Na dva dny jsme měli možnost vyzkoušet si exotiku z daleké země. Xiaomi Mix Fold 3 je nejvybavenější ohebný telefon – přichází s šesticí fotoaparátů, všemi technologiemi vlajkových lodí, bez kompromisů a tenký je jako běžný smartphone. Bohužel se stále nepodívá do Evropy.
Nemusí se to zdát, ale ohebných telefonů je relativně dost. Problémem je, že ne všechny se dostanou do České republiky, nebo aspoň do Evropy. To je případ i nedávno představeného Xiaomi Mix Fold 3. Měli jsme možnost si na pár dní tento model vyzkoušet a kdyby se do Evropy dostal, překonal by vše, co je na trhu dostupné. Zůstane ale stále jen pro čínský trh.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Xiaomi Mix Fold 3 je telefon se dvěma displeji, vnějším 6,56″ OLED displejem s rozlišením 2520 × 1080 pixelů a vnitřním ohebným 8,025″ s rozlišením 2160 × 1916 pixelů. Oba mají obnovovací frekvenci až 120 Hz, maximálním jasem 1300 nitů (špičkově až 2600), funkcí Always-On, vnější krytý tvrzeným sklem Gorilla Glass Victus 2, vnitřní tzv. ultratenkým sklem. Tloušťkou v zavřeném stavu 10,86 mm sice není nejtenčí (Honor Magic V2 má méně než 10 mm), ale i tak se stále může vyrovnat běžnému telefonu s krytem. V rozevřeném stavu se pak jedná o zařízení s tloušťkou 5,26 mm. Hmotnost činí 255 gramů.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Do takto tenkého těla se povedlo Xiaomi nacpat baterii s kapacitou 4800 mAh, kterou lze nabíjet buď rychlou drátovou nabíječkou s výkonem 67 W nebo i bezdrátově o výkonu 50 W. Dále je to aktuálně nejvýkonnější procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 Leading Version, tedy s jakýmisi úpravami na zakázku. To by mělo znamenat hlavně vyšší takty, konkrétně až 3,36 GHz u procesoru a 719 MHz u grafiky. Nárůst je to přibližně 7%. Nakonec se v telefonu nachází 12 nebo 16 GB operační paměti a k tomu 256GB nebo 1TB vnitřní úložiště.
Zdroj: Xiaomi, se souhlasem
Co dalšího se ještě vešlo do telefonu? Například IR blaster jako dálkové ovládání, stereo reproduktory, slot pro 2 SIM karty nebo čtečka otisků prstů v zapínacím tlačítku na boku. Design telefonu má ostře seseknuté hrany, díky nimž se snáz otevírá, protože neklouže jako u lesklých oblých hran. Celkově můžu říci, že vzhled telefonu je příjemný a moc dobře se s telefonem zachází jak v zavřeném, tak i otevřeném stavu. Může za to také i dobré vyvážení hmotnosti, kdy obě poloviny jsou podobně těžké.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Přepracováním pantu se ušetřila váha, snížila tloušťka a zároveň zvýšila výdrž. Xiaomi udává podle nezávislých testů 500 000 otevření a zavření. Současně inženýři pant navrhli tak, aby od 45° do 135° držel svou polohu. Můžete tak mít položený telefon na stole a druhou půlku displeje mít lehce nahnutou, jako kdybyste pracovali na notebooku. Některé aplikace jsou tomuto režimu přizpůsobené a nabídnou trochu jiné rozložení, nebo další ovládací prvky. V případě fotoaparátu se dolu přesunou ovládací prvky, u YouTube taktéž. Pant obecně je velmi příjemný na otevírání, není tak moc tuhý, ale zároveň drží v různých polohách. Telefon se dá zavřít i otevřít jednou rukou.
Zdroj: Xiaomi, se souhlasem
Nacpat do takto tenkých zařízení fotoaparáty je umění, protože i u podstatně tlustších zařízení jsou v posledních letech objektivy značně vystouplé. Xiaomi se podařilo do Mix Fold 3 nacpat celkem 6 fotoaparátů. Dvě jsou selfie kamerky v displejích, které jsou běžného kulatého průstřelu a mají rozlišení 20 megapixelů. Další 4 se nachází na zádech. Jde o 12megapixelový ultra-širokoúhlý fotoaparát o světelnosti f/2,2, dále 50Mpx hlavní fotoaparát se snímačem Sony IMX800 se světelností f/1,77 a optickou stabilizací, po té teleobjektiv s 3,2násobným přiblížením (ekvivalent 75 mm objektivu), který má rozlišení 10 megapixelů, taktéž s optickou stabilizací, světelností f/2,0 a nakonec ještě jeden 10megapixelový fotoaparát s optickou stabilizací a 5násobným přiblížení (ekvivalent 115 mm) a světelností f/2,92, který je už periskopického uspořádání.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
S touto sestavou fotoaparátů už se opravdu může i tato skládačka rovnat vlajkovým lodím. Právě ořezání fotografické výbavy jsem viděl na ohebných telefonech jako velké mínus. V tomto případě je zde vše a fotky jsou opravdu skvělé. Jsou hardwarově i softwarově vyladěné ve kooperaci se společností Leica a je to znát. Špičkové pak budou zejména selfie fotky, jelikož lze pro ně použít soustavu zadních fotoaparátů, tedy zejména ultra-širokého pro pořizování fotek velkých skupin a hlavním fotoaparátem, jelikož díky vnějším displeji získáte náhled a ovládací prvky. Pro detailní portrét se ale může hodit i nějaké další zvětšení
Plný rozsah fotoaparátů. 0,6×, 1×, digitální 2×, 3,2×, 5×, digitální 10× a maximální digitální 60×. Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Fotoaparáty jsou ve spolupráci s Leicou dobře vyladěné. Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Rozsah fotoaparátů (0,6×, 1×, digitální 2×, 3,2× a 5×) za šera. Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Selfie z fotoaparátu na vnějším displeji, vnitřní displeji a se zadními fotoaparáty. Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Video zvládá telefon až do 8K při 23 snímcích na sekundu, ale to je spíš jen aby se neřeklo, použitelné moc není. Pro použití všech fotoaparátů během natáčení videa je nutné mít nastavené rozlišení 1080p při 30 fps, při vyšším už lze při natáčení používat jen digitální zoom.
Kvalita videa je nadprůměrná. Xiaomi udělalo skvělý kus práce.
Kdyby se Xiaomi Mix Fold 3 dostal do Evropy, mohl by být nabízený ve třech barevných variantách, kdy zlatá má skleněná záda, námi zkoušená černá verze má imitaci kůže a ještě v Číně mají verzi podobnou uhlíkovým vláknům, která má 5 vrstev kompozitního materiálu a vydrží prý značně víc. Cena v Číně? V přepočtu 28 000 Kč až 35 000 Kč, avšak reálná česká cena by pravděpodobně útočila na hranici 50 tisíc korun. Je velká škoda, že se toto zařízení nedostane k nám, jelikož by trochu více rozvířilo vody, kde do teď prakticky bez konkurence kraloval Samsung se svou řadou Z Fold.
Zdroj: vlastní, Twitter
Náhledová fotografie: Se svolením Xiaomi