„Majitel AirTagu vidí vaši aktuální polohu,“ hlásí notifikace uživatelům iOS zařízení v blízkosti sledovacích čipů Apple AirTag. Snaha o zabránění sledování uživatelů však vytváří zvláštní situace. Varování se totiž zobrazuje i majitelům konkrétních AirTagů nebo známým, kteří přišli na oběd.
Apple AirTag byl jednou z nejočekávanějších novinek letošního roku. Na to, že jde o malou klíčenku, jejímž hlavním cílem je umožnit sledování ztracených věcí, to může znít až překvapivě. Apple však dotáhl AirTag nejblíže k dokonalosti ze všech výrobců podobných lokalizačních čipů. K detekci polohy malého čipu s více než roční výdrží totiž využívá hustou síť Apple zařízení po celém světě. Jakýkoliv iPhone, iPad či iPod se potenciálně podílí na vysledování polohy kulatého čipu.
Ani Apple však není neomylný a AirTag má stále mouchy. Potvrzuje to i zkušenost českého programátora Jana Baráška, který svolil s její publikací na inSmart.cz.
Sleduje mě můj vlastní AirTag
„Před cca 2 měsíci jsem si koupil a korektně spároval AirTagy. Zhruba před týdnem se ale začaly dít podivné věci,“ zmiňuje Barášek. „Nejprve začaly AirTagy hlásit každé návštěvě, že je někdo sleduje (což bych asi pochopil), akorát později začala notifikace vyskakovat i na mém telefonu. Kdykoli teď dorazím domů, tak přijde notifikace, že mě sleduje můj vlastní AirTag, který je fyzicky uložen v peněžence.“
„V aplikaci FindMy jsem proto AirTagy odebral, abych je mohl znovu spárovat… což jsem asi neměl dělat… nyní jsem se dostal do situace, že je sice nikdo nevlastní (nejsou spárované k žádnému účtu), ale ani přesto je nelze spárovat s žádným telefonem a některým lidem v okolí občas chodí notifikace, že je někdo sleduje.“
„Jo, a aby to bylo zábavnější, tak čas od času začnou nahodile zvonit (jediné řešení je pak to, že prostě vyndám baterku). Třeba v metru, když někam jedu. A když se někdo přiblíží, tak mu to na iPhonu otevře stránku, že AirTag někdo vlastní a je ztracený. Ukazuje se to i na mém zařízení, takže ho nevlastní asi nikdo, ale je blokovaný k párování. Asi netušíte, co s tím, že?“
Ani vyhledávač neporadil a chování AirTagů je v tomto případě záhadou.
Apple se snaží chránit soukromí uživatelů
Využít husté sítě aktivních Apple zařízení pro sledování Bluetooth signálu je chytré. Problémem ale očividně zůstává snaha o předvídání chování uživatelů a dále také pokusy o zamezení využívání AirTagů ke sledování lidí.
Pokud totiž svůj AirTag vložíte do kapsy potenciální oběti a ona je uživatelem iOS zařízení, dojde po chvíli k jejímu upozornění. Apple myslel i na situaci, kdy nejde o uživatele iOS. AirTag po 3 dnech ztráty signálu se svým „mateřským“ zařízením začne vydávat zvuky ve snaze upozornit na sebe.
U výše zmíněného případu vše nasvědčuje tomu, že došlo k softwarové chybě, která umožnila odpojení AirTagu od zařízení, ale již nedošlo k deaktivaci sledování jeho polohy. Až Apple vyřeší několik drobností, bude AirTag perfektním řešením pro sledování svých věcí. Zatím se pár much najde…