Není jasné, co s Twitterem extravagantní miliardář zamýšlí – pokud vůbec něco.
Akcie Twitteru po Muskově intervenci stouply na hodnotě o přibližně 25-26 %, a miliardář nově vlastní 9,2 % sociální sítě. Musk patří mezi velmi aktivní uživatele, a spoustu novinek z jím vlastněných nebo založených firem publikuje právě zde – spolu s občas kontroverzními komentáři ke všemu možnému.
Podíl má hodnotu 2,89 miliard dolarů.
Free speech is essential to a functioning democracy.
Do you believe Twitter rigorously adheres to this principle?
— Elon Musk (@elonmusk) March 25, 2022
Nejasné cíle
Zakladatel Tesly a SpaceX má na Twitteru přes 80 milionů sledujících. 25. března se jich v rámci ankety optal, zda se Twitter svědomitě drží principů svobody slova; 70,4 % uživatelů odvětilo, že nikoliv. Musk k anketě ten samý den přidal komentář, že její výsledky budou důležité, neupřesnil ale jak.
Ačkoliv informace o Muskově nákupu vyšly na světlo světa až dnes, podíl získal už 14. března – tedy před touto anketou. Není tak jasné, co přesně znamená, a jak Muskovo (tradičně nepříliš předvídatelné) rozhodování ovlivní.
Muskův podíl ve firmě je klasifikován jako pasivní, do jejího chodu by tedy zasahovat neměl. Podle názoru Dana Ivese z analytické společnosti Wedbush ve vyjádření pro CNBC ale může jít o první krok k budoucímu možnému odkupu celé společnosti – nebo získání rozhodujícího podílu.
Svoboda projevu nadevše
Elon Musk je dlouhodobým silným zastáncem svobody slova v její absolutní podobě. Sám je známý kontroverzními prohlášeními, kupříkladu vůči opatřením proti Covidu.
Kvůli svým tweetům se už v minulosti dostal do problémů. Právníci musí předem schválit jakýkoliv jeho twitterový příspěvek týkající se automobilky Tesla.