Japonská vesmírná agentura JAXA spolupracuje s automobilkou Toyota Motor a společností Mitsubishi Heavy Industries na „měsíčním křižníku“. Půjde o vozidlo s lidskou posádkou schopné vydržet i ty nejdrsnější podmínky. Bezpilotní křižník má obsahovat technologii využitelnou i na Zemi.
Vesmírné společnosti a agentury sní o kolonizaci Měsíce, Marsu a možná i dalších planet a galaxií. A přestože je tato budoucnost stále vzdáleným snem, závody v dobývání kosmu jsou v plném proudu a technologický pokrok jde stále kupředu.
Agentura NASA chce využít Měsíc jako zastávku při cestě na Mars. Na povrchu rudé planety touží miliardář Elon Musk vybudovat celé samostatné město. A krok se snaží držet Čína, Indie a rovněž Japonsko.
Japonsko je pouze pro připomenutí součástí spolupráce na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Japonská vesmírná agentura JAXA nyní spojila síla s automobilkou Toyota Motor a průmyslovou korporací Mitsubishi Heavy Industries v rámci projektu Lunar Cruiser.
Vozidlo, které vydrží všechno
Cílem je postavit měsíční autonomní vozidlo schopné provozu už v roce 2025. Na Měsíc pak bude vysláno o čtyři roky později. Každá ze společností, která se na vozidle podílí, je pro projekt klíčová a přispívá svým dílem.
Mitsubishi Heavy Industries už spolupracovala na stavbě části ISS. Toyotě, která vozidlo vyvíjí, proto poskytne své znalosti v oblasti systémů podpory života ve vesmíru. Japonská Toyota je zase největším výrobcem automobilů světa.
Má rozsáhlé odborné znalosti s výrobou různých typů vozů, od závodních po pick-upy. Výsledkem by proto měl být lunární „automobil“ schopný vydržet extrémně drsné podmínky na Měsíci, ale i Marsu, kam by rovněž mohlo být posláno.
Technologie důležitá pro Zemi
Myšlenkou je stvořit vozidlo, v němž se budou moci astronauti bezpečně přesouvat po lunárním či marťanském povrchu a budou tam moci jíst, spát, pracovat a komunikovat s ostatními členy mise, uvedl server Business Insider.
Půjde vlastně o vysoce vylepšenou „obrněnou“ verzi současných roverů vyzbrojenou šesti masivními koly, schopnou si razit cestu přes povrch posetý krátery. Land Cruiser pojmenovaný podle jednoho modelu Toyoty bude poháněn regenerativními palivovými články.
Ty budou vyrábět elektřinu jen ze slunečního světla a vody. Tato technologie by mohla v případě úspěšnosti vyrábět elektřinu na odlehlých ostrovech, v uprchlických táborech nebo v oblastech postižených přírodními pohromami na Zemi.
Zdroje: 1