Po vstupu do atmosféry Marsu přišla dlouhá odmlka. Po více než hodině se nyní konečně zdá, že přistání bylo úspěšné. Čína tak podle tvrzení státních médií úspěšně přistála na Marsu, kterému doposud dominovaly rovery z produkce americké NASA.
Po vstupu do atmosféry mělo přijít 7 minut hrůzy, kdy nemělo velení mise spojení s landerem sondy. Podobně tomu bylo u mise Perseverance, odkud pojem pochází. U čínské sondy se však zpráva o úspěšném či neúspěšném přistání výrazně protáhla. Žádná země nemá srovnatelné zkušenosti jako americká NASA a čínský režim je na tom s transparentností o poznání hůře. Zatímco NASA si po dekádách vesmírného programu věřila, u Číny šlo o historicky první pokus o dopravení roveru na povrch jiné planety.
Čínská mise odstartovala v rámci ideálního postavení Marsu a Země na konci července 2020. 5 tun vážící sonda letěla k Marsu 202 dní a po příletu v únoru letošního roku zůstala na oběžné dráze planety. Po pečlivé analýze došlo k nasměrování a přistání až nyní. Čína tak zvolila jiný přístup než NASA, jejíž rover sestoupil na povrch planety okamžitě při příletu k planetě.
For reference on what might be going on right now.. (Graphic via @Cosmic_Penguin ) https://t.co/Ze3AWv80vV pic.twitter.com/3WypJuPET3
— Gene J. Mikulka (@genejm29) May 14, 2021
Rover čekal podobný sestup jako vozítko Perseverance. Na nákresu lze spatřit jednotlivé kroky.
Rover je na povrchu, je ale v pořádku?
Lander sondy Tianwen-1 (Tchien-wen) s roverem Zhurong (Ču-žung) úspěšně přistál na Marsu krátce po páteční půlnoci. Po dlouhém čekání to potvrdila čínská CGTN (zpravodajská televizní stanice státní společnosti China Central Television). Zpráva o přistání je velmi stručná a bez detailů o stavu roveru. Čína pouze hlásí úspěch. Další informace vám přineseme již brzy.
#BREAKING China's Tianwen-1 probe lands on #Mars pic.twitter.com/gtzFwlpgot
— CGTN (@CGTNOfficial) May 15, 2021