Po 15 letech ve vesmíru končí mise NASA AIM. V krátkém příspěvku na blogu agentura ve čtvrtek uvedla, že ukončuje provozní podporu sondy kvůli výpadku napájení baterií. NASA si poprvé všimla problémů s baterií AIM v roce 2019, ale sonda stále odesílala na Zemi značné množství dat.
Po dalším nedávném poklesu energie baterie NASA uvádí, že AIM přestala reagovat. Tým AIM bude sondu sledovat ještě dva týdny pro případ, že by se znovu restartovala, ale soudě podle příspěvku na blogu již NASA ztratila naději.
Co jsou to fosilní oblaka?
NASA zahájila misi AIM – Aeronomy of Ice in the Mesosphere (Aeronomie ledu v mezosféře) – v roce 2007 s cílem studovat noční nebo nočně zářící mraky, kterým se někdy říká fosilní oblaka, protože mohou v horních vrstvách zemské atmosféry přetrvávat stovky let. Ze svého pozorovacího stanoviště 600 km nad povrchem planety se sonda ukázala být pro vědce neocenitelnou – údaje shromážděné sondou AIM se objevily v 379 recenzovaných pracích, včetně nedávné studie z roku 2018, která zjistila, že emise metanu způsobené klimatickými změnami způsobenými lidskou činností způsobují častější tvorbu nočních svítících mraků.
Na to, že u mise NASA původně předpokládala, že bude probíhat jen dva roky, je to skvělý výsledek. Sonda AIM je tak další sondou NASA, která letos ukončila svůj provoz. Na začátku roku agentura vyřadila z provozu družici Earth Radiation Budget, která téměř čtyři desetiletí shromažďovala údaje o ozonu a atmosféře.
Zdroj: NASA