Krádeže kryptoměn novou metodou. Dejte si pozor na reklamy ve vyhledávačích

Stačí kliknout na reklamu ve vyhledávání či na jakýchkoliv jiných stránkách a ocitnete se na podvodné stránce, která vás připraví o úspory. Google a další firmy totiž uživatele dostatečně nechrání a reklamy nekontrolují i přes jejich nahlašování komunitou.

Podvodníci pokračují v phishingové kampani, která nevyužívá e-maily. Během jediného víkendu tímto způsobem ukradli kryptoměny v hodnotě přibližně 11 milionů Kč. Podvod má jednoduchou formu, která se už několik let nezměnila. Útočníci vytvoří podvodné webové stránky, které napodobují oficiální stránky oblíbených peněženek a burz, jako jsou Phantom App, MetaMask či Coinbase, a zakoupí si reklamy na Googlu.

Obrázek: Krádeže kryptoměn novou metodou. Dejte si pozor na reklamy ve vyhledávačích

Nechcete-li přijít o své kryptoměny, na stránky burz a peněženek nevstupujte z reklam, ale přes přímou adresu či organické výsledky vyhledávání. Foto: Pixabay

Phishing nemusí probíhat jen po e-mailu

Škodlivé webové stránky mají adresy URL blízké originálu, například „phantonn.app“ – adresa URL skutečné služby je „phantom.app“ – a jejich design je rovněž věrně okopírován. Na podobné phishingové podvody už delší dobu upozorňuje komunita kolem kryptoměn. Giganti jako je Facebook a Google však problém efektivně neřeší. Z českých luhů a hájů jsme tu měli např. podvod s Leošem Marešem či ekonomem a odborníkem na Bitcoin Dominikem Stroukalem, kdy podvodníci na inzerovaných falešných stránkách prezentovali fiktivní rozhovor s celebritou propagující „výhodné“ investice.

Jak dochází k samotné krádeži? Podvodníci ukradnou kryptoměny oběti po zadání tzv. passphrase. Pokud oběť navštíví falešnou webovou stránku a provede na ní vytvoření nové peněženky, získá útočník vše potřebné pro budoucí krádež prostředků. V případě, že peněženku vygenerujete z passphrase, útočník získá vše pro převod prostředků z vaší peněženky. Právě v případě peněženky MetaMask nabízí falešná webová stránka možnost importovat existující peněženku. I zde platí, že nepozorný uživatel může snadno přijít o své investice.

Podvodné e-maily neotevírejte: V Česku se šíří nástroj kradoucí kryptoměny. Chcete nakoupit Bitcoin? Udělejte to bezpečně. Jak koupit bitcoiny?

Podvodníkům se vyplatí investovat do reklam

Jak vysvětlují odborníci z Check Point Research, aplikace Phantom App a MetaMask patří mezi nejoblíbenější peněženky pro kryptoměny Solana a Ethereum. Na základě analýzy diskuzních fór na Redditu došli k závěru, že jen za poslední víkend byly ukradeny kryptoměny za přibližně půl milionu dolarů.

Podvodníci přihazují na mnohá klíčová slova v reklamách Google (nákup reklam ve vyhledávačích probíhá formou aukce), což svědčí o tom, jak je tato metoda účinná. Uživatelům lze doporučit, aby při stahování aplikací spojených s kryptoměnami kontrolovali adresu URL a aby placené výsledky vyhledávání v tomto případě úplně přeskočili, aby nevědomky nenaletěli podvodníkům.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší