Skupina vědců z Británie a USA využila principů strojového učení k tomu, aby úspěšně předpověděla predikovala zemětřesení. Experiment by mohl pomoci vylepšit systém včasného varování a zachránit tisíce lidských životů.
Pro geology je předpovídání hrozících zemětřesení jedním ze zásadních cílů jejich výzkumu. Předpovědět lokalitu a sílu těchto přírodních úkazů zatím umíme poměrně špatně a už vůbec ne.
Tým z Los Alamos se zaměřil na zkoumání vztahu malých záchvěvů země se samotným zemětřesením. K analýze zvukových záznamů a seismických signálů využili strojového učení a hledali podstatné souvislosti.
Podle zvukových signálů poznáme sílu zemětřesení
Algoritmus je v tuto chvíli schopen identifikovat a interpretovat zvukové signály, které se dříve mohly zdát jako šum, který se objevil dlouho před otřesy. Výhodou je, že počítač dokáže velmi rychle analyzovat obrovské množství vzorků, což by člověk nikdy nezvládl.
Zvukové signály podle vědců odpovídají intenzitě vznikajícího pnutí v podzemí a lze podle nich odhadnout, jak silné otřesy přijdou a kdy k nim dojde.
Vědci nyní začnou novou metodu testovat v oblasti tektonického zlomu San Andreas, kde dochází k častým otřesům. Získají tak dostatek dat pro vylepšení své technologie a ověří si její fungování mimo laboratoř. Pokud vše půjde jak má, bude nová technologie jednoho dne varovat obyvatele ohrožených oblastí před hrozícím nebezpečím.
Strojového učení využívá i český startup Neuron Soundware, který ve světě uspěl s analýzou zvukových záznamů strojů, kdy je algoritmus schopen poznat blížící se poruchu. Technik tak může včas zakročit a předejít výpadku stroje.
Zdá se, že oblast strojového učení a umělé inteligence nám bude čím dál častěji pomáhat odhalovat vazby, o kterých jsme doposud neměli ani ponětí.
Zdroj: Sciencr