V sobotu čínští regulátoři oznámili další zátah na herní průmysl v zemi. Ten je dlouhodobě kontrolovaný a regulovaný, a dotýká se obzvlášť nezletilých.
Už teď čelí děti a mladiství znatelným limitacím toho, kdy a jak často mohou hry hrát. Nové regulace se dotýkají i souvisejících praktik, mezi které patří streamování her.
Bující průmysl zaškrcený vládou
Sobotní oznámení bude mít dopad na čínské streamovací platformy jako Bilibili, Huya, Kuaishou, Douyu a podobně (Čína má tradičně vlastní varianty globálně populárních služeb jako Twitch nebo YouTube). Omezení se také týká služby Douyin od ByteDance, což je v podstatě čínský ekvivalent TikToku. Nejvýznamnější jsou dvě následující omezení:
- Nezletilí diváci nebudou moci vůbec posílat peníze streamerům
- Livestreamy her budou po 10. hodině večer pro mladší 18 let nedostupné
Čína má dlouhodobě rozporuplný přístup ke hrám. Průmysl v zemi na jednu stranu bují, obzvláště mobilní hry jsou zde enormně populární a je to oblíbená kratochvíle velké části mladé populace. Na druhou stranu ale režim hry omezuje, a to jak platformy a vývojáře, tak samotné hráče. Dlouhodobý narativ čínských státních médií mluví o „opiu duše“.
V roce 2021 si vláda na herní průmysl došlápla obzvlášť tvrdě, a tisíce studií a nezávislých vývojářů utrpělo obří škody v zastaveném schvalovacím procesu nových her.
Čína vnímá hry jako sociální problém, který vede k závislosti u dětí a „tvrdě ovlivňuje jejich schopnost učení, studia a fyzické a psychické zdraví.“ Až 62 % čínských dětí hraje hry online.
Podle nových pravidel dále musí platformy zapracovat na tom, aby děti do 18 let nestreamovaly obsah bez souhlasu rodičů.