pravděpodobně tak ohromná, že by se na nás koukali zhruba tak, jako my koukáme na mravence a asi už víte kam tím mířím. Když lidé vykácí les, tak příliš nehledí na to, zda mravenci přežijí. Nezbývá než doufat, že mimozemšťané mají zatím přírodních zdrojů dostatek a nebudou potřebovat ty naše.

Proč by s námi mimozenšťané měli chtít komunikovat?

Možností je ale víc, třeba jsme pořád nepochopili, jak chápat život. Zase zde narážíme na naši aroganci, proč by mimozemšťané s námi chtěli komunikovat? A proč s námi, a ne třeba s delfíny? Co když komunikují formami tak abstraktními, že si je ani neumíme představit a nějaké elektromagnetické vlny jsou pro ně jako obrázkové písmo v jeskyních?

Obrázek: Fermiho paradox: Kde jsou mimozemšťané a proč zanikají civilizace?

Rychlost světla je v měřítku Země velmi rychlá. V měřítku galaxie je až úsměvně pomalá. Proč není možné překonat rychlost světla? Foto: Unsplash

Navíc, toto záření vysíláme zhruba těch 50 let, co se nějak dovedeme dostat do vesmíru. To znamená, že naše stopa už zasáhla „úctyhodných“ 0,00005 % Mléčné dráhy. Aby toho nebylo málo, i pokud by teď hned nějaká civilizace zaznamenala tento signál, potrvá dalších 50 let, než se dočkáme jakékoliv odpovědi. Stále je zarážející si uvědomit, jak strašně pomalá rychlost světla je.

Fermiho paradox aneb lidstvo je stále na počátku vědění

Takže nevíme. Docela špatná odpověď po 5 minutách článku. Je pravda, že pokud bychom narazili na život na jiné planetě, šlo by o největší objev v historii lidstva. Museli bychom fundamentálně překopat chápání světa kolem nás, ale na druhou stranu, překopáváme často.

Pořád to není tak dlouho, co jsme si mysleli, že je Země středem vesmíru a oponenty upalovali. Ale tak to už je úděl poznání a vědy. Věci, které nám teď přijdou naprosto jasné, jsou možná fundamentálně špatně, ale s naší úrovní vědění si myslíme, že máme pravdu. Nezbývá než překopávat, dokud, jednou možná, nebudeme na tom posledním stupínku.

Zdroje: QuantaMagazine, inSmart.cz

100 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Darius

Každá civilizace není expanzivní. Ale v tomhle máte pravdu – dívají se na nás jako na mravence a komunikovat s námi nebudou. Za mnoho let se přiblíží jiní, kteří nám budou blíž a pak dojde ke kontaktu.

Petr

Ne, nemá pravdu, žádná civilizace se na nás nedívá. Pravděpodobnost, že se civilizace potkají v těch miliardách let ve stejném „okamžiku“ už samotná není převeliká, natož pak to, aby zvládla překonat milion světelných let (takže několik milionů let letu!!!), a ještě nás v těch biliónech objektů našli…Vesmír je tak rozlehlý,… Číst více »

Jaromír

A jak víte, že už známe všechny fyzikální zákony? Já bych si to nedovolil tvrdit, byla by to totiž troufalost. Co lidstvo vědělo před několika tisíci lety? A co bude vědět za několik tisíc let, jestliže mu bude poskytnuta šance se dále rozvíjet?

Josef Potr

.

Josef Potr

Z čistě matematického hlediska, z hlediska vědecké funkce „matematická pravděpodobnost“ je nepravděpodobné, že někde ve vesmíru existuje další život. Sluncí je ve známém vesmíru asi 10 na 20, planet tedy 10 na 21 (asi tak nějak). Je současným biologickým dogmatem, že život začal na úrovni RNA. K tomu si dovolím… Číst více »

Milan

Zřejmě jste ovlivněn náboženstvím, ke kterému jste konvertoval. Že vyspělejší civilizace nemá ohledy k nižším, ukazují jasně dějiny. A to s darwinismem nijak nesouvisí. Jinak Darwin se v mnoha ohledech mýlil, ale v jádru má pravdu.Tvrzení, že homo z pleistocénu je fyzicky stejný jako my je přinejmenším zarážející a neinformované.

IGCT

Opravím váš příspěvek: „Technická vyspělost není totéž jako duchovní vyspělost.“ Duchovní úroveň lidí je jakoby vývojový stupeň tříletého děcka, které neví, co dělá.

Josef Potr

Pane Milane, prosím informujte se někde, že nejstarší kostěné pozůstatky člověka – asi 150 až 2OO tisíc let staré jsou k nerozeznání od současných koster. Biologové tvrdě zaútočili na otázku původu člověka, když se jim naskytla možnost sekvencování DNA. Zkuste si někde najít výsledky (stačí Wikipedie). Lidstvo je maximálně homogenní.… Číst více »

Stanik

Geneticky se lišime, je to dokonce vidět, ale oproti našim příbuzným primatum to jsou snad jednotky procent.
m

George

evoluce člověka samozřejmě neustále probíhá. Nedávno se třeba přišlo na to, že spousta lidí má o jednu velkou žílu v ruce navíc. To je dáno potřebou většího krevního zásobení ruky, z důvodu větší preciznosti, větší citlivosti …

Josef Potr

Samozřejmě, že jste mimo realitu. Ta žíla v té ruce je vyvinutá u každého dítěte. Až s dospělostí zaniká. Teď se zjistilo, že ne u každého. Ale to proboha, nemůže být důkaz evoluce – evoluce je vznik nových znaků a ne toho co má každé dítě. Žádná preciznost, žádná citlivost,… Číst více »

Jaromír

Myslím si, že evoluce v každém případě probíhá, jen se na ní nemůžeme dívat v průběhu staletí, ale spíše desítek tisíc až stovek tisíců let. U člověka je typickým znakem evolučních změn, velikost mozku, chrup, vzpřímená postava a další drobné změny, jako například ztráta ochlupení. Rychlost změn se ale může… Číst více »

lesov

Tomu bych i věřil. V dnešní době atomizace společnosti a singls, se precizní ruka hodí. Kvůli práci to být nemůže. ?

Kristina Pečlová

Máte pravdu, že evoluce člověka stále probíhá. Na začátku vývoje vypadal zcela jinak a v budocnosti se také změní. Některé fyziognomické znaky dneška nejdou srozumitelně vysvětlit, např. hladké svalstvo srdce, nebo přeměna hrtanu u dospívajích chlapců.To už je připravováno na budoucnost. Poznatky z duchovní vědy a antroposofické medicíny.

Josef Potr

Kristinko, zkuste si nalistovat WIKIPEDII. Tam je jasně uvedeno, že kosti nejstarších lidí jsou k nerozeznání od současných. Stejně další důkaz, absolutní homogenita lidské DNA dokazují, že člověk moudrý se od svého objevení na zemi fyzicky nezměnil. Něco jiného jsou vymřelé druhy rodu člověk. Ty ovšem všechny vymřely nejpozději 400… Číst více »

Stanik

Jak vysvětlit barvu kůže?

Jirkal Jan

Pepo dovolím si nesouhlasit s tím co říkáte. Život ve vesmíru he víc než pravděpodobný !!! I na naši planetě žijí tvorové a mikroby tam kde by člověk nepřežil. Musíme si jen uvědomit ze život na jiné planetě a odlišných podmínkách muže vypadat úplně jinak!!! Otázka podle mě zní ?… Číst více »

Josef Potr

Já zde argumentuji vědeckou metodou, matematickou pravděpodobností, podle které je vyloučen vznik jiného života – to je přece jasně dané.
Vůbec nezpochybňuji vaše přesvědčení, že život musí být, ale to je vaše nevědecká soukromá představa, vaše víra.

Jaromír

Vaše víra je to, že se domníváte, že je vesmír konečný. To co dnes víme, a My známe jen mikroskopický zlomek vesmíru, je to, že existují miliardy galaxií. I teorie o velkém třesku, je pouhá teorie a nic víc. Jsme na začátku získávání informací o vesmíru a tvrdit, že nikde… Číst více »

Josef Potr

Ale já netvrdím, že život jinde není. Já jen tvrdím, že když použijete vědeckou teorii „Matematická pravděpodobnost“ a dosadíte do ní pravděpodobnost vzniku RNA,DNA, buňky, vznik výměny látkové, vznik replikace, pravděpodobnost nekonečně konverguje k nule.
Zvlášť pro RNA, DNA, bílkoviny je snadné pravděpodobnost jejich vzniku modelovat.

Láďa

Když je to matematicky nepravděpodobné, jak je možné, že k tomu u na naší planetě došlo?

Carlos

Ty si opravdu nepolepšitelnej VŮL!!!

Lukáš Műller

Vy zde rozhodně neargumentujete ničím vědeckým 🙂 pokud by tomu tak bylo, tak zde necitujete Wikipedii, lol…. Wikipedie je místo, na kterém může kdokoliv napsat cokoliv a nikdo neověřuje zdroje. Proto není třeba uznávána jako zdroj pro diplomové práce .) Jinak k tomu, co jste psal. Musím zklamat Vaší představivost,… Číst více »

Josef Potr

Rád bych se od vás nechal poučit. Ale ve vašem příspěvku jaxi postrádám jakékoliv špetky logiky. Třeba, co znamená :“Vámi zmíněné paradigma molekul a celkové kvantifikace hmoty schopné tvořit jednoduché řetězce RNA, je založeno na NEPOTRVZENÉ zprávě.“ Vy prostě tomu nerozumíte. RNA a DNA jsou vystavěny na řetězci (u DNA… Číst více »

Stanik

Matematika říká že neměl vzniknout, ale žijeme.
Potkat se s mimozemšťany se nám v prostoru a čase nepovede, dřív zaniknem. Stejně jako ty starší typy hominidu. Ale vesmir a možná i život na této planetě bude pokračovat bez nás.

Meli

Zajímavé je že ani lidský mozek není schopen pochopit jak velký je vesmír , ale ty jsi to spočítal jsi borec 😀

Zdeněk

Dnes ve 21.století však přemýšlíme o klonování lidí,pěstování lidských orgánů a o nových zákrocích v estetické chirurgii. Pokud budeme v budoucnu kolonizovat Měsíc ,Mars a asteoridy,přeneseme veškerý lidský nešvár i do nových končin,kam lidé vstoupí. Pokud i toto, mnohem vyspělejší mimozemská civilizace ví,tak je jasné,proč s námi nenavazuje kontakt. Představa,že… Číst více »

Josef Potr

Kolonizovat Měsíc, Mars jsou nesmyslné představy, v současnosti na Zemi máme problémy s přelidněním, změnou klimatu, dochází suroviny, v neposlední řadě clovid – co na to slavná věda, navzájem se hádají a lidé umírají. A pokud by k takové kolonizaci došlo, tak jak by to probíhalo? To by do raket… Číst více »

Kristina Pečlová

Nemáte pravdu, že vývoj lidí po fyzické stránce neexistuje. V prehistorických dobách vypadali lidé jinak než dnes; ale to vám žádná materialistická věda, která lpí na „důkazech“ nedokáže. Např. ve staré Atlantidě mělo rané lidstvo měkké, chrupavčité kosti, proto se nemůžou najít žádné vykopávky ze starších dob.

Karel

Z čistě matematického hlediska je tedy rovněž nepravděpodobné, že existuje život na Zemi.

Carlos

V dnešní době tvrdit i když jste to chtěl podat přímo intelektuálně, že v celém vesmíru neexistuje žádný život a že lidstvo je tedy nejvyšší forma života, dle Vašich úvah, může napsat jedině arogantní a samolibej BLBEC!!!

aabbcc

on ale pise, ze jsme byli stovreni asi 200 tis let zpet.

Ludek

Prominte ale je to blbost o pisete. Prave naopak matematicky je velice pravdepodobne, ze ve vesmiru je plno zivota.Ve viditelnem vesmiru, coz je na vsechny strany asi 38 miilard svetelnych let je podle nejnovejsich odhadu nekolik bilionu (tisic miliard) galaxii a kazda galixie ma stovky miliard hvezd.Tak si spocitejte kolik… Číst více »

Petr Krajáč

Pro diskuse na uvedené téma je nejdříve nutné se zbavit svého antropocentrismu a přestat tedy poměřovat a posuzovat život, jistě v kosmu hojně se vyskytující, podle našich kritérií. Dále je třeba stále myslet na faktor rychlosti světla, který velmi limituje případnou komunikaci mezi inteligentními formami života v kosmu. V neposlední… Číst více »

Zdeněk

Jak víme,existuje až zatím vypočtených 11 až 17 dimenzí.Pokud toto propojíme s našim známým časoprostorem a s našim vesmírem,je zde něco,co v dlouhodobém kontextu nikdo z nás nemůže reálně pochopit. Vesmír je relativně nekonečný a díky tomu vše,o čem my lidé uvažujeme,nemůže dávat dlouhodobější smysl. Před stovkamy lety se tvrdilo,že… Číst více »

Josef Potr

Pane Zdeňku, vy zvlášť byste se měl učit, když tvrdíte takovou volovinu jako: „Před stovkamy lety se tvrdilo,že Země je placatá.“ V našem evropském prostoru od nejstarších Řeků se vědělo, že Země je kulatá. To si laskavě zjistěte! Že je Země placatá to bylo přesvědčení zaostalých indiánských kultur. Naši předkové… Číst více »

Carlos

Koukám ty máš na všechno odpověď a ostatní jsou asi volové viď? Snažíš se tu kecat jak z katedry, přitom se tu akorát ztrapňuješ. Bůh nás chraň před takovejma aktivníma všeználkama jako seš ty!!!

Josef Potr

Pokud tvrdíte že :“V neposlední řadě je také nutné si uvědomit, že během doby existence námi pozorovaného vesmíru se možná odehrálo již nespočet historií sebereflektujících forem života“
tak byste měl doložit důkazy, jinak vaše tvrzení je stejně jako tvrzení, že existuje zakletá Šípková Růženka, která čeká na nebojácného rytíře.

IGCT

Tak, a to, nad čím Fermi špekuloval v 50 letech, je pravdivé. Ne, opravdu nejsme ve vesmíru sami. A samotné mimozemské civilizace o sobě dávají vědět, ale nezasahují do našeho rozhodování. To jenom mocní tohoto světa a „vědci“ tahají lidi za nos a brání tomu, aby pravda vyšla najevo.

radka

Teď zrovna čtu knihu Mimozemšťané – Steven M. Greer, MD, není to beletrie, ale svědecké výpovědi, v knize uvádí, že existují supertajné skupiny, dokonale skryté před všemi prezidenty a světovými vůdci(cabal), které provádějí černé operace za účelem reverzního inženýrství mimozemských technologií, přináší zjištění o největším zakrývání pravdy v novodobé historii… Číst více »

Zdeněk

Jedna z vládních hypotéz tvrdí,že se uskutečnil mezinárodní kosmický let ,šlo o APOLLO 20.Našli na Měsíci přímo obrovskou kosmickou mezigalaktickou loď.Na její palubě se měli najít mumifikovaná těla humanoidních bytostí. Otázkou zůstává,zda li je tomu tak. Mimozemšťané-označení:EBE Extraterestrial biology entity(mimozemská biologická entita) Skupina MJ 12,program blue book,atd. Pozorování UFO jak… Číst více »

Mirda

dokonce jsou mimozemšťani mezi námi,jasný příklad je Josef Potr.Ten je tak chytrej,že nemůže být ze země.

Josef Potr

Josef Potr není mimozemšťan. Je jen starý a tudíž zkušený. Plná léta jsem prožil v reálném socialismu, společnosti zamořené kolosálními nevědeckými fakty, které byla předkládány jako výdobytky pravé a jen pravé vědy. Bohužel dnešní společnost, řekněme z 80% procent ta nevědecká fakta přijala, některá popravdě opustila, ale nahradila je jinými.… Číst více »

Kristina Pečlová

Ano, je to skutečnost, až na to, jak píšu výše, zaměření se na mimozemšťany je účelové kvůli odvádění pozornosti. Z okultních zdrojů jsou známy zdroje, ze kterých berou elity své vědomosti.

Václav Šafr

Každý čte, co si zaslouží. Ostatně takový výplach mozku také není šptná technolige. Za vědu se dnes považuje fantasmagorie, a mne jenom fascinuje, kolik lidí si slátaniny kupuje.To je ostatně, jediný smysl, se kterým do toho tepsavec jde: byznys!

Josef Potr

Člověče, vzpamatujte se! Jak můžete napsat že mocní tohoto světa nás tahají za nos. V rozvinutých státech, USA, Evropa se mocní mění podle výsledků voleb a tvrdě, nepřátelsky na sebe jednotlivé garnitury útočí. Jakákoliv nepravost, tajnost jedné strany je okamžitě využita k boji pro druhou stranu. A když druhé strana… Číst více »

Martinko

asi tak , a to se nebavíme o tom kolik peněz by takový „objevitel“ dostal od bulváru od Moskvy , Peking až po New York. Tady je poměrně slabá ta „konspirace“ , při tom množství lidí a vidině penízků ?

Kristina Pečlová

Mocní, kteří vzcházejí z voleb jsou jenom loutky těch, kteří ovládají svět. Ale pokud někdo nechce přijmout poznání, že okultní svět má své dalekosáhlé působení, nelze se více rozepisovat.

lesov

Vy asi netušíte, co znamená výraz „mocní tohoto světa“. Myslíte Bidena, Putina, Zemana a další figurky na provázku? ?

Kristina Pečlová

Je to právě naopak; „ti mocní“ jsou právě ti, kteří ovládají nové technologie a chtějí, abychom věřili na mimozemšťany. Občas jim něco unikne navenek.v okultismu se tomu říká „osmá sféra“.Odvracejí pozornost, aby mohli lépe skrytě vládnout.

Jiří

Ten klaun v jaderném hřibu je dobrý vtip.

Michal

Super postřeh!

hora

:)) klaun Šáša

Martinko

jo opravdu tam je

ijt

Já si myslím,že velkou nadějí nejen lidstva,ale i jiných ,,civilizací,, je využití temné energie a temné hmoty.Až je tedy budeme znát natolik,že půjdou využívat. Je jich ve vesmíru odhadem 95%,jsou ,,rovnoměrně,, rozmístěny po celém vesmíru a tak otázky potřeby energií a hmot jsou tímto vyřešeny. Navíc jsem přesvědčen,že vesmír je… Číst více »

lesov

Zatím nedokážeme překonat odpor k sobě navzájem. Rychlost světla je z oblasti scifi. Je to, jakoby chtěl mravenec přestěhovat Cheopsovu pyramidu na Měsíc, za jednu vteřinu, nedejbože za sekundu. ???

Michal

A nejsme jenom žrádlo?! Až zas jednou poletí kolem?

Větrník

Není zapotřebí fantazírovat až tak daleko, inteligence může být obsažena i v energii a komunikovat s takovou civilizací bude asi velmi těžké i vzhledem k tomu, že zájem by byl jen na naší straně. Je zapotřebí však vzít dosavadní artefakty na přibližné naší úrovni a na nich stavět své poznání.… Číst více »

radka

Lidstvo je na planetě Zemi na pokraji sebedestrukce. Hrozby nukleárních válek, chemických a biologických zbraní, změny globálního klimatu, velké množství zbraní jak na Zemi tak ve vesmíru, chamtivost korporací, nafouknuté armádní rozpočty a agrese, zatajování technologií, ktzeré by dokázaly změnit život na planetě k lepšímu, obrovské rozdíly mezi chudými a… Číst více »

Kristina Pečlová

 „…pořád nevíme, jak vzniká život. Evoluci jsme již celkem pochopili, ale stále nevíme, co bylo tím prvním impulsem.“ Tak to je tedy nesporná pravda; ale co s tím? Musíme se obrátit ku pravdě na druhou stranu, tam kde končí svými možnostmi přírodovědecké poznání a za jejími hranicemi pokračuje poznání duchovní,… Číst více »

Meli

Není to jen možná , je to 100% že jsou i jiné civilizace není o čem diskutovat. Vím že mnoho lidí má slepené oči když důkazy má před sebou. (1) US Navy confirms UFO videos are the real deal – YouTube Je jen otázka času kdy ho sestřelí a pak… Číst více »

lesov

Podle dobových zpráv a i obrazů, už sem lítají tisíce let. Kde jsou ty důkazy? Jestli jsou tak dokonalí, tak se sestřelit nedají, držko! ?

Jan

Já myslím, že je vše jinak. Život ve vesmíru je zřejmě skutečně dost běžný. Ale rozumný živit, to je něco zcela jiného, Jsem přesvědčen, že rozumný život je omyl, omyl evoluce, omyl „softvéru“ nebo prostě nějaký jiný omyl. Proto je zřejmě ve vesmíru možná jen několik rozumných civilizací a ty… Číst více »

Dan

Když pomineme něco co by mohlo fungovat na bázi neutrin, temné energie apod. Tudíž něco co se stěží dá nazvat životem v tom smyslu který známe a s čím se absolutně míjíme a i když to je všude kolem nás tak to nedetekujeme. Když se zaměříme na molekulární žíivot jak… Číst více »

Zdeněk

Plně souhlasím se vším,co zde je uvedeno. Jsme v reálu pouhými neandrtálci na počátku něčeho mnohem většího.Náš technologický a morální kodex je zatím stále v plenkách a záleží jen na nás,jak ho dokážeme jako lidé ,společně využít k něčemu dobrému. Pokud chceme navázat kontakt s jinou mimozemskou rasou či s… Číst více »

Janek

Jenze se díváš moc na Star trek

Mašek

a proč si myslíte že existuje planeta s něčím takovým jako jsou lidé,můžou existovat miliony planet s florou a faunou bez chytráků jako jsme my,tim pádem žádná odpověd nikdy nepřijde,a ty planety přežijí

Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback