Obří akvizice Twitteru by pro nejbohatšího muže planety mohla představovat problém i kvůli zahraničním investorům.
Po průtazích a spekulacích kolem nakonec uzavřené spekulace padá Elonu Muskovi na stůl další problém. Podle analýzy Reuters se o akvizici mohou začít zajímat různé americké úřady a národní bezpečnost; mezi zahraniční investory Muska patří princ Al-Valíd bin Talál al Saud ze Saúdské Arábie (cca 30. nejbohatší člověk planety) a královský fond Kataru.
Královské holdingové společnosti vlastněné Al-Valíd bin Találem patří 5,2 % Twitteru už nyní, a i po akvizici si má udržet podobný podíl. Katar do sociální sítě investuje 375 milionů dolarů. Musk také získal 500milionovou investici od Binance, kryptoměnové směnárny, která sama podléhá vyšetřování amerických úřadů.
Problém? Spíš ne
Nutno zmínit, že současní investoři Twitteru rovněž pochází ze zemí, které na svobodu projevu nekladou zrovna vysokou prioritu.
By “free speech”, I simply mean that which matches the law.
I am against censorship that goes far beyond the law.
If people want less free speech, they will ask government to pass laws to that effect.
Therefore, going beyond the law is contrary to the will of the people.
— Elon Musk (@elonmusk) April 26, 2022
Investice od všech tří skupin mohou být pro Muska komplikací; shodlo se na tom 6 právníků specializovaných na regulace, které agentura Reuters oslovila. Zároveň však zdůrazňují, že pravděpodobně nepříliš významnou komplikací.
V USA by se tím zabývala Komise zahraničních investic USA (CFIUS). Riziko, že by kvůli tomu akvizice propadla, je ale podle právníků malá. Podíly investorů nejsou velké, a situaci by mohlo změnit pouze to, že by Musk zahraničním investorům nabídl například křeslo ve správní radě a podobně.
CFIUS je poměrně aktivní agentura, na které se podílí vícero ministerstev a vede ji Ministerstvo financí; zajímala se třeba o plánovanou akvizici Qualcommu Broadcomem a o čínského vlastníka TikToku ByteDance.
Twitter will always be free for casual users, but maybe a slight cost for commercial/government users
— Elon Musk (@elonmusk) May 3, 2022
CFIUS by se mohl o transakci zajímat také proto, že Twitter manipuluje s osobními daty uživatelů, což je pro regulátory citlivé téma.
FTC zřejmě problém nebude
Mezi další významné investory Elona Muska patří spoluzakladatel Oraclu Larry Ellison.
Ačkoli Musk opakovaně tvrdí, že je „absolutista svobody projevu“ po akvizici Twitteru a obavách některých uživatelů na síti upřesnil, že za svobodu slova považuje to, co není limitováno zákonem; zkrátka, že mu vadí cenzura, která jde za hranice práva.
Kromě „zájmu“ CFIUS by na transakci mohl padnout také antimonopolní úřad, který už se do vyšetřování pustil a stanovisko Federální obchodní komise (FTC) by mělo být známé už příští měsíc.
Není ale pravděpodobné, že by měl Musk s FTC problém. Žádné jiné sociální sítě nevlastní a jeho technologické podniky jsou aktivní ve zcela jiných oblastech.
Zdroj: ArsTechnica