Hliník je ceněným prvkem v mnoha ohledech. Je pevný, odolný proti korozi, vodivý a taví se při nízkých teplotách. Hlavní výhodou je ale pro konstruktéry především jeho nízká hmotnost. Vědci nyní přichází s objevem extrémně lehkého krystalického hliníku, který plave.
Za objevem stojí využití modelu krystalické mřížky diamantu. V té američtí a ruští vědci nahradili atomy uhlíku atomy hliníku uspořádanými do tvarů čtyřstěnu. Vznikl tak materiál s extrémně nízkou hustotou a vysokou pevností.
Výsledný krystalický hliník dosahuje hustoty pouze 0,61 gramů na krychlový centimetr, což je při srovnání s běžnými 2,7 gramy slušný rozdíl. Pro srovnání, ocel má hustotu kolem 7.75 gramů na centimetr krychlový.
Nový hliník plave a ani nemusí mít tvar lodi
Nový materiál navíc díky své nízké hustotě plave na vodě, což hliník v běžné formě nedokáže (voda má hustotu 1 gram na centimetr čtvereční). Nový materiál by měl nalézt uplatnění při cestách do vesmíru, v medicíně, elektronice a dokonce by se měl podle výzkumníků objevit v automobilech. Obzvláště při cestách do vesmíru, kdy každý kilogram navíc zvyšuje náklady, by bylo využití na místě.
Než se však dočkáme využití materiálu v praxi, bude to ještě několik let trvat. Vědci nyní zkoumají možnosti efektivní výroby nového materiálu a snaží se detailně zdokumentovat jeho vlastnosti. Inovativní je na celém výzkumu především způsob, jakým k tvorbě lehkého hliníku dochází – využití známé struktury a nahrazení jejích atomů za atomy jiného prvku.