Proč se ve vzdušném prostoru USA najednou objevují neznámé objekty?

V posledních dnech se médii šíří zprávy o přítomnosti čínských balonů a dalších zařízení, které nemají ve vzdušném prostoru USA co pohledávat. Ačkoliv se může zdát, že jde o novou situaci, skutečnost je trochu jiná.

Jen za uplynulý víkend řešila americká armáda tři incidenty ve svém vzdušném prostoru, které vyústily v sestřelení neidentifikovatelných létajících objektů. Znamená narůstající počet těchto vojenských akcí změny ve světové politické situaci, nebo má celá věc jiný význam?

Na vině je přílišná citlivost radarového systému

K aktuálním událostem se nedávno vyjádřil šéf Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD), generál Glen D. VanHerck. Zdrojem potíží s vyšším počtem detekovaných balonů může souviset fakt, že americký radarový systém měl až donedávna rozkaz neupozorňovat na pomalu se pohybující objekty, mezi které se špionážní balony bezpochyby řadí.

Obrázek: Proč se ve vzdušném prostoru USA najednou objevují neznámé objekty?

Jen za minulý víkend zasahovalo americké letectvo v rámci narušení vzdušného prostoru třikrát, pokaždé sestřelilo z oblohy neznámý objekt. Zdroj: Se souhlasem NORAD

Důvod však není ten, že by měly být získané údaje nějakým způsobem nepřesné či zavádějící, ba naopak. Systém NORAD je natolik přesný, že skutečně dokáže zachytit prakticky každý objekt na obloze. Pokud by měl tedy sbírat informace i o pomalých tělesech ve vzduchu, brzy by došlo k jeho zahlcení, a protivzdušná obrana by tak mohla být částečně paralyzována.

Radary jsou zpravidla schopné zachytit jakýkoliv předmět, který je svými rozměry větší než pták. Vysláním rádiových vln, které se následně od tělesa odrazí zpět k přijímači, pak lze získat údaje nejen o poloze daného objektu, ale i o jeho rychlosti či kurzu.

Čína využila nastavení NORADu ve svůj prospěch

Generál VanHerck však veřejnosti sdělil, že NORAD byl donedávna nastaven tak, aby ignoroval pomalu se pohybující tělesa, a neomezoval tak svůj vlastní výkon v detekci například nepřátelských bombardérů či raketových střel. Právě na tento fakt pak Čína nejspíš spoléhala při nasazování svých špionážních balonů. Ty se tak pohybovaly rychlostí na úrovni větru, a létaly tak příliš pomalu na to, aby je severní varovný systém zachytil.

Obrázek: Proč se ve vzdušném prostoru USA najednou objevují neznámé objekty?

Americký radarový systém NORAD z důvodu přehlcení dat nebyl schopen zachytit pomalu se pohybující objekty. Nyní je však v plné pohotovosti. Zdroj: Se souhlasem NORAD

Hrozba výzvědných aktivit ze strany Číny však nezůstala bez povšimnutí. Jakmile tedy NORAD odstranil filtr pro pomalu letící objekty, podařilo se odhalit hned tři další zařízení, k jejichž sestřelení došlo právě během jednoho únorového víkendu. K detekci přispěl mimo jiné fakt, že se všechny tyto objekty nacházely ve výšce 12 000 metrů a více. Pouze jeden druh ptáků létá ve výšce 11 000 metrů, a sice africký sup krahujový. O přítomnosti cizího tělesa ve vzdušném prostoru tak prakticky nebylo pochyb.

Další sestřelené objekty už nepocházely z Číny

Ačkoliv se v tomto případě podle nejnovějších informací nejednalo o čínské špionážní balony, je jasné, že přenastavení NORADu výrazně pomohlo k odhalení těchto objektů. Nová vyjádření USA ukazují, že u posledních sestřelených objektů šlo o soukromé a komerční balóny. Nemají tak spojitost s čínským špionážním balónem sestřeleným dříve.

Je jasné, že americký radarový systém dosud obsahoval značnou mezeru v zajištění obrany vlastního území. Nepochybně tak v následujících dnech dojde k podobné analýze celé problematiky, a bude podrobně zkoumáno, proč Čína tímto způsobem riskuje hrubé porušení mezinárodně uznávaných vztahů, příp. kdo další může za vniknutí do amerického vzdušného prostoru.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků