Australský hlídací pes stanovil Twitteru lhůtu 28 dní na objasnění toho, jak řeší nenávistný obsah. Pokud tak neučiní, bude muset zaplatit pokutu. Twitter je na tom s nenávistným obsahem v Austrálii od převzetí Elonem Muskem nejhůř ze všech sociálních sítí.
Regulátor pro online bezpečnost v Austrálii eSafety reagoval na množící se stížnosti a oznámil, že udělí společnosti Twitter pokutu ve výši 700 000 australských dolarů, pokud do 28 dní nevysvětlí, jak řeší nenávistný obsah.
Hlídací pes také uvedl, že dostal v posledních dvanácti měsících více stížností na Twitter a upozornění na projevy online nenávisti na sociální síti než na kterékoli jiné platformě sociálních médií, napsal server Business Insider.
Twitter nemá dost lidí
Tyto problémy se zhoršily od převzetí Twitteru miliardářem Elonem Muskem za 44 miliard dolarů. Hlídací pes uvedl, že množící se počet stížností odpovídá snížení celosvětové síly společnosti.
Musk po převzetí Twitteru propustil zhruba polovinu ze 7500 zaměstnanců, přičemž postupně další z nich rezignovali. Podle eSafety to je hlavní důvod, proč Twitter adekvátně nenávistné projevy neřeší.
Twitter aktuálně zaměstnává asi jen tisícovku lidí. V řadách společnosti panuje chaos. Neustále se například obměňují vysoce postavení zaměstnanci v týmu důvěry a bezpečnosti. Krátce po odkoupení Twitteru vyhodil Musk šéfku důvěry Vijayu Gaddeovou.
Twitter ve snaze ušetřit změnil fungování algoritmů, zpoplatnil své API a zredukoval počet zaměstnanců. Kvalita třídění a doporučování obsahu sítě se obecně zhoršila a lidé jsou znechuceni např. vysokým množstvím otravné reklamy.
Vymklo se to kontrole
Následně skončil její nástupce Yoel Roth a jeho nástupkyně Ella Irwin rezignovala v červnu. Nějakou formu online nenávisti zažil jeden z pěti Australanů, ukázal průzkum a podle regulátora je to neomluvně vysoká úroveň.
Jako nejvíce zranitelné skupiny přitom označil LGBTIQ+ členy a zdravotně postižené jedince. Na Twitteru rovněž podle regulátora vzrostla aktivita extrémních polarizátorů a nacionalistů z Austrálie i zámoří.
„Zdá se, že Twitter upustil od boje proti nenávisti,“ řekla komisařka eSafety Julie Inman Grantová. O moderování obsahu se měl starat právě tým bezpečnosti a důvěry, jemuž se to očividně vymklo kontrole.
Zdroje: BI