Kritická infrastruktura České republiky čelí možnosti nárůstu kybernetických útoků i materiálních problémů, nové výzvy se však objevují každý den.
Kritickou infrastrukturou se rozumí prvek kritické infrastruktury nebo systém prvků kritické infrastruktury, jejichž narušení by mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva, zdraví osob nebo ekonomiku státu. Jinak řečeno: Různé elektrárny, policie, záchranná služba, ale kupříkladu i rostlinná nebo živočišná výroba.
Ochrana klíčových míst před fyzickým vniknutím
Kybernetická bezpečnost je klíčená a opomíjená, rado ale není opomenout ani možnost fyzického útoku.
V plzeňském areálu Smart City Polygon proběhla malá demonstrace integrovaného bezpečnostního systému, který je ve střední a východní Evropě neobvyklý. Systém je určen k perimetrické ochraně a rychlé identifikaci potenciální hrozby fyzického útoku na objekt kritické infrastruktury.
Bezpečnostní soustava se skládá z vizuálních a zvukových snímačů, specializovaného softwaru a služeb ostrahy. Lidé jsou v řešení nenahraditelní, a systém se bez nich neobejde. Plot s detekčním systémem PrimSec a různé typy kamer včetně termokamer doplněné o IP radary spolehlivě rozeznají neautorizované osoby i dopravní prostředky. Dokáží identifikovat i přítomnost zbraní. Místa, kam kamery nedohlédnou, jsou doplněny o mikrofony, které nenápadně zaznamenávají podezřelé zvuky, jako je např. křik či tříštění skla.
Bez lidí to nepůjde
Systém po vyhodnocení nebezpečí uvědomí pracovníka ostrahy, který situaci zkontroluje a podle potřeby může na konání útočníka i slovně přímo zareagovat z reproduktoru a vyzvat ho k ukončení narušitelské činnosti. Díky kombinaci těchto několika bezpečnostních prvků dokáže jeden člen ostrahy sledovat až 200 různých kamer.
Ve Smart City Polygon byla soustava vyzkoušena na dvou modelových situacích: narušení perimetru zlodějem kola a útok ozbrojené sabotážní skupiny. V obou případech zareagovala velmi dobře a dokázala svou spolehlivost i za simulace zhoršených podmínek viditelnosti. Ovšem i přes sofistikovanost vybraných technologií je stále zapotřebí, aby relevanci vyhodnoceného nebezpečí kontroloval člověk.
Celý bezpečnostní systém se skládá z kamer a reproduktorů a detektorů zvukových událostí zajišťovaných za spolupráce různých bezpečnostních společností. Soustava běží na integrační platformě iVISEC patřící české společnosti ZLD, která integruje všechny technologie a poskytuje operátorům sdílené situační povědomí prostřednictvím grafického rozhraní.
Úvodní fotografie: Pixabay