Amazon Sidewalk se brzy stane obří Wi-Fi sítí s miliony přístupových bodů. Internetový gigant využije Wi-Fi sítě a Bluetooth zařízení svých zákazníků k vytvoření jedné supersítě. Jaký bude mít účel a proč se postup společnosti mnohým nelíbí?
Podobně jako Apple, i Amazon chce vybudovat rozsáhlou síť založenou především na Wi-Fi, Bluetooth a dalších rádiových signálech a standardech. V praxi se tak router každého uživatele, případně každé zařízení Amazonu se zmíněnými standary může stát součástí sítě a pomoci tak vytvořit mesh síť s velmi dobrým pokrytím.
Jak funguje Amazon Sidewalk?
Síť bude sloužit pro produkty Amazonu jako záložní možnost připojení a zároveň bude umožňovat snadné připojení zařízení i v takových místech, kde je špatný signál vlastní sítě uživatele. Využít podle Amazonu půjde vedle sledování polohy pomocí zařízení ve stylu Apple AirTag také k propojení IoT zařízení ve stylu chytrých zvonků a dalších krabiček. Pomoci má také v případě výpadků signálu.
Apple využívá Bluetooth svých iOS zařízení pro detekci polohy chytrých AirTagů (malých zařízení sloužící k lokalizaci věcí). Pokud se v okolí AirTagu nachází iOS zařízení, klíčenka je schopná zjistit a odeslat informaci o své poloze. Do jisté míry tak jde o podobný koncept jako v případě Amazonu.
Uživatelé se podělí o svá data, naštěstí s omezením
Společnost Jeffa Bezose uvádí, že maximální povolená rychlost přenosu pro jedno zařízení bude omezeno na 80 Kb/s, což je pro zařízení jako zvonky a nejrůznější senzory více než dostačující. Zároveň s tím platí limit 500 MB přenesených dat na jednoho zákazníka služby Sidewalk.
Podle Amazonu je vše bezpečné, dostatečně šifrované a zákazníci se nemusí bát o bezpečnost svých sítí. Podobně u jakékoliv služby 3. strany je však obezřetnost na místě. Přinejmenším další připojené zařízení v rámci sítě dokáže síť teoreticky zpomalit i přes všechna omezení.
Jak zlepšit signál Wi-Fi sítě? Zabijákem jsou akvária i tlusté zdi, pomůže správné umístění routeru.
Amazon čelí kritice
Svou Wi-Fi a další konektiviru Amazonu samozřejmě poskytnout nemusíte. Společnost se však zákazníků v USA na souhlas se zapojením do Amazon Sidewalk neptá, ale dává jim možnost vypnout ji. Kdo nedá výslovný nesouhlas, bude automaticky vnímán jako souhlasící zákazník.
Podobně před lety přistoupila ke svému konceptu Wi-Fi sítě společnost UPC s projektem Wi-Fi Free. Routery zákazníků se staly hotspoty pro připojení dalších uživatelů UPC na cestách. Ve větších městech jste se tak mohli snadno připojit zdarma k internetu na řadě míst (pokud jste byli zákazníky UPC a měli příslušné loginy).
Počin Amazonu dává v mnoha ohledech smysl a bude zajímavé sledovat, jaké možnosti novinka zákazníkům přinese. Očekávat lze vedle snadnější připojitelnosti chytrých zařízení k internetu také rozšíření nejrůznějších trackovacích náramků a klíčenek.
Byl bych daleko raději, kdyby se budovaly veřejné IoT sítě, vyhrazené pro tato zařízení… Bohužel situace je taková, že nic takového neexistuje a třeba v Česku jsou tyto sítě v podstatě nabízeny jen velkoobchodně pro firmy…
No kdyby se našel nějaký možný formát jak do toho zapojit lidi ze zájmem o IoT a vybudovat tak vlastní síť přes republiku nemyslím si že by by cena HW byla drahá a vyčlenit pro to kapacitu z vlastní sítě internetu a bylo by to dobré řešení
Ano jistě… třeba zařízení typu Raspberry nebo ESP32 jsou pro to jak dělaná. Ale chtělo by to přednabízet řešení, třeba domácí meteostanice jako stavebnice (ideální na chatu nebo na zahradu). V současnosti si musíte k takovému zařízení kvůli poslání pár datových čísel připojit třeba mobil, aby vám tam udělal hotspot,… Číst více »